عکس کیهان بچه ها دومین جشنواره عکس کودک و نوجوان کیهان بچه ها و تجلیل از پیشکسوتان عکاسی ، عصر سه شنبه در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود . یک داور کودک ویک کودک نوجوان حرفه ای ، کار بررسی بیش از 320 اثر از ، 90 عکاس 9 تا 1...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برگزاری دومین جشنواره عکس کیهان بچه ها

دومین جشنواره عکس کودک و نوجوان کیهان بچه ها و تجلیل از پیشکسوتان عکاسی ، عصر سه شنبه در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود .

یک داور کودک ویک کودک نوجوان حرفه ای ، کار بررسی بیش از 320 اثر از ، 90 عکاس 9 تا 12 سال و 13 تا 15 سال را به عهده داشتند و از میان آنها 12 نفر را به عنوان برگزیده معرفی کردند که شش نفر به گروه سنی اول و شش نفر به گروه سنی دوم جشنواره تعلق دارند . در مراسم سه شنبه ، علاوه بر اهدای جایزه به برگزیدگان این جشنواره از سه تن ازپیشکسوتان عکاسی تجلیل شد و آیین بزرگداشتی برای شهید سعید جان بزرگی ، عکاس و هنرمند دفاع مقدس با حضور خانواده معظم وی برگزار گردید .

مشهورترین نوازنده پیشکسوت تاجیکستان برای شهروندان تهرانی برنامه اجرا می کند .

مشهورترین نوازنده پیشکسوت تاجیکستان برای شهروندان تهرانی برنامه اجرا می کند .

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، قربانعلی رحمان اف از چیره دست ترین شاگردان "آدینه  هاشم "استاد مسلم موسیقی آسیای میانه و از ملازمان و همراهان "جوری بیک نظر" هنرمند و دانشمند شهیر تاجیکستان است . وی تاکنون در کشورهای روسیه ، عراق ، ترکیه ، هند ، اکراین ، مصر و برخی از کشورهای اروپایی پرده هایی از شش مقام موسیقی تاجیکی و فلک سهرابی را به شیفتگان هنر موسیقی شرق عرضه داشته است . در این برنامه ، "رستم علی اف" ، "صابر حسن اف" ، و "نیاز علی رحمان اف" ، "قربانعلی اف" را همراهی خواهند کرد. این برنامه به همت روابط عمومی فرهنگسرای جوان و سفارت جمهوری تاجیکستان ، در تهران برگزار خواهد شد .

وزیر ارشاد :( رمز ماندگاری انسانها هنرمندی آنان است . )

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : رمز ماندگاری انسانها در حال و گذشته ، هنرمندی آنهاست و هنرتفاوت افراد را بایکدیگر بارز و مشخص میکند .

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، احمد مسجد جامعی در جمع فرزندان ممتاز کارکنان این وزارتخانه در تالار وحدت افزود : فعالیت و حضور هنری در جامعه به ماندگاری افراد منجر خواهد شد . وی تصریح کرد : ارزش و جایگاه هنر، بسیار زیاد است و هم اکنون با گذشت چند قرن از درگذشت شاعرانی چون حافظ ، سعدی و مولوی ، هنوز هم آثار این بزرگان ، از معتبرترین و پرخواننده ترین کتاب ها محسوب می شوند . مسجد جامعی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان جزئی از خانواده بزرگ فرهنگ نام برد و گفت : نمی توان در زندگی ، از هنر بی بهره بود. وزیر ارشاد افزود : ایرانیان بدلیل داشتن کشوری متنوع و پهناور که دانشمندانش ، فرهنگ و تمدن اسلامی را در آن گسترش دادند ، اهل اندیشه ، فرهنگ ، تحقیق و مطالعه بوده اند .

( 51 موسسه فرهنگی و هنری مجوز فعالیت دریافت کردند)

در نشست هیات رسیدگی به مراکز فرهنگی درسال 81 ، مجوز فعالیت 51 موسسه فرهنگی و هنری صادر شد. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، این مجوزها در سیزدهمین و چهاردهمین نشست هیات رسیدگی به مراکز فرهنگی صادر شده است .

