تبیان، دستیار زندگی
در آخرین روزهای پاییزی و سراسر زمستان، مسافران شهرهای جنوبی، بویژه سواحل نیلگون خلیج فارس و جزایر آن به طور چشمگیری افزایش می‌یابند. گردشگرانی كه به جزیره بزرگ و زیبای قشم سفر می‌كنند، اگر اهل گردش در طبیعت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تماشای جنگل در جزیره

در آخرین روزهای پاییزی و سراسر زمستان، مسافران شهرهای جنوبی، بویژه سواحل نیلگون خلیج فارس و جزایر آن به طور چشمگیری افزایش می‌یابند. گردشگرانی كه به جزیره بزرگ و زیبای قشم سفر می‌كنند، اگر اهل گردش در طبیعت باشند، حتما به دیدار جنگل‌های دریایی حرا می‌روند .

تماشای جنگل در جزیره

جنگل‌های حرا در هرمزگان و حتی برخی نقاط دیگر سواحل خلیج فارس و شمال دریای عمان رشد می‌كنند اما در قشم زیبایی دل‌انگیزی دارند. وقتی سوار قایق می‌شویم و دل آب را می‌شكافیم و از لابه‌لای شاخسارهای حرا می‌گذریم، طبیعتی بكر و رویایی، روحمان را طراوت می‌دهد و اگر نسیمی بوزد تا اعماق جانمان رسوخ می‌كند.حرا گونه‌ای درخت مانگرو است كه در سواحل شمالی قشم به فراوانی دیده می‌شود. قشم وسیع‌ترین و انبوه‌ترین جنگل‌های حرا را دارد. از این رو یونسكو جنگل‌های این جزیره را بی‌نظیر لقب داده و نام آن را در فهرست ذخایر زیست كره زمین ثبت كرده است.

جنگل حرا محل مناسبی برای پرندگان مهاجر در زمستان به شمار می‌رود بنابراین اگر از حالا تا چند ماه آینده به قشم بروید، در جنگل‌های حرا، پرندگان دریایی را خواهید دید كه هر یك زیبایی خاص خود را دارند و نغمه آنها در آسمان جنگل و خلیج فارس گوش نواز خواهد بود.

تماشای جنگل در جزیره

هوای مطبوع این روزها، گشت و گذارتان در جنگل را دلپذیرتر می‌كند. تعجب نكنید كه آنجا كاكایی‌ها، پرستوهای دریایی و فلامینگوهای سرخ پر را در دسته‌های چند صدتایی یا گاهی چند هزارتایی می‌بینید. جنگل‌های حرا ویژگی‌های خاص خود را دارند. این طور نیست كه در گردش خود همیشه با یك منظره جنگلی روبه‌رو شوید.

اگر زمانی به آنجا بروید كه آب دریا پایین آمده، درختان با تنه‌ها و شاخسارهای خود شما را در‌برمی‌‌گیرند اما هنگام مد دریا دیگر تنه درختان را نمی‌بینید. چشم‌انداز مقابل و اطرافتان شاخسارهایی است كه از دل آب سر بر آورده‌اند. هنگام بالا آمدن آب، تنه درختان زیرآب می‌مانند.

پس جنگل‌های كارا با تغییر وضعیت آب دریا، تغییر چهره می‌دهند. جنگل‌های حرا هدیه مشترك دریا و خشكی است و چون به علت جذر و مد آب دریا گاهی سطح آن را آب فرا می‌گیرد، بكری خود را حفظ كرده و از آثار مخرب تمدن صنعتی در امان مانده است.

اگر برای گردش و خرید به قشم سفر می‌كنید، بدون دیدار از جنگل‌های حرا سفرتان ناقص است و بعدها از فرصتی كه از دست داده‌اید، پشیمان خواهید شد.

منبع:جام جم

تهیه و تنظیم: زهره حضرتی