تبیان، دستیار زندگی
یک متخصص طب هوافضا با اشاره به وجود محدودیت‌ ها و ممنوعیت‌ هایی برای مسافرت ‌های هوایی بیماران، گفت: مبتلایان به انفارکتوس...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه بیمارانی نباید با هواپیما سفر کنند؟

بیمار قلبی در هواپیما

یک متخصص طب هوا فضا با اشاره به وجود محدودیت‌ ها و ممنوعیت‌ هایی برای مسافرت ‌های هوایی بیماران، گفت:

مبتلایان به انفارکتوس میوکارد(myocardial infarction) در شش روز نخست بروز بیماری اجازه مسافرت هوایی ندارند و در روز هفتم پس از سکته ی قلبی هم در صورت فقدان مشکل و با مجوز، اجازه پرواز دارند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری ایسنا، دکتر ابوالفضل خامکی در نخستین سمینار جنبه ‌های پزشکی مسافرت ‌های هوایی با بیان این که افراد مبتلا به ادم ریه (Pulmonary edema) تا پیش از قطع ادم مجاز به پرواز نیستند، اظهار کرد: به افرادی با جراحی قلب در کمتر از 9 روز اجازه پرواز داده نمی‌ شود.

وی با بیان این که در افرادی با تعویض دریچه قلب برای 10 تا 21 روز ممنوعیت مسافرت هوایی وجود دارد، افزود: آنژیوگرافی عروق کرونر تا 24 ساعت و آنژیوپلاستی تا 48 ساعت اجازه پرواز ندارند.

یک متخصص طب هوافضا با بیان این که به افراد مبتلا به ترومبوفلبیت(1)(thrombophlebitis) فعال پا تا پیش از برطرف شدن عارضه اجازه پرواز داده نمی ‌شود، گفت: مسافرت هوایی برای این افراد در صورتی بلامانع خواهد بود که وضعیت جسمانی فرد ثابت و نیازی به دریافت داروهای آنتی کوآگولان( ضد انعقادی) نداشته باشند.

دکتر خامکی، ترومبوز ورید عمقی(لخته شدن خون در رگ های پا) را ممنوعیتی برای مسافرت‌ های هوایی تا چهار روز دانست و افزود: پس از پنج روز در صورت ثابت شدن وضعیت بیمار سفر هوایی تحت شرایط خاص نظیر به همراه داشتن کپسول اکسیژن و فشار نرمال هوا در هواپیما منعی ندارد.

وی در ادامه با بیان این که آنژین ‌های ناپایدار به هیچ وجه مجوزی برای پرواز ندارند، یادآور شد: چنانچه آنژین صدری(درد قفسه سینه ) فرد با دریافت دارو تحت کنترل باشد، پرواز بلامانع است.

این متخصص طب هوافضا، ترومای ناشی از تغییر فشار را از دلایل برخی ممنوعیت ‌های مسافرت ‌های هوایی بیماران عنوان کرد و افزود: در کابینی با ارتفاع پنج تا شش هزار پایی، 30 درصد کاهش فشار هوا رخ می ‌دهد. ‌از این رو مبتلایان به مشکلات گوش میانی به علت ترومای ناشی از فشار، ممنوعیت پرواز دارند.

دکتر خامکی، اوتیت، سینوزیت و اعمال جراحی گوشی را از دیگر موارد ممنوعیت پرواز به علت ترومای ناشی از تغییر فشار برشمرد و افزود: پنوموتوراکس(2) هم از خطرناک‌ ترین مواردی است که در صورت اقدام به مسافرت هوایی، به مرگ فرد منجر می ‌شود.

وی با بیان این که اجازه پرواز برای بیماران باید توسط پزشک ایرلاین تایید شود، افزود: این در حالی است که پزشک معالج هم باید گواهی درباره امکان سفر هوایی برای بیمار صادر کند.

این متخصص طب هوافضا، افت دانستیه، فشار و دمای هوا در ارتفاعات را عاملی برای نامساعد کردن شرایط برای مسافر بیمار عنوان کرد و یادآور شد: مهم ‌ترین عامل خطر افت فشار اکسیژن است که بر این اساس مبتلایان به کم خونی با هموگلوبین کمتر از 8/5 اجازه مسافرت هوایی ندارند.

پی نوشت ها:

(1) ترومبوفلبیت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ و وجود لخته ‌های‌ خون‌ در یک‌ ورید سطحی‌(معمولاً اندام‌های‌ تحتانی‌) که‌ به‌ طور اولیه‌ ناشی‌ از عفونت‌ یا آسیب‌ است‌.

(2) پنوموتوراکس به روی هم‌ افتادگی‌ قسمتی‌ از یک‌ ریه‌ یا همه‌ ی آن،‌ در اثر نفوذ هوای‌ آزاد بین‌ دو لایه‌ جنب‌(غشای‌ نازک‌ پوشاننده‌ ریه‌ها) گفته می شود.

اگر می خواهید با پزشکان سایت درباره این بیماری ها مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

عوارض سفر هوایی(Jet Lag) و رژیم غذایی آن

مواقعی که قلب در خطر است

مراقب قلب خود باشید

گرما برای قلب مضر است

ارتباط قلب و رگ های خونی

سرما سکته می ‌آورد

با 19 روش از قلب خود محافظت کنید

عوامل خطر اصلی بیماری قلبی (1) و (2)

با قلب خود مهربان باشیم ( قسمت اول )، ( قسمت دوم ) و ( قسمت سوم )

به قلبتان ورزش هدیه دهید

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.