در این نشست ها با تاسیس 23 موسسه فرهنگی - هنری در استان تهران موافقت شده است . اعضای هیات رسیدگی به مراکز فرهنگی ، همچنین موافقت کردند 28 موسسه فرهنگی و هنری در سایر استانها فعالیت کنند .

نمایشگاه عکس یازده سپتامبر در قاهره برپا شد

سفارت آمریکا درقاهره ، نمایشگاهی از عکس های مربوط به حملات 11 سپتامبر برپا کرده است .

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره قطر ، این نمایشگاه درمقر روزنامه مصری  "الاهرم" و به ابتکار سازمانهای اسلامی آمریکا برگزار شده است . نمایشگاه مذکور شامل عکس هایی است که چند ثانیه بعد از وقوع حملات یازده سپتامبر گرفته شده است . براساس این گزارش ، سفیر آمریکا در قاهره درمراسم گشایش این نمایشگاه طی سخنانی بر تصمیم واشنگتن برای مبارزه با آنچه " تروریسم " خوانده می شود ، تاکید کرد .

فیلم ایرانی "الفبای افغان" در ژاپن اکران شد

فیلم ایرانی " الفبای افغان " به کارگردانی محسن مخملباف در توکیو پایتخت ژاپن اکران شد .

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، این فیلم مستند از روز یکشنبه در سینمایی درمنطقه پر رفت و آمد " شینجوکو" در حال اکران است . فیلم الفبای افغان داستان کودکان تشنه دانش افغانستان است که مخملباف آینده کشورشان را در گروی آموزش و پرورش آنان دانسته . "ریوموراکامی" نویسنده نامدار ژاپنی دروصف فیلم الفبای افغانی گفته است : " کارگردان این فیلم امیدواری به آینده را ، به صورت ضرورتی مهم برای مردم افغانستان به تصویر کشیده است . همچنین فیلم " دایره" به کارگردانی جعفر پناهی نیز اکنون در توکیو در حال اکران است و " زمانی برای مستی اسب ها" به کارگردانی بهمن قبادی نیز از ماه آینده درپایتخت ژاپن اکران می شود .

خانه ای روی آب ، حبس و عاشق کشون مجوز نمایش گرفتند

اداره کل نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی ، مجوز نمایش عمومی فیلم های "خانه ای روی آب" ساخته بهمن فرمان آرا و" تیک " ساخته اسماعیل فلاح پور را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، پروانه ساخت فیلم سینمایی "حبس" به کارگردانی محمد علی سجادی و "عاشق کشون" به کارگردانی محمد فلاح از سوی شورای صدور پروانه فیلم سازی ، صادر شد .

حضور 2 فیلم ایرانی در بخش مسابقات جشنواره بین المللی یونان

فیلم های کوتاه ایرانی " روبان قرمز " ساخته علی محمد قاسمی و " شالیزه " ساخته اعظم نجفیان در بخش مسابقه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه درشهر" درآمای" به نمایش در می آید .

در این جشنواره که فیلم های ویژه کودکان و نوجوانان و فیلم های آموزشی و مستند به نمایش گذاشته می شود سینماگران و تولید کنندگان49 کشور جهان حضور خواهند داشت . همچنین نمایشگاه نقاشی کودکان و نوجوانان و اجرای هنرهای نمایشی و موسیقی نیز درحاشیه این جشنواره برپا می شود . "ملیسینا پاپادوپولو " یکی از مسئولان برپایی این جشنواره به خبرنگار ایرنا در آتن گفت : همزمان با برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه بیست و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه ملی یونان نیز برگزار میشود .

وی افزود: ایران در دو دهه اخیر در زمینه صنعت سینما توسعه چشمگیری یافته است و هنرمندان این کشور آثار بسیار خوبی به دنیا عرضه کردند " پاپادوپولو" حضور فیلم های ایرانی در رویدادهای هنری را ، مهم و مایه اعتبار جشنواره های فیلم دانست. گفتنی است هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه " درآمای" ، 24 شهریور در کشور در یونان برگزار می شود .

