تبیان، دستیار زندگی
یکی از اسماء خداوند غافر است که با مشتقاتش بارها در قران ذکر شده است و حتی سوره‏ای هم به نام غافر در کتاب خدا وجود دارد. با این حال خوب است بدانید که غفران الهی شامل همه نمی‏شود و خداوند برای آنهایی که در دایره غفرانش قرار می‏گیرند، ویژگی‏هایی را بیان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شرط مغفرت در قرآن

قرآن

یکی از اسماء خداوند غافر است که با مشتقاتش بارها در قران ذکر شده است و حتی سوره‏ای هم به نام غافر در کتاب خدا وجود دارد.

با این حال خوب است بدانید که غفران الهی شامل همه نمی‏شود و خداوند برای آنهایی که در دایره غفرانش قرار می‏گیرند، ویژگی‏هایی را بیان کرده است:

1- باید ایمان به خداوند داشته باشیم که مورد غفران قرار بگیریم. عبارت «  إِنَّا آمَنَّا بِرَبِّنَا لِیغْفِرَ لَنَا » بارها در کتاب خدا ذکر شده است.

2- تقوا دومین نشانه افرادی است که مورد مغفرت واقع می‏شود، در قرآن آمده است: «إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا وَیكَفِّرْ عَنْكُمْ سَیئَاتِكُمْ وَیغْفِرْ لَكُمْ». (الأنفال/29)

3- قرآن کریم پیروی از انبیا را دیگر شرط غفران الهی دانسته است. در آیه 31 سوره آل عمران درباره موسی علیه‏السلام آمده است: «فَاتَّبِعُونِی یحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَیغْفِرْ لَكُمْ / از من پیروی کنید! تا خدا (نیز) شما را دوست بدارد و گناهانتان را ببخشد».

4- مورد چهارم یک خبر خوب است به آنهایی که مردم را می‏بخشند. خدا به آنها وعده مغفرت داده است. در آیه 22 سوره نور آمده است: «وَلْیعْفُوا وَلْیصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ یغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ / آنها باید عفو کنند و چشم بپوشند. آیا دوست نمی‏دارید خداوند شما را ببخشد؟».

5- آنهایی که قرض‏الحسنه می‏دهند و به مردم از این طریق یاری می‏رسانند هم مورد غفران الهی واقع می‏شوند. در آیه 17 سوره تغابن آمده است: «  إِنْ تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا یضَاعِفْهُ لَكُمْ وَیغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ شَكُورٌ حَلِیمٌ/ اگر به خدا قرض‏الحسنه دهید، آن را برای شما مضاعف می‏سازد و شما را می‏بخشد».

6- دعا  و استغفار دیگر شرط مغفرت الهی است: «انی ظلمت نفسی فاغفر لی فغفر له انه هو الغفور الرحیم/ پروردگارا! من به خویشتن ستم کردم؛ مرا ببخش. خداوند او را بخشید».

این آیه‏ها نوید بزرگی است برای آنهایی که به رحمت الهی امیدوار هستند؛ خدایی که اهل بخشش است و به مغفرت عادت دارد.

آیه، ضمیمه همشهری جوان


تنظیم: شکوری_کارشناس بخش قرآن