سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تذکره عرفات العاشقین و عرصات العارفین تالیف تقى الدین محمد اوحدى دقاقى بلیانى، بزرگ‏ترین و جامع‏ترین تذکره‌ی زبان فارسى است که شرح حال و نمونه‌ی اشعار 3452 شاعر قدیم و جدید را از آغاز شعر فارسى تا زمان تالیف کتاب، به ترتیب حروف در بیست و هشت عرصه، هر عرصه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگترین تذکره‌ی شاعران فارسى در 7جلد 
تذکره‌ی شاعران فارسى

 تذکره عرفات العاشقین و عرصات العارفین تالیف تقى الدین محمد اوحدى دقاقى بلیانى، بزرگ‏ترین و جامع‏ترین تذکره‌ی زبان فارسى است که شرح حال و نمونه‌ی اشعار 3452 شاعر قدیم و جدید را از آغاز شعر فارسى تا زمان تالیف کتاب، به ترتیب حروف در بیست و هشت عرصه، هر عرصه مخصوص یک حرف را در خود جاى داده است.

 تراجم عرفات تیمنا به نام ابوالشعراء رودکى سمرقندى افتتاح شده و به ترتیب الفبایى تا میرزا یوسف خان رضوى ادامه یافته است.

به گزارش کتاب‌نیوز، تقى اوحدى در سال 973 قمرى در بلیان از قراى کازرون به دنیا آمد و دروس مقدّماتى را نزد شیخ على منشار و سپس مولانا میر قارى آموخت. وى در سال 1015 به هند مسافرت کرد و در سال 1022 تألیف کتاب ارزشمند عرفات العاشقین را آغاز و در سال 1024 با بهره‏گیرى از منابع بسیار معتبر به پایان رساند.

تذکره‌ی عرفات العاشقین با وجود کم نسخه بودن براساس سه نسخه‌ی خطى کتابخانه خدابخش در بانکى‏پور هند مورخ 1050 قمرى، نسخه کتابخانه ملى ملک مورخ سده یازدهم و نسخه خطى کتابخانه حبیب گنج هند به شماره 2285 (میکروفیلم موجود در کتابخانه آستان قدس) به کوشش آقاى سیدمحسن ناجى نصرآبادى مقابله و تصحیح شد. نامبرده افزون بر مقابله نسخه‏هاى خطى موجود، حدود سیصد منبع و مأخذ مورد استفاده مؤلف تقى‏الدین اوحدى را مورد بازبینى و بررسى قرار داده، و در موارد بسیارى کتاب را با دواوین و آثارى که مؤلف از آنها نقل کرده مقابله نموده و اختلاف و توضیحات خویش را در پاورقیها نشان داده است.

این کتاب به اهتمام انتشارات اساطیر در7 مجلّد در بهمن ماه سال 1388 چاپ و منتشر شده است.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین