تبیان، دستیار زندگی
این نخستین بار در تاریخ ادبیات کشور است که یک کتاب در فاصله 18 ماه به چاپ صدم می رسد. این کتاب تا کنون
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رکورد دیگری از کتاب "دا"

"دا "، کتابی جامعه‌ شناختی و مردم ‌شناختی

استاد دانشگاه و نماینده مجلس هفتم شورای اسلامی معتقد است کتاب دا با مستنداتی که ارائه کرده، آینه جامعه و مردم ما در دوره ‌ای خاص است.

توزیع لوح فشرده نقد كتاب «دا» فرهنگسرای بانو

عماد افروغ در مراسم رونمایی صدمین چاپ کتاب دا، که در روز دوشنبه 17 اسفند 1388 در محل فروشگاه مرکزی انتشارات سوره برگزار شد ، آن را اثری پرمحتوا دانست که  نشان می‌دهد تیراژ بالا، اقتصاد فرهنگ و کار سالم همزمان در یک اثر محقق می‌شود و این موارد با هم منافاتی ندارند.

افروغ ضمن اشاره به این نکته که شاید کتاب دا جلوه هنری بالایی نداشته باشد، گفت: « وقتی این کتاب را می‌خواندم به دنبال گمشده خود بودم. این کتاب از دل برآمده و خوب دل می‌برد. شاید من هم با بستگان خانم حسینی در جنگ برخوردهایی داشته ‌ام ولی آنها را نمی شناختم . برای من خواندن این کتاب فضیلت بوده نه موهبت

به اعتقاد افروغ کتاب دا معرف چند عامل ذخیره ، محرک، بستر، تجلی گاه، منبع و منشا این تجلیگاه است. ذخیره این اثر ، سیده زهرا حسینی است که خاطرات او می بایست روی کاغذ می آمد. مانند سیده زهراها زیاد هستند که باید بدانها پرداخته شود. محرک ، سیده اعظم حسینی نویسنده اثر است که خاطرات را به فعلیت رساند، با سوال‌های خوب، همدردی و نشانه گیری درست کتاب را پدید آورد و بستر هم همان ابزار و وسیله ‌ای است که سوره مهر فراهم کرده است.»

وقتی این کتاب را می‌خواندم به دنبال گمشده خود بودم. این کتاب از دل برآمده و خوب دل می‌برد.

افروغ با اشاره به اینکه منشاء ارزشها به تاریخ، هویت ، کتاب و سنت ما به ویژه عاشورا بازمی گردد، گفت : « دفاع مقدس و انقلاب اسلامی محمل تجلی ارزشهای فرهنگی، تاریخی و اسلامی ماست. دفاع مقدس اتفاقی بود که مخاطب آن همه مردم ایران بود و هرگز مخاطب آن دسته بندی نمی شود . امروز هم نباید مخاطب اینگونه ارزشها را دسته بندی کرد. دفاع مقدس نقطه عطف تاریخ معاصر ما است که مخاطب آن هر ایرانی است

دا

این جامعه شناس تاکید کرد که کتاب دا یک اثر تاریخی و مردم شناختی نیز هست و در آن زندگیهای ساده مردم ما را به ویژه پیش از انقلاب نشان می‌دهد. در این کتاب زندگی گرم و صمیمی خانواده ایرانی به تصویر کشیده می شود و از دیدگاه روانشناسی اجتماعی، راوی کسی است که می‌داند در شرایط غوغا چه کند.

افروغ در پایان درباره دا گفت : « این  کتاب به خوبی نشان می‌دهد که ما برای انقلاب مرارت کشیده ایم  و نباید آن را به تاراج بگذاریم ؛ چه حاکمان و چه دیگران باید به این پیام توجه کنند. یادمان باشد در دعواهای سیاسی اصل کالای با ارزشمان را به تاراج ندهیم . به هرحال این کتابی است که پرده دیگری از دفاع مقدس را به نمایش می گذارد و من به عنوان یک مخاطب پس از خواندن آن اگر به خرمشهر بروم حتما به « جنت آباد» سری خواهم زد .

این نخستین بار در تاریخ ادبیات کشور است که یک کتاب در فاصله 18 ماه به چاپ صدم می رسد. این کتاب تا کنون سه جایزه کتاب سال، جلال آل احمد و شهید حبیب غنی پور را به دست آورده است.

مطالب مرتبط :

پر فروش ترین کتاب دفاع مقدس

باز هم دا !!!


منابع :

خبر آنلاین

خبرگزاری مهر

تنظیم برای تبیان :

بخش هنر مردان خدا - سیفی