800 بنای با ارزش تاریخی - هنری در یک منطقه تهران شناسایی شد

کارشناسان میراث فرهنگی ، 800 بنا ومحوطه تاریخی - هنری را درمنطقه 11 تهران شناسایی و ارزش گذاری کردند.

یکی ازمجریان طرح شناسایی و ارزش گذاری آثار تاریخی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : به دلیل اینکه شهرداری منطقه 11 تهران مجوز نوسازی بسیاری از خانه های قدیمی این منطقه را صادر کرده است، میراث فرهنگی تهران شناسایی ابنیه تاریخی این منطقه را برای جلوگیری از تخریب دیگر بناهای با ارزش فرهنگی ، در اولویت قرار داد .

محدوده منطقه 11 تهران از شمال به آزادی از غرب به بزرگراه آیت الله سعیدی از شرق به خیابان ولی عصر (عج) واز جنوب به خیابان شوش منتهی می شود .

مهندس سپیده موحدیان افزود : از ابتدای سال جاری ، کارشناسایی محوطه ها و اماکن تاریخی به همراه مستند سازی و نقشه برداری مناطق آغاز شد و به تازگی پایان یافته است .

وی 45 درصد بناهای شناسایی شده را جزو آثار با ارزش و درجه یک در این منطقه ذکر کرد و افزود : روند مقابله با تخریب دیگر بناهای شناسایی شده به صورت تعویقی است .

این کارشناس گفت : تعویق تخریب اینگونه بناها برای مستند سازی کامل آنها صورت گرفته و به دنبال آن به سبب کثرت این بناها تعدادی نگهداری و بازسازی میشوند .

وی گفت : رییس سازمان میراث فرهنگی پس از این کار، حکم تخریب بقیه آنها را به شهرداری این منطقه خواهد داد .

وی تعدادی از بناهایی که قدمت 60 ساله دارند را نیز جزو آثار ارزش گذاری شده خواند و افزود : این خانه ها که در دوران مدرن سازی ساختمانی بنا شده اند دارای ارزش معماری بسیار بالایی هستند وحفظ و بازسازی آنها به اندازه بناهایی با قدمت 150 ساله ،مهم است .

موحدیان تصریح کرد : بسیاری از بناهای شناسایی شده در این منطقه در دوران قاجاریه ساخته شده است و بناهایی نیز که از نظر رویدادهای تاریخی ، اجتماعی و سیاسی دارای اهمیت هستند ، جزو این آثار قرارگرفته اند .

وی خاطرنشان کرد : میراث فرهنگی استان تهران بودجه برای حفظ ونگهداری تمام این آثار ندارد و بسیاری از آنها به ارگانهای دیگر دولتی معرفی میشود تا برای احیاء و بازسازی این اماکن سرمایه گذاری شود .

مجری طرح گفت : این ارگانهای دولتی درصورت پرداخت هزینه بازسازی می توانند کاربری دلخواه خود را درشرایطی که تخریب ساختمان را به دنبال نداشته باشد ، از این بناها داشته باشند .

سوگوره ای بر اژدها در نهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی

نمایش عروسکی « سوگواره ای براژدها » نوشته و کارسید قاسم قوامی ، برای شرکت در نهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی ( ایران / شهریور 81 ) انتخاب شد .

گفتنی است این نمایش که در کنار نمایش هایی از کشور های هند ، اتریش ، بلغارستان ، ایتالیا ، آلمان ، و ارمنستان اجرا می شود ، کاربرگزیده دهمین جشنواره سراسری تئاتر سوره گرگان در مهرماه 79 و برنده جایزه اول کارگردانی و جایزه سوم بازیگری ونمایشنامه نویسی بوده است .

نهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی از<>

> 25 تا 31 شهریور ماه در کشور ایران برگزار می شود.