وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر از دیدن مناظر طبیعی، آثار تاریخی، جانوران کمیاب و حتی آداب و رسوم و فرهنگ های گوناگون لذت می برید، حتما نام قشم را در میان گزینه های سفرهای نوروزی تان قرار دهید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قشم به جز بازار، جاذبه های دیگری هم دارد!

 

اگر از دیدن مناظر طبیعی، آثار تاریخی، جانوران کمیاب و حتی آداب و رسوم و فرهنگ های گوناگون لذت می برید، حتما نام قشم را در میان گزینه های سفرهای نوروزی تان قرار دهید. مطمئن باشید قشم همان جزیره ای است که تمام این جاذبه ها را یکجا برای شما رو می کند!

قشم به جز بازار، جاذبه های دیگری هم دارد

جزیره ای برای تمام فصول!

قشم این روزها پر رونق ترین دوران خود را تجربه می کند. جزیره ای که در یک دهه گذشته به خاطر جاذبه های تجاری و بازارهای ارزان قیمتش به یکی از گزینه های اصلی سفر تبدیل شده است. با این حال این جزیره جاذبه های طبیعی کمیابی دارد که آن را در رده بهترین مقاصد گردشگری دنیا جا می دهد.

شاید عجیب باشد اگر بدانید جزیره قشم که با وسعتی دو برابر کشور بحرین در خلیج آبی فارس جا خوش کرده، 64 شهر و روستا دارد! شهر و روستاهایی که هر کدام با یک ویژگی خاص مشهور شده اند. کوه نمکی، دره ستارگان، دره تندیس ها، چشمه کارگه و چشمه گوری، برهوت کاسه سلخ، جنگل دریایی حرا و چندین چشمه و نخلستان دیگر تنها بخش کوچکی از جاذبه های طبیعی این جزیره هستند.

این در حالی است که چین خوردگی های کوه های قشم که بیشتر در اثر فرسایش بادی به وجود آمده اند، جزو زیباترین گونه های فرسایش در جهان هستند که به صورت طبیعی، تندیس‌های عجیب و غریبی را به وجود آورده اند. تندیس هایی به شکل لاک‌پشت، سگ، مارمولک، اسب آبی و حتی چهره آدمی در حالت خشم و فریاد!

در بخش غربی جزیره، جنگل‌های حرا، گنبد نمک، غارهای نمک، چشمه‌های آب معدنی و بام قشم خودنمایی می کنند اما تنها چند کیلومتر را که به سمت جنوب طی کنید، زمین های وسیعی را می بینید که شاید سال های سال جا پای انسان را به خود ندیده باشند! سواحل جنوب غربی قشم، از بندر ماهیگیری سلخ تا روستای کانی، بکرترین بخش جزیره است که تا کیلومتر ها اثری از زندگی انسانی نیست. نه مزرعه، نه خانه و نه حتی راه!

اما پوشش خاص گیاهی و جانوری قشم هم چیزی کم از جاذبه های تاریخی اش ندارد. در گوشه و کنار این جزیره گیاهان و جانوارنی زندگی می کنند که اگر رو به انقراض نباشند، در دسته کمیاب ترین های دنیا قرار دارند! لاك‌پشت‌های غول‌پیكر دریایی، لاك پشت های پوزه عقابی، شاهین کبود و حواصیل سبز جانوران رو به انقراضی هستند که در جزیره قشم شانس دیدن آنها را پیدا خواهید کرد!

جاذبه های دیگر این جزیره را هم با ما مرور کنید تا درباره این گزینه از سفر نوروزی تان بهتر تصمیم بگیرید!

قدیمی ترهای برکه خلف اعتقاد دارند که با تاریك شدن هوا ارواح و اجنه

در استاره کفته دوره می افتند و زندگی شبانه شان را آغاز می کنند!

به همین دلیل هم تا روشنایی صبح پا به دره نمی گذارند

 

شاهکار فرود ستاره

دره ستارگان را با کوه های فرسوده اش می شناسند. مخروط ها و ستون هایی که در دو میلیون سال گذشته، به دلیل فرسایش بادی به وجود آمده اند.

قشم به جز بازار، جاذبه های دیگری هم دارد

 اما اهالى منطقه معتقدند دره ستارگان درست از روزی به این شکل در آمد که ستاره اى از آسمان به زمین افتاد و گرد و خاك پخش شده در هوا در جای خود خشک شدند و این اشكال را پدید آوردند. آنها در گویش محلی شان به این دره اِستاره كفته (ستاره افتاده) می گویند. نامی که چند کیلومتر آن طرف تر، یعنی در حوالی ساحل جنوبی قشم هم به گوش می خورد. ساکنان قشم روستاى بركه خلف را هم به دلیل آنکه جاده منتهی به دره ستارگان از آن می گذرد، روستای استاره کفته می نامند.

اهالی برکه خلف اما سال ها ست که اعتقاد دارند با تاریك شدن هوا ارواح و اجنه در استاره کفته دوره می افتند و زندگی شبانه شان را آغاز می کنند. آنها زوزه بادی را که در لا به لای احجام و تندیس های دره می پیچد، نجوای ارواح تعبیر می کنند و تا روشنایی صبح پا به دره نمی گذارند.

 

جنگل دریایی قشم

قشم شاید یکی از معدود نقطه ایران باشد که می تواند جنگل و دریا را یکجا نشان تان بدهد! در جنگل های دریایی قشم، درختانی که گاهی بلندیشان به 6 متر می رسد، در ردیف ساحل طوری کنار هم چیده شده اند که پناهگاه امنی برای پرندگان مهاجر درست کرده اند. اگر سری در پرنده شناسی داشته باشید، حتما نام حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه و کاکائی به گوشتان خورده است. تمام این پرندگان کمیاب گرمسیری دنیا را می توانید در جنگل های حرای قشم ببینید که آزادانه پرواز می کنند. درخت همیشه سبز لول را با ریشه های هوایی معروفش در همین جزیره می توانید ببینید. یکی از بزرگترین نمونه های این درخت که به انجیر معابد معروف است، تاجی بزرگ دارد در تم سینتی (منطقه توریان) قشم قرار دارد. درست نزدیک به بقعه که به نام زیارت پیر شناخته می شود و از جاذبه های تاریخی جزیره است.

 

سفر به پیچ و خم نمکدان!
قشم به جز بازار، جاذبه های دیگری هم دارد

غارهای نمکی قشم نمکدان های طبیعی زمین اند! کافیست پا به پیچ و خم این غارهای طویل بگذارید تا ببینید که نمک های 570 میلیون سال قبل چطور شش جهتتان را پر کرده اند و از دیواره های غار آویزان شده اند! در غار نمکدان قشم شما در تونلی از نمک قدم می زنید که با بیش از 6هزار متر طولانی ترین غار نمكی جهان لقب دارد. تنها گنبد نمكی در جزیره قشم هم از میان همین غار سر بر آورده. یعنی درست جایی در حوالی منطقه قدیس سلخ و قدیس باسعیدو.

 

چاهی در دل کوه

غار (تنگه) چاهکوه، خوراک توریست هایی است که سفر کردن در غار و تماشای دیواره های بلند دل کوه را دوست دارند. خصوصا اگر در میان این دیواره ها دنبال ردپای تاریخ و هنرنمایی باد و خاک و آب می گردید، دره چاهکوه با حفره ها و دالان های عجیبش که رد فرسایش اشکال جالبی را روی آنها به وجود آورده، دقیقا گمشده شما است!  این غار در روستای چاهو قرار دارد که در بخش غربی از ساحل شمالی جزیره واقع شده. بد نیست بدانید که غار چاهکوه با 100 متر ارتفاع، یکی از جالبترین نمونه های دنیا محسوب می شود. به خصوص اینکه مشابه این غار شگفت انگیز و کمیاب، تنها در آلمان، انگلیس، چین و آمریکا دیده شده است. در ابتدای دره چاهکوه چند چاه کم عمق حفر شده که اهالی روستا کانال هایی را برای هدایت آب از آنها درست کرده اند تا آب شیرینی را که بعد از بارش باران در آنجا جمع می شود، به روستا انتقال دهند.

 

برهوت تاریخ

برهوت کاسه سلخ، شگفت انگیزترین منقطه قشم است. بیابانی که سال ها است هیچ موجود جانداری در آنجا زندگی نمی کند. سر تا سر برهوت را سنگ و صخره پر کرده و شاید به همین دلیل باشد که کاسه سلخ کم بازدید کننده ترین قسمت قشم لقب گرفته است. کاسه سلخ را هزاران تپه کوچک و بزرگ مخروطى شکل پر کرده اند که در هزاران سال پیش از دل زمین جوشیده اند و در همان حال سفت شده اند 7 کیلومتر تپه‌ماهور متداخل را ایجاد کنند. اما از لا به لای آن همه سنگ و صخره، زنده ترین قسمت کاسه سلخ دیده می شود. یک چشمه شفابخش گوگرد که از زمین مى‌جوشد!


گروه گردشگری تبیان- آرزو رستم زاد

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین