تبیان، دستیار زندگی
هشدار‌ها در خصوص مصرف دخانیات، جنسیت نمی‌شناسد اما افزایش مصرف سیگار در میان زنان و دختران ایرانی یك هشدار جدی شده است. در واقع الگوهای همه‌گیر شدن سیگار نشان می‌دهد كه مصرف سیگار در زنان ایرانی در حال گسترش است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افزایش مصرف سیگار در میان زنان

هشدار‌ها در خصوص مصرف دخانیات، جنسیت نمی‌شناسد اما افزایش مصرف سیگار در میان زنان و دختران ایرانی یك هشدار جدی شده است. در واقع الگوهای همه‌گیر شدن سیگار نشان می‌دهد كه مصرف سیگار در زنان ایرانی در حال گسترش است.

سیگار

آمار می‌گوید در سال‌های گذشته سهم جمعیت زنان ایران از مصرف مواد دخانی حدود 1.4 درصد بود كه اكنون به حدود 4.5 درصد رسیده است ، شواهد هم نشان می‌دهد بر عكس همین چند سال پیش ، كافیست پشت ترافیك نگاهی به ماشین‌های دورو‌بر بیندازید تا به‌وضوح زنانی را ببینید كه در ماشین‌هایشان سیگار می‌كشند و یا در كافی‌شاپ‌ها دختران جوانی را كه فیگورهای زنانه می‌گیرند و دود را از گوشه لبشان بیرون می‌دهند.اما همه ماجرا این نیست بلكه پیامدها و مراحل بعدی آن بسیار خطرناك‌تر است.

یك عضو كمیته كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت بر اساس الگو‌های اپیدمیلوژیك دخانیات در دنیا در این باره به «جام‌جم» می‌گوید: بررسی‌ها در همه جوامع و در هر دو جنس، نشان داده كه ورود دخانیات ابتدا در طبقه متمول، اشخاص مورد توجه نظیر هنرپیشه‌ها و افرادی با تحصیلات بالا شایع می‌شده و به مرور در طبقات پایین‌تر و و عامه مردم گسترش می‌یافته است.

مصرف سیگار مهم‌ترین عامل بروز سرطان حلق، مثانه، ریه، لوزالمعده، كلیه، حنجره و مری است و زنان سیگاری بیش از زنان غیرسیگاری مستعد سرطان كبد و روده هستند

دكتر حسن آذری‌پور ادامه می‌دهد: این الگو در دهه 20 و 30 میلادی در كشور‌های اروپایی و آمریكا اتفاق افتاد كه نظیر آن در كشور ما نیز در همان سال‌ها و در جمعیت مردان وجود داشت.

او به اجرای چنین الگویی در جمعیت زنان اشاره و اظهار می‌كند: اما در جمعیت زنان تا قبل از سال‌های دهه 70 و اوج یافتن عقاید فمینیستی، همانند ایران سیگار كشیدن زنان وجهه اجتماعی و فرهنگی منفی داشت تا این‌كه در این سال‌ها كمپانی‌های دخانیات در تبلیغات خود از مباحثی مانند حقوق مشترك زنان در مصرف مواد دخانی استفاده كرده و باعث ترویج مصرف دخانیات در طبقات تحصیلكرده و زنانی از طبقات متمول و خاص شدند. عضو كمیته كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت ادامه می‌دهد: به این ترتیب در سال‌های بعد الگوی مصرف سیگار در زنان به جمعیت عامه زنان رسید و گسترش آن از كنترل مسوولان بهداشتی خارج شد.

او براساس همین الگو تاكید می‌كند كه در ایران نیز مصرف سیگار در زنان تحصیلكرده، دختران دانشجو و طبقه مرفه شایع شده و متاسفانه پیش‌بینی می‌شود با ادامه همین روند در سایر گروه‌ها و طبقات زنان شایع شود.

سیگار

آذری‌پور معتقد است: با آموزش و فرهنگ‌سازی صحیح و به موقع جلوی چنین معضلی را هم اكنون باید گرفت.

او به سهم مصرف مواد دخانی در بین جمعیت زنان كشورهای توسعه یافته كه 20 تا 25 درصد است اشاره و اظهار می‌كند: این وضعیت در كشورهای در حال توسعه بین 4 تا 8 درصد برآورد می‌شود.

در كنار این هشدارها و خبرها جالب است كه كمیته كشوری كنترل دخانیات در ایران هیچ عضو زنی ندارد و به نظر می‌رسد حضور زنان در این كمیته بتواند در ارائه راهكارهای آموزشی و فرهنگی برای زنان موثر واقع شود.

سیگار در دانشگاه‌ها

نتایج پژوهشی كه بتازگی در یك سایت خبری منتشر شده است نیز نشان می‌دهد رشد دختران سیگاری در سال‌های گذشته به طور چشمگیری افزایش داشته است، به طوری كه در 20 سال اخیر تعداد آنها 60 درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش 5/7 درصد از دانشجویان دختر كشور سیگاری هستند كه بسیاری از آنها برای كشیدن سیگار در محیط دانشگاه با محدودیت مواجه‌اند.

