تبیان، دستیار زندگی
یافتن شادی در زندگی نیازی به جست‏وجوی زیاد ندارد. همین دوروبرهاست و گاهی آنقدر به ما نزدیک که تصور آن برای ما مشکل است. شاد زندگی کردن و از زندگی لذت بردن، به غم و غصه‏ها خندیدن و از لحظه‏لحظه زندگی لذت بردن حق هر انسانی است و اساساً هر موجود زنده‏ای باید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیوه‏های کسب شادی و نشاط در زندگی

شادی

یافتن شادی در زندگی نیازی به جست‏وجوی زیاد ندارد. همین دور و برهاست و گاهی آنقدر به ما نزدیک که تصور آن برای ما مشکل است.

شاد زندگی کردن و از زندگی لذت بردن، به غم و غصه‏ها خندیدن و از لحظه‏لحظه زندگی لذت بردن حق هر انسانی است و اساساً هر موجود زنده‏ای باید این چنین باشد!

اگر احساس می‏کنید که زندگی برای شما بیش از حد جدی یا ناراحت‏کننده است و نمی‏توانید به راحتی سهم شادی و خوشحالی خود را از لحظات زندگی بگیرید، اصلاً نگران نباشید، هر کدام از موارد زیر می‏تواند شادی و نشاط را به زندگی شما هدیه دهد.

لبخند

مورد اول:

باور کنید که شادی یک انتخاب درونی است و در آخر این شخص شما هستید که آن را انتخاب می‏کنید بی‏جهت نباید اوضاع و شرایط و کمبود امکانات و... را دلیل غم و غصه دائمی خود دانست، حتی در بدترین شرایط و در مواقعی که مصیبت‏ها و بلاها از حد گذشته‏اند و هیچ کس حتی نمی‏تواند یک لبخند کوچک بر لب داشته باشد شما می‏توانید مانند بمب شادی در دل اندوه منفجر شویدو اطراف خود را دگرگون کنید همان طور که خیلی مواقع غم یک انتخاب است، شادی هم در بسیاری از اوقات یک انتخاب است.

مورد دوم:

هنگامی که غم و غصه‏ای برای شما به وجود آمد همراه آن راه نروید و از دریچه غم به دنیا نگاه نکنید! خود را کنار بکشید و اجازه دهید کاروان غم و غصه از کنار شما بگذرد.

مورد سوم:

دل و وجود خود را از کینه خالی سازید و حتی بدترین مردم را دوست داشته باشید و برایشان از ته دل دعا کنید! غم و غصه بهانه می‏خواند اما شادی و نشاط این‏طور نیست!

هنگامی که غم و اندوه در وجود شما رخنه کرد عشق از وجودتان می‏رود و دلتان خانه کینه و نفرت می‏شود، پس عشق و دوستی را به دلت راه بده و بگذار عشق و شادی در وجودت رشد کند.

همه را ببخش. حتی بدترین‏ها را، آنها نمی‏توانند شاد باشند و نیازمند دعای دیگران هستند.

هدیه

مورد چهارم:

باید بدانید که شادی نمی‏تواند انفرادی باشد هر وقت غمگین شدید، چیزی به کسی ببخشید! یا کلامی محبت‏آمیز به کسی بزنید. حتی اگر می‏توانید با لبخند و نگاهی مهربانانه دل خسته‏ای را شاد کنید هر گاه توانستید دل دیگران را با کلام یا حرکت خود شاد سازید، هزاران بار بیشتر شادی و سرور در وجودتان بروز خواهد کرد.

مورد پنجم:

راضی و سپاسگزار باشید ثروتمند بودن خوب است و می‏تواند باعث شادی و نشاط شما و حتی دیگران نیز شود! هیچ کس منکر این مسئله نیست، به شرطی که شادی بسته‏ای نباشد که در آخرین منزل همراه پول و مکنت تقدیم من و تو شود و ما مجبور باشیم در طول مسیر همواره غمگین و مضطرب باشیم!

مورد ششم:

به یاد داشته باشید که فکر کردن با غصه‏ خوردن فرق دارد، غصه خوردن هیچ دردی را دوا نمی‏کند و فایده‏ای هم ندارد در حالی که با فکر کردن، راه‏هایی برای رفع نگرانی پیدا می‏شود.

در ضمن هیچ مشکلی تا ابد باقی نمی‏ماند، پس برای رفع یا فراموشی آن پیش‏قدم شوید تحرک و ورزش و ترک محیط غصه‏آور، تا حدودی می‏تواند التیام بخش وجود شما باشد امید آنکه همواره در زندگی شادکام باشید!

فرشاد امیری نژاد

دوست نوجوانان

تنظیم:بخش کودک و نوجوان

**************************************

مطالب مرتبط

رمز موفقیت در زندگی

سه راه برای کاهش نگرانی

فشار روانی در نوجوانان

مهار اضطراب در جمع!

لبخند بزن، زندگی را حس کن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.