تبیان، دستیار زندگی
میکروسوئیچ در حقیقت یک کلید قطع و وصل ساده می‏باشد و برای قطع و وصل نمودن جریان برق در مدارهای الکترونیکی بکار می‏رود....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میکروسوئیچ

میکروسوئیچ

دانش پژوهان عزیز، یکی از قطعه های پرکاربرد که در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد میکروسوئیچ است که در زیر توضیحاتی در مورد آن ارائه می شود.

میکروسوئیچ در حقیقت یک کلید قطع و وصل ساده می‏باشد و برای قطع و وصل نمودن جریان برق در مدارهای الکترونیکی به کار می‏رود.

میکروسوئیچ

فرق میکروسوئیچ با کلیدهای قطع و وصل عادی این است که شاسی میکروسوئیچ به صورت فنری می‏باشد، یعنی تا زمانی که روی آن فشار اعمال می‏شود، جریان برق را قطع یا وصل نگه می‏دارد و در لحظه رها شدن شاسی، وضعیت به حالت اولیه خود برخواهد گشت.

میکروسوئیچ

میکروسوئیچ‏ها معمولاً دارای سه عدد پایه می‏باشند. یکی از پایه‏های میکروسوئیچ معمولاً با COM مشخص می‏شود که پایه ورودی آن می‏باشد. یکی از پایه‏های آن با علامت( NC  ( normally close  و پایه دیگر با علامت( NO ( normally openمشخص می‏گردد.

میکروسوئیچ

در حالت عادی و پیش از فشردن شاسی میکروسوئیچ، پایه COM به پایه NC متصل، و از پایه NO جدا می‏شود.

میکروسوئیچ

با فشردن شاسی میکروسوئیچ، پایه COM از پایه NC جدا شده و به پایه NO متصل می‏گردد.

میکروسوئیچ‏ها در رباتیک و همچنین ساخت پروژه‏های دانش‏آموزی، وسیله بسیار پرکاربردی می‏باشند. برخی از کاربردهای میکروسوئیچ شامل روبات‏های ‏داخل‏ماز، تشخیص مانع، تشخیص رسیدن بازوی دستگاه به انتهای دامنه حرکتی، شیشه بالابر خودروها، دزدگیر خودروها و... می‏باشد.

میکروسوئیچ

میکروسوئیچ‏ها با توجه به ولتاژ و جریانی که می‏توانند از خود عبور دهند، تقسیم‏بندی می‏شوند و در انواع و شکل‏های گوناگونی به فروش می‏رسند.

برای تهیه میکروسوئیچ باید به فروشگاه های لوازم الکترونیکی مراجعه نمایید. مرکز فروش لوازم الکترونیکی در تهران، خیابان جمهوری، اطراف پل حافظ می‏باشد. محل دقیق این مراکز در نقشه زیر نشان داده شده است:

میکروسوئیچ

تهیه : پوریا میر عشقی

تنظیم : طیبه موسیوند