این پژوهش بررسی كرده است كه محدودیت‌های خاص در دانشگاه‌ها باعث می‌شود دختران دانشجو اغلب در كلاس‌های خالی درس یا دستشویی‌ها و مكان‌های دور از چشم نهاد‌های ناظر سیگار بكشند.

او براساس همین الگو تاكید می‌كند كه در ایران نیز مصرف سیگار در زنان تحصیلكرده، دختران دانشجو و طبقه مرفه شایع شده و متاسفانه پیش‌بینی می‌شود با ادامه همین روند در سایر گروه‌ها و طبقات زنان شایع شود

در این بررسی میدانی مشاهده شده است كه اثر عوارض مصرف سیگار در میان این دختران بیش از دیگران است.بالارفتن عوارض سلامتی بر دختران سیگاری در دانشگاه‌ها به این دلیل است كه سیگار كشیدن آنها اكثرا در فضاهای بسته بوده یا با عجله و استرس و با پك‌های تند و عمیق است. بنابراین تاثیرات سمی دخانیات دوچندان می‌شود.

این مساله به این معناست كه دختران دانشجو چون مجبورند دور از چشم دیگران مبادرت به استعمال دخانیات بكنند، خود را در فضای بسته در معرض بیشتر دود ناشی از سیگار خود قرار می‌دهند. همچنین تند كشیدن سیگار باعث داغ‌تر شدن مركز سیگار شده و در نتیجه آزادسازی مواد شیمیایی سمی و مضر و گاهی ناشناخته تشدید می‌شود.از سوی دیگر این دختران بیش از دیگر زنان سیگاری در معرض ایست قلبی هستند، چرا كه به‌طور كلی دخانیات می‌تواند در هر دقیقه 14 بار ضربان قلب را افزایش دهد ولی اگر همراه با استرس ناشی از محدودیت مصرف شود این افزایش به 38 بار در دقیقه می‌رسد. یك فرد سیگاری در شبانه‌روز ضربان قلبش 20 هزار و 160 بار بیشتر از یك فرد عادی می‌زند. ولی اگر این فرد سیگاری دچار استرس هم بشود این رقم به 54 هزار و 130 ضربه می‌رسد.

با این حال در این پژوهش تاكید شده است كه كاهش عوارض سیگار باید از طریق اطلاع‌رسانی موثر و فرهنگ‌سازی انجام شود و نباید ایجاد محدودیت در استعمال دخانیات كاهش پیدا كند، چرا كه در این صورت عوارض فرهنگی حذف این محدودیت‌ها می‌تواند بیشتر از وضعیت موجود باشد.

مضرات سیگار در زنان
سیگار

مصرف سیگار در زنان علاوه بر زیان‌های معمول كه برای انسان دارد، مضرات ویژه‌ای را نیز برای زنان دارد كه افزایش خطر سقط در حاملگی‌های اول و دوم، زایمان نوزاد كم‌وزن، حاملگی خارج از رحم و یائسگی در زمان جوانی از جمله آنهاست.

مطالعات اداره بهداشت عمومی وزارت بهداشت آمریكا نشان می‌دهد كه زنان سیگاری بیش از زنان غیرسیگاری در معرض خطر تاخیر در حاملگی، سقط در حاملگی‌های اول و دوم، مشكلات خاص در دوران بارداری، زایمان زودرس، زایمان نوزاد كم‌وزن، مرده‌زایی، حاملگی خارج از رحم و سقط خود به خودی هستند. بر اساس همین مطالعات، زنان سیگاری نسبت به زنان غیرسیگاری تراكم استخوان كمتری دارند و به خصوص در‌معرض خطر شكستگی مفصل ران یا روماتیسم مفصلی هستند.

همچنین كشیدن سیگار عمل قاعدگی را تغییر می‌دهد، خطر قاعدگی دردناك و غیرطبیعی شدن زمان قطع قاعدگی و نامرتب بودن آن افزایش می‌یابد، ضمن این‌كه زنان سیگاری بسیار بیشتر از زنان غیرسیگاری دچار یائسگی در سن جوانی‌می‌شوند.

نوزادانی كه از زنان سیگاری متولد می‌شوند و در دوران بارداری در معرض دود سیگار بوده‌اند با وزن كم متولد می‌شوند و در معرض خطر تاخیر در رشد داخل رحمی هستند

نوزادانی كه از زنان سیگاری متولد می‌شوند و در دوران بارداری در معرض دود سیگار بوده‌اند با وزن كم متولد می‌شوند و در معرض خطر تاخیر در رشد داخل رحمی هستند.

مصرف سیگار مهم‌ترین عامل بروز سرطان حلق، مثانه، ریه، لوزالمعده، كلیه، حنجره و مری است و زنان سیگاری بیش از زنان غیرسیگاری مستعد سرطان كبد و روده هستند.

به گزارش فارس ، مصرف سیگار خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد و احتمالا اگر چه هنوز تحقیقاتی در این زمینه انجام نشده است اما به نظر می‌رسد مصرف سیگار با سرطان سینه در زنان نیز مرتبط باشد.

براساس مطالعات انجام شده در آمریكا ، كشیدن سیگار اولین عامل ایجاد انسداد ریوی در زنان است و این خطر با مقدار و مدت مصرف سیگار افزایش می‌یابد.

منبع: جام جم آنلاین

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور