تبیان، دستیار زندگی
خیلی ‌وقت ‌ها عادات اشتباه سبک زندگی غلط ، باعث پایین آمدن قدرت سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری‌ ها...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 عامل ضعف سیستم ایمنی بدن

سرماخوردگی

خیلی ‌وقت ‌ها عادات اشتباه سبک زندگی غلط ، باعث پایین آمدن قدرت سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری‌ ها می ‌شود و این ضعف سیستم ایمنی، بیماری ‌هایی مثل سرماخوردگی را به دنبال دارد. اگر می ‌خواهید عادات غلطی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن ‌تان می ‌شوند را بهتر بشناسید و راه‌ حل مبارزه با آن ها را هم بدانید، خواندن این متن می ‌تواند برای تان مفید باشد.

1- زیاد شیرینی می ‌خورید؟

میل به خوردن شیرینی‌ ها نه تنها باعث چاق شدن افراد می‌ شود بلکه به ضعیف شدن قدرت دفاعی بدن‌ شان هم کمک می ‌کند. بر اساس آخرین تحقیقات محققان آمریکایی، خوردن 100 گرم شکر باعث تضعیف قدرت گلبول ‌های سفید خون به مدت 5 ساعت در مبارزه با باکتری ‌های مهاجم خارجی می‌ شود. بنابراین هر بار که شما 100 گرم از یک خوراکی شیرین را می‌ خورید تا 5 ساعت احتمال ابتلای ‌تان به بیماری ‌های ویروسی و باکتریایی افزایش می‌ یابد.

چاره چیست؟ مصرف شیرینی ‌ها را به قندهای طبیعی محدود کنید. میوه ‌های خشک و تازه می‌ توانند بهترین و سالم‌ ترین منابع تامین قند خون ‌تان باشند.

2- اضافه وزن دارید؟

همان ‌طور که می ‌دانید اضافه وزن برای قلب، مغز و سایر اعضای بدن مضر است. اما شاید جالب باشد که بدانید اضافه وزن برای سیستم ایمنی بدن ‌تان هم مشکل‌ ساز است. در حقیقت افراد چاق بیشتر در معرض انواع بیماری‌ ها مثل آنفلوآنزای فصلی یا نوع A هستند. اضافه وزن، تعادل بین هورمون‌ های بدن را به هم می زند و باعث ضعیف شدن قدرت دفاعی بدن در برابر انواع بیماری ‌ها می ‌گردد.

چاره چیست؟ تنها راه چاره برای آن ها که چاق‌ اند و مدام با بیماری‌ های مختلف دست به گریبان هستند، کاهش هر چه سریع ‌تر وزن ‌شان است. فقط این افراد باید دقت کنند که از چاله به چاه نیفتند و با رژیم‌ های غیراصولی، خودشان را در دردسر بزرگ ‌تری نیندازند. بهتر است که کاهش وزن تحت نظر یک متخصص مجرب صورت گیرد.

نوشیدن

3- بدن‌ تان کم‌ آب شده؟

یکی از دلایلی که مادرتان یا پزشک‌ تان شما را مجبور به نوشیدن مایعات طی دوران سرماخوردگی می‌ کنند، کمبود آب بدن‌ تان است. بدن شما برای دفع سموم و بازیابی سلامت ‌اش به آب کافی نیاز دارد و اگر شما در طول روز به اندازه ی لازم آب یا سایر نوشیدنی‌ ها مثل چای رقیق یا آب‌ میوه‌ های طبیعی را ننوشید، امکان ابتلای ‌تان به انواع بیماری‌ ها از جمله سرماخوردگی چند برابر می‌ شود. میزان مصرف مناسب مایعات در افراد مختلف متفاوت است. اما میانگین آن را 8 لیوان در روز اعلام کرده ‌اند و پزشکان اعتقاد دارند مصرف مایعات باید تا حدی باشد که رنگ ادرار فرد به زرد روشن برسد.

چاره چیست؟ چای و قهوه غلیظ ننوشید و هر بار که برای کاری از جای ‌تان بلند شدید، یک لیوان آب بخورید.

4- آبی که می ‌نوشید، سالم نیست؟

نوشیدن آب سالم یا ناسالم در مبتلا نشدن یا ابتلای شما به انواع بیماری ها بسیار موثر است. بر اساس مطالعات پژوهشگران آمریکایی، آن دسته از موش ‌های آزمایشگاهی که آب ناسالم نوشیدند و در معرض ویروس آنفلوآنزای نوع A قرار گرفتند، بدن ‌شان تاب مقاومت در برابر این ویروس را نیاورد و بعد از مدتی مُردند اما آن دسته از موش‌ ها که آب سالم نوشیدند و در معرض ویروس آنفلوآنزای نوع A قرار گرفتند، هر چند که آنفلوآنزا گرفتند اما بدن ‌شان خیلی خوب توانست با این بیماری مبارزه کند و آن ها بعد از مدتی سلامتی خود را بازیافتند.

چاره چیست؟ اگر از سلامت آب نوشیدنی محل زندگی یا هر جایی که هستید مطمئن نیستید، از آب ‌های معدنی بسته ‌بندی شده استفاده کنید یا یک پارچ تصفیه ی آب بگیرید و آب را بعد از تصفیه کردن توسط آن بنوشید.

اگر هم امکان هیچ کدام از این کارها برای ‌تان نیست، آب را بعد از 5 دقیقه جوشاندن مصرف کنید، هر چند که این کار باعث ضد عفونی شدن کامل آب نمی‌ شود.

استراحت

5- همیشه استرس دارید؟

اصلا عجیب نیست که بعد از کارهای سنگین و پُر استرس یک سرماخوردگی حسابی را تجربه کنید. براساس مطالعات روان‌ پزشکان آمریکایی، ضعف سیستم ایمنی بدن، بعد از کارهای پُراسترس، امر رایجی در بین خیلی از افراد است. این ضعف می ‌تواند در اثر کارهای طولانی و استراحت کم افراد هم رخ دهد. آن ها می ‌گویند که اگر فردی به آنفلوآنزا مبتلا شده باشد و دست از کارهای سخت و پُراسترس هم بر ندارد، سلامت ‌اش قطعا به خطر می‌ افتد.

چاره چیست؟ شاید کار کردن و پول درآوردن برای رسیدن به آرامش و سلامت ضروری باشد ولی هیچ‌ وقت نباید خودتان را نادیده بگیرید. همیشه باید بین کار و زندگی ‌تان تعادل برقرار کنید و هر وقت هم علایم بیماری به سراغ ‌تان آمد، به جای سر کار رفتن، چند روز در منزل استراحت کنید تا هم همکاران ‌تان را بیمار نکنید و هم خودتان زودتر سلامت ‌تان را به دست آورید.

Prevention :منبع

ترجمه: ندا احمدلو

اگر می خواهید با پزشک سایت مشورت کنید، اینجا کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

اثر کمبود روی بر سیستم ایمنی

نقش حجامت در تقویت سیستم ایمنی بدن

مقاوم کردن بدن با غذاها

جلوگیری از بیمار ی ها با آنتی اکسیدان ها

چه بخوریم تا سالم بمانیم (1) و (2)

نكاتی برای زندگی سالم

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.