تبیان، دستیار زندگی
به ارتباط تان با همسرتان دقت کنید. از این ارتباط راضی هستید.اگر نه بهتر است برای سال جدید آن را بتکانید و تغییرات لازم را بدهید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رابطه با همسرتان را بتکانید!

همسر

این روزها خانم های خانه به فکر خانه تکانی هستند. تمیز کردن شیشه ها ، شستن پرده ها و فرش ها ،پاک کردن دیوارها و مرتب کردن محتوای کمد ها .این یک سنت قدیمی است . همه ی ما به خاطر داریم که از تکاپوی مادرمان در روز های پایانی اسفند ، متوجه می شدیم  عید نزدیک است.

ایرانیان سعی می کنند در حالی  به استقبال سال نو بروند که خود و خانه شان را از آلودگی ها پاک کرده اند.اما برای داشتن سالی پر بار ، باید در خیال از جنبه های فردی واجتماعی مان تجدید نظر کنیم.گذشته ها را بتکانیم و برای آینده از نو بسازیم.

هدف این مطلب کمک به شما در خانه تکانی روابط تان با همسرتان و باز نگری عشق و ارتباطی است که بین شما وجود دارد. خوب است در این روزهای پایانی سال ، کمی به روابط خود و همسرمان توجه کنیم و با اصلاح رابطه ، تعطیلات نوروز را با آرامش بیشتری در کنار هم بگذرانیم.

هر رابطه ای از سه عنصر تشکیل می شود . دو فرد که در دوسوی پیوستار قرار دارند و خود رابطه که توسط آن ها ساخته می شود. پس برای خانه تکانی رابطه تان بهتر است باهم اقدام کنید.

خانه تکانی روش گفتگو

اولین قدم این است که صحبت کردن و گفتگو با یکدیگر را پر رنگ کنید. هر چند مشغله های کاری،حضور فرزندان و مشکلات زندگی ممکن است وقت تان را پر کرده باشد اما باور کنید ارزشش را دارد .اگر رابطه ی شما با همسرتان ، مناسب باشد ، خیلی از مشکلات زندگی تان حل می شود و یا حداقل تحملش آسان می گردد.

اگر خانم در آشپزخانه و آقا مقابل تلویزیون و گوش دادن به اخبار ،جملاتی را باهم رد و بدل کنند ، در عین حال که همصحبت هم بوده اند اما گفتگویی موثر برای تحکیم رابطه شان انجام نداده اند. حرف های روزمره ،مشکلات فرزندان ، تصمیم هایی راجع به خرید مایحتاج زندگی و حرف هایی از این جنس از ملزومات زندگی زیر یک سقف است اما این نوع حرف ها به تنهایی باعث تقویت احساس شما به یکدیگر نخواهد شد.گفتگوی تان را به روشی متفاوت از گذشته انجام دهید.

گل

گفتگوی صحیح ، باعث نزدیک شدن به همسرتان ، احساس علاقه ی بیشتر و تقویت ارتباط تان می شود.اما این کار هم برای خود باید و نباید هایی دارد که آگاهی از آن لازم است.

*مراقب کلمات و سبک گفتگوی تان باشید.

سبک گفتگو و کلماتی که استفاده می کنید ، باید بیانگر محبت و احترامی باشد که برای همسرتان قائل هستید . خیلی از ما به همکاران ،فامیل و حتی غریبه ها با احترام سخن می گوئیم و کلمات زیبایی را بکار می بریم اما داخل محیط خانه و در کنار نزدیک ترین فرد زندگی مان به بهانه ی صمیمیت ، نه تنها به فکر زیبا صحبت کردن نیستیم بلکه گاهی الفاظ نامناسب بکار می بریم. زیبا صحبت کردن باعث افزایش عشق وعلاقه می شود.

امام سجاد ـ علیه السلام ـ خوب حرف زدن، مرد را محبوب زن و فرزند می سازد.(خصال باب پنج گانه، حدیث 90. )

البته این فرموده ی امام در مورد زنان هم صدق می کند.

*مراقب روال و نتیجه ی گفتگو باشید.

این یک هنر است که گفتگوی مان به مشاجره نیانجامد .  مخصوصا در روزهایی که برای اولین بار  وقتی را برای گفتگو با هم اختصاص می دهید. در برخی مواقع زن وشوهر قصد دارند با هم صحبت کنند ، در کنار یکدیگر می نشینند .گفتگو را به خوبی آغاز می کنند اما به دلیل تجربه ی ناکافی در این مورد ، روال صحبت شان تغییر کرده و حتی ممکن است پای مشکلات قدیمی به گفتگوی شان باز شود و به جای تاثیر مثبت ، باعث شود خاطره ای تلخ در ذهن شان بماند.

اختلاف همسران

مشکلات را به شورای حل اختلاف ارجاع دهید

راه حل تبیان برای نتیجه بخش بودن گفتگوها و به دعوا نیانجامیدن آن این است که  طی قراردادی باهم به توافق برسید زمانی را در هفته برای رفع سوء تفاهم طرفین و بیان دلخوری ها ی هر کدام قرار دهید چون اگر برخی مسائل بیان نشوند ، نه تنها فراموش نمی شوند بلکه با گذر زمان و انباشته شدن آن ها بر روی هم تبدیل به گره ای غیر قابل حل می شوند. (این موضوع در مورد خانم ها بیشتر صدق می کند. آن ها نکته سنج و حساس بوده و گاهی از رفتار همسرشان دلخور می شوند ،اما بیان نمی کنند.اگر گذشت کنند که بسیار مناسب است اما مشکل اینجا ست که در بسیاری مواقع فراموش نمی کنند و تنها از بیان آن صرف نظر می کنند.)

