سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
علی خاکپور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به انتخاب شش اثر به عنوان نامزدهای نهایی این برنامه جهانی، گفت: پس از بررسی‌های پایانی کتاب التفهیم لاوائل صناعه التنجیم ابوریحان بیرونی با کسب 94 امتیاز از 100 امتیاز به عنوان نخستین اثر ایرانی برای ثبت ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آثار پیشنهادی ایران برای ثبت در حافظه جهانی سال 2010 مشخص شدند

عضو گروه ارزیابی کمیته ملی حافظه جهانی کتابهای "التفهیم لاوائل صناعه‌ التنجیم" ابوریحان بیرونی و "خمسه" نظامی را دو اثر پیشنهادی ایران برای ثبت در حافظه جهانی یونسکو در سال 2010 عنوان کرد.
آثار پیشنهادی ایران برای ثبت در حافظه جهانی سال 2010

علی خاکپور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به انتخاب شش اثر به عنوان نامزدهای نهایی این برنامه جهانی، گفت: پس از بررسی‌های پایانی کتاب "التفهیم لاوائل صناعه التنجیم" ابوریحان بیرونی با کسب 94 امتیاز از 100 امتیاز به عنوان نخستین اثر ایرانی برای ثبت در حافظه جهانی یونسکو انتخاب شد.

 

این کتاب تنها اثر فارسی ابوریحان بیرونی دانشمند پرآوازه ایرانی درباره اخترشماری (احکام نجوم) است که آن را در سال 420 هجری قمری نوشته است. التّفهیم به عنوان خودآموز نجوم و به شیوه پرسش و پاسخ تنظیم شده است. قدیمی‌ترین نسخه این اثر در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس نگهداری می‌شود که به قلم محمد بن‌ جورابی در 6 صفر سال 538 هجری کتابت شده است.

 

مسئول بخش‌های اسناد سازمان ملل و اسناد دیداری شنیداری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس افزود: همچنین دو نسخه از کتاب "خمسه" نظامی که در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و کتابخانه عالی شهید مطهری نگهداری می‌شود، با کسب امتیاز مشترک 86 به عنوان دومین اثر ایرانی برای ثبت در حافظه جهانی برگزیده شدند.

 

"خمسه" (یا پنج گنج) بزرگترین اثر ادبی ایران و شامل پنج منظومه مخزن الاسرار ، خسرو و شیرین ، لیلی و مجنون، هفت پیکر و اسکندرنامه و سروده نظامی گنجوی است که در سال‌های 535- 599 هجری قمری به رشته تحریر درآمده است. نسخ متعددی از خمسه در کتابخانه‌های ایران و جهان موجود است اما تنها دو نسخه مذکور برای ثبت در حافظه جهانی یونسکو برگزیده شده‌اند.

 

به گفته خاکپور فرمت فارسی آثار پیشنهادی ایران برای ثبت در حافظه جهانی بررسی شده و به تأئید کمیته ملی حافظه جهانی هم رسیده و در حال حاضر مرحله ترجمه به زبان انگلیسی را پشت سر می‌گذرانند و پس از امضاء مشترک رئیس کمیته ملی حافظه جهانی (علی‌اکبر اشعری) و دبیرکل کمیسون ملی یونسکو (محمدرضا سعیدآبادی) تا 31 مارس 2010 (11 فروردین 1389) به دبیرخانه کمیته حافظه جهانی یونسکو در پاریس ارسال خواهند شد.

 

تا کنون و طی دو بار حضور ایران در برنامه حافظه جهانی سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) کتابهای "وقفنامه ربع رشیدی"، "شاهنامه بایسنقری" و "مجموعه اسناد تشکیلات اداری آستان قدس رضوی در دوره صفویه" به ثبت جهانی رسیده‌اند.

 

تهیه و تنظیم برای تبیان:زهره سمیعی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین