تبیان، دستیار زندگی
شادابی، نشاط و شاد زیستن در جامعه دارای ابعاد مختلفی است که جوهره وجودی و فرهنگ آدم‌ها از آن جمله می‌باشد و دیگری فضاهای عمومی و شهری، اعم از مبلمان شهری، فضای سبز، معماری و ... است که این‌ها همگی به‌هم وابسته و پیوسته‌اند و هر کدام به کمک دیگری خواهد شتا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هنر شاد کردن جامعه

هنر شاد کردن جامعه

شادابی، نشاط و شاد زیستن در جامعه دارای ابعاد مختلفی است که جوهره وجودی و فرهنگ آدم‌ها از آن جمله می‌باشد و دیگری فضاهای عمومی و شهری، اعم از مبلمان شهری، فضای سبز، معماری و ... است که این‌ها همگی به ‌هم وابسته و پیوسته‌اند و هر کدام به کمک دیگری خواهد شتافت و در جهت رشد و بالندگی آن کمک خواهند نمود و به همین دلیل است که مدیران شهری بایستی به گونه‌ای برنامه‌ریزی نمایند تا با ایجاد فضاهای شاد و مفرح، موجبات رضایت شهروندان را جهت تداوم نشاط و شادابی خانه و خانواده در اجتماع فراهم کنند.

زندگی ماشینی، تلاش بی‌وقفه شهروندان به جهت کسب روزی برای خانواده، مشکلات اقتصادی و ... همه و همه می‌طلبد تا با ایجاد نشاط اجتماعی، موجبات آسایش و آرامش روحی و روانی شهروندان را فراهم نماییم. برای برون‌رفت از معضلات منتهی به فشارهای عصبی و روانی، با ایجاد فضاهای شاد و مفرح عمومی و با برنامه‌ریزی درست و منطبق با نیازهای مردم، لازم و ضروری است تا با ایجاد جامعه‌ای با نشاط، فضای شهری به محلی امن جهت گسترش ارتباطات سالم اجتماعی با تعلق خاطر افراد به شهر و محل زندگی و بالا بردن ضریب امنیت روانی جامعه مبدل شود.

نقش استفاده از رنگ‌ها و طرح‌های شاد در جداول و دیوارهای شهر، استفاده به‌جا و درست از نور در شب (با توجه به فضای سبز موجود در شهر)، ایجاد اماکن ورزشی عمومی در شهر، استفاده از موسیقی‌های آرام در محیط‌های عمومی، استفاده مناسب از چراغ نئون در اشکال مختلف جهت زیباسازی، به‌ کارگیری حتی تابلوهای تبلیغاتی زیبا و روشن و چشم‌نواز موجب خواهد شد تا محیط شهری به محیطی بانشاط تبدیل شده و مانع از افسردگی جامعه گردد.

جامعه با نشاط، جامعه‌ای پویا و سرزنده است و مردم این جامعه هیچ‌گاه سعی بر تخریب، بی‌نظمی، درگیری و ... نداشته، همواره سعی بر آرامش نموده و برای آسایش خود و دیگران تلاش می‌نمایند. آن‌چه مسلم است، همه سازمان‌ها و ارگان‌ها می‌بایست در جهت ایجاد این محیط بکوشند. رسانه‌ها، سازمان‌های غیردولتی و دولتی، شهرداری‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها هر کدام نقشی در جهت نشاط اجتماعی ایفا می‌نمایند و این امر در یک شهر نیاز به همدلی و هماهنگی ویژه دارد.

آن‌چه در این میان برای شهر لاهیجان نیز مشهود است، وجود مسئولانی همدل در ادارات، سازمان‌ها و ارگان‌هاست که لازمه پیشرفت و توسعه زمینه‌های مختلف فعالیت شهری است و می‌طلبد تا با برنامه‌ریزی درست، درخصوص نشاط اجتماعی لاهیجان بکوشیم. لاهیجان نیز به عنوان شهر نمونه گردشگری با پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی و دارا بودن مفاخر علمی و فرهنگی در طول تاریخ می‌تواند در این‌خصوص پیش‌قدم باشد و اگر در این مهم نیز موفقیت نسبی حاصل شود، می‌توان از آن به عنوان الگویی در کشور استفاده نمود. برای رسیدن به این مقصود، شوراهای فرهنگ عمومی و شوراهای شهر می‌توانند در بررسی تدوین و برنامه‌ریزی آن اقدام نمایند.

قرآن کریم برخی عوامل شادی را مخصوص مؤمنان دانسته است و زندگی بانشاط و شادی را نعمت و رحمت خداوند تلقی کرده که از آن‌جمله توصیف قرآن درخصوص بهشت نیز حاکی از این واقعیت است که اسلام بر نشاط مهر تأیید نهاده است.

در آیات و روایات اسلامی نیز به این امر مهم پرداخته شده و برای شادی و نشاط و سرور ارزش خاصی قائل شده است. اگر بگوییم دلپذیرترین، لطیف‌ترین و شیرین‌ترین احساس هر بشر، شادی است بی‌راه نگفته‌ایم. همه اقشار مختلف مردم در هر وضعیتی از لحاظ اقتصادی، مالی و اجتماعی به دنبال شاد زیستن‌اند و وجود شادی به عنوان یک انرژی مثبت و قوی برای مبارزه با معضلات زندگی همواره مورد توجه بوده و از شادی به عنوان پادزهر و تسکین‌دهنده هر دردی در زندگی یاد می‌شود. متفکران بهترین جامعه را جامعه‌ای می‌دانند که بیشترین شهروندان شاد را داشته باشد. لذا لازم است مسئولان شهری و شهروندان برای افزایش نشاط در جامعه تلاش نمایند.

شادی

دکتر ریچارد لیارد در کتاب معروف و پژوهشی خود به نام "شادی"، با برشمردن عوامل بزرگ نشاط در جامعه، کیفیت روابط و ارتباط صحیح خانوادگی را مؤثرترین عامل ایجاد نشاط می‌داند. او همچنین به این نتیجه رسیده است که افزایش ثروت در خانواده‌ها در بالا بردن میزان شادی نقش اساسی و چشمگیری ندارد و برای شاد زیستن و شاد بودن باید شاخصه‌های مؤثری چون ایمان به خداوند، سالم ماندن و از سلامت خود مواظبت کردن، تلا ش در جهت برقراری امنیت، توجه محبت‌آمیز به دیگران، تفکر و نگرش مثبت داشتن، برشمردن نعمت‌های خود و سپاس‌گذار خالق این نعمت‌ها بودن، مقایسه نکردن خود و دارایی‌های خود با دیگران، اعتماد و احترام گذاشتن به مردم، شوخ بودن و از همه مهم‌تر به دنبال هنر رفتن را سرلوحه کار و زندگی خود قرار داد.

منابع دینی، یعنی قرآن و سیره پیشوایان معصوم(علیهم السلام) نیز نشان از موافق بودن با شادی و نشاط دارد. قرآن کریم برخی عوامل شادی را مخصوص مؤمنان دانسته است و زندگی بانشاط و شادی را نعمت و رحمت خداوند تلقی کرده که از آن‌جمله توصیف قرآن درخصوص بهشت نیز حاکی از این واقعیت است که اسلام بر نشاط مهر تأیید نهاده است. باغ‌های زیبا، آب‌های زلال و روان و برترین دیدنی‌ها ـ که قرآن در وصف بهشت ترسیم می‌نماید ـ همه جزء عوامل شادی و نشاط به‌شمار می‌رود و خداوند تبارک و تعالی برای شاد کردن انسان‌ها بهشت را این‌چنین قرار داده است. رسول گرامی اسلام(ص) نیز شوخ و شاد بودن را از صفات مؤمن دانسته است و حضرت امیر(ع) شادمانی را گشایش خاطر و اوقات شادی را غنیمت دانسته است.

اکنون امید آن می‌رود با وجود داشتن مردمانی بسیار خوب و مهمان‌نواز، شهری زیبا و سرسبز، هوایی پاک و مفرح، پیشینه‌ای پرافتخار و ماندگار، هنرمندانی مشهور و نامدار و طبیعتی بکر و سالم، لاهیجانی بانشاط و شاداب داشته و شهروندان لاهیجانی به عنوان شادترین مردمان این مرز و بوم به دنیا معرفی گردند، و این امر زمانی محقق خواهد شد که برنامه‌ریزی در این‌خصوص جزء اولویت‌های خدمات شهری قرار گیرد. یادمان باشد که: شاد بودن هنر است و شاد کردن هنری بالاتر!

نویسنده: جواد نجار تمیزکار

گروه دین و اندیشه - مهدی سیف جمالی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.