بهتر است دلخوری های تان را با زبانی ملایم و با توجه به شناخت روحیات همسرتان بیان کنید و در مقابل شنیدن ناراحتی و انتقاد همسرتان ، از کوره در نروید . سعی کنید مشکل را حل کرده و از یکدیگر دلجویی کنید. ممکن است هفته های اول این کار سخت باشد .برای مثال از برخوردی که همسرتان با شما در مقابل خانواده اش داشته ناراحت هستید. به محض اینکه مهمانان (خانواده ی همسر) از خانه ی شما خارج می شوند . شروع می کنید به انتقاد و بهانه گیری. خیلی از مواقع حتی علت دلخوری تان را مستقیم بیان نمی کنید. این باعث می شود همسرتان فکر کند شما با خانواده ی او مشکل دارید. او هم جبهه گرفته و رفتار نامناسب شما را با رفتاری نامناسب پاسخ می دهد. اما اگر بعد از رفتن مهمانان ،شما بدون هیچ عکس العملی همان رفتار صمیمی گذشته را داشته باشید و در روزی که قرار است برای حل اختلافات ،جلسه تشکیل دهید ، با لحنی دوستانه ،اصل موضوع را بیان کنید. دیگر مشکلاتی که گفته شد ،پیش نمی آید.

فراموش نکنید ادبیات و لحن یک انتقاد می تواند در نحوه ی پاسخ گویی به آن نقش زیادی داشته باشد.

در تمام لحظه های جلسه ی حل اختلاف ، به یاد داشته باشید کسی که در مقابل شما نشسته است ، شریک زندگی تان بوده و خدایی نکرده دشمن تان نیست . لحظات زیبای با هم بودن تان را به یاد آورید. و در بین گفتگو هر وقت احساس عصبانیت کردید ، چند دقیقه ای گفتگو را متوقف کرده . تغییر حالت دهید . آب بنوشید و خود را آرام کنید تا بتوانید گفتگویی منطقی داشته باشید.

همانطور که امام علی (ع) می فرمایند :در هنگام خشم نه تصمیم ،نه تنبیه ،نه دستور.

همسر

خانه تکانی روش رفتار :

ما با اطرافیان تنها از طریق گفتار ارتباط بر قرار نمی کنیم بلکه نحوه ی رفتار ما در خیلی از مواقع گفتاری است که به زبان نمی آید اما بسیار تاثیر گذار است.

نحوه ی نشستن و برخاستن ،چگونگی نگاه کردن ،لباس پوشیدن ، توجه داشتن به نیازهای طرف مقابل ، تکریم و احترام و موارد دیگر ، رفتارهایی است که بر روابط شما با همسرتان تاثیر می گذارد.

اگر در گذشته نسبت به لباس خود در حضور همسرتان بی توجه بودید ، در سال جدید ، لباس های روز مبادا و مهمانی های تان را برای کسی بپوشید که مهم ترین رکن زندگی تان است.

آراستگی برای همسر ،تنها وظیفه ی زنان نیست بلکه مردان نیز برای داشتن ارتباطی مناسب باید به ظاهر خود رسیدگی کنند.

حسن بن جهم ـ از دوستان امام کاظم علیه السلام ـ گوید:

آن حضرت را دیدم که موهای خود را خضاب کرده است، گفتم: فدایت شوم، شما هم خضاب می کنید؟!

حضرت فرمود: آری، اصلاح و مرتّب بودن وضع، بر عفّت زنان می افزاید. زنانی بودند که پاکدامنی را رها کردند به این دلیل که شوهرانشان اصلاح و مرتّب بودن خود را رها کردند. ( وسایل الشّیعه، ج 14)

در این روزهای پایانی سال به نحوه ی رفتار با همسرتان توجه کنید. اگر واقع بین باشید و تعصب به خرج ندهید ،متوجه رفتارهای غلط تان خواهید شد . آن رفتارهای اشتباه را از رابطه تان بتکانید . و به جای آن رفتاری را جایگزین کنید که دوست دارید همسرتان در مقابل شما انجام دهد.

در مقابل همسرتان متواضع باشید و او را تکریم کنید. همه ی ما انسان ها تمایل داریم به کسی نزدیک شویم که به ما احترام گذاشته و قدر دانمان باشد. این رفتار شما باعث می شود همسرتان به مصاحبت با شما علاقه مند گردد.

بهترین معیار برای سنجش یک رفتار مناسب از غیر مناسب همان است که امیرمؤمنان‌علیه‌السلام بیان می‏كند: «خویشتن را میان خود و دیگران میزان قرار ده، آن چه را برای خود می‏خواهی، برای دیگران بخواه و آن چه را برای خود خوش نمی‏داری، برای دیگران نیز خوش مدار؛ به كسی ستم نكن؛ چنان كه دوست نداری به تو ستم شود و به دیگران نیكی كن؛ همان‏گونه كه دوست‏داری به تو نیكی شود» (نهج البلاغه ،نامه 31)

بهتر است این دستورات ارزشمند دینی را در این سال جدید از خانه مان و در مقابل همسرمان ،شروع کنیم .

تبیان - ندا داوودی

مقالات مرتبط :

آیا تغییر ممکن است؟

عشق را غافلگیر کنید

می خواهید دوباره عاشق شوید؟

چگونه عزیز همسرمان باشیم؟

زمان های ممنوع برای قضاوت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.