سپاری نیما یوشیج فیلم مستند "دنیا خانه من است" به كارگردانی منوچهر مشیری دوشنبه 18 شهریور در تالار اجتماعات خانه هنرمندان ایرانی به نمایش در می آید . به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، از این فیلم مستند 38 دقیقه ای 2...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فیلمی مستند درباره خاكسپاری نیما یوشیج

فیلم مستند "دنیا خانه من است" به كارگردانی منوچهر مشیری دوشنبه 18 شهریور در تالار اجتماعات خانه هنرمندان ایرانی به نمایش در می آید .

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، از این فیلم مستند 38 دقیقه ای 25 و 26 شهریور 1372 كه پیكر نیما را از تهران به یوش منتقل كردند را به تصویر كشیده است در ضمن این فیلم به همت باشگاه تهیه كنندگا ن سینمای مستند >ساعت 18 روز دوشنبه 18 شهریوربه نمایش در خواهد آمد .

در سینمای ما كمدی برابر شده با مسخره گی

آخرین فیلم ابوالحسن داوودی یعنی نان ،‌ عشق و موتور 1000 چندی است بر پرده سینما هاست داوودی در مصاحبه با قدس درباره اینكه چرا سینمای كمدی ، ‌خیلی كم در سینمای ایران پاگرفته و رشد كرده است گفت : سینمای ایران هیچوقت این فرصت را در اختیار فیلمسازانش قرار نداد كه تامین اقتصادی ، ‌روانی و‌ اجتماعی داشته باشند تا بتوانند راه خودشان را بروند از طرف دیگر ، ‌جامعه ما نسبت به مسایل كمیك برخورد خوبی نداشته است . منظورم فقط روشنفكرها نیستند ، ‌عامه مردم هم آن ارزشی را كه برای ماجراهای جدی است قائل شوند برای طنز و شوخی قائل نیستند . كمدی برای مردم مترادف است  با لودگی و مسخره گی ، خانواده ها هنگام تماشای یك فیلم كمدی اصلا تصور این را نمی كنند كه در حال دیدن اثری هستند كه شاید از فیلم های جدی دور و برشان مهم تر و جذاب تر باشد.

موزه سهراب سپهری راه اندازی می شود

در آستانه برگزاری كنگره بین المللی صدای پای آب؛ اتومبیل شخصی سهراب ، شاعر و نقاش معاصر به منظور نمایش در موزه این شاعر توسط كنگره مذكور باز خرید شد دبیر كنگره بین المللی صدای پای آب با اعلام این خبر گفت : این اتومبیل قرار است در موزه ای كه در آینده نزدیك تحت عنوان موزه سهراب سپهری ایجاد میشود در معرض دید علاقمندان قرار گیرد.

ضمن آنكه این موزه دربردارنده آثار و یادگارهای سهراب اعم از هنری و غیر هنری است ( این آثار هم اکنون درحال جمع آوری می باشد )

لازم به ذكر است ، كنگره بین المللیصدای پای آبهمزمان با هفتاد و پنجمین سالروز تولد سهراب سپهری در مهرماه 1382 با حضور نویسندگان ، شاعران ، منتقدان و هنرمندان عرصه های مختلف هنری اعم از داخل و خارجی برپا خواهد شد .

آمریكا با پخش فیلم بین المللی 11 سپتامبر مخالف است .

شبكه دوم تلویزیون دولتی ایتالیا ( ای ) ، ضمن نمایش بخش هایی از فیلم بین المللی 11 سپتامبر كه از سوی یك گروه سینماگران كشورهای مختلف كارگردانی شده گفت : آمریكا با پخش این فیلم در جشنواره ونیز مخالف است ، تلویزیون دولتی ایتالیا روز چهارشنبه در برنامه معرفی این فیلم اعلام كرد واشنگتن معتقد است این اثر نگاهی ضد آمریكایی به واقعه 11 سپتامبر دارد در گروه كارگردانی این فیلم سمیرا مخملباف ، " شان ین " ،‌ " كن لوچ " ،‌ " كلاود للوچ " ،‌ "راینس تانوویج " ، " آموس جیتایی "، " كودرا اوگو" ، " شویی ایمامورا "،‌ "یوسف چاچینی" ، "میرا نائید " ، " آلخاندرون ایناریتد" حضور دارند .

این اثر سینمایی شامل یازده فیلم كوتاه با زمان یازده دقیقه و 9 ثانیه به همراه یك عكس پایانی درباره موضوع های مرتبط 11 سپتامبر است . فیلم كوتاه سمیرا مخملباف در این مجموعه ، به زندگی و جنگ در افغانستان می پردازد.

برپایی نمایشگاه هنر ایرانی در بیروت

نمایشگاهی از هنر نقاشی و مینایتور ایرانی در بیروت برگزار شد .

به گزارش واحد مركزی خبر از بیروت در این نمایشگاه دهها تابلوی نفیس از هنرمندان ایرانی از جمله زهرا رهنورد ، الهه خاتمی و فخار منفرد ، به همت رایزنی جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشته شد . به مناسبت افتتاح این نمایشگاه ، آئین شكوهمندی با شركت نمایندگان رئیس جمهوری ، ‌رئیس مجلس ، نخست وزیر ، وزیر اطلاع رسانی لبنان و دهها شخصیت سیاسی ،‌ دینی و تنی چند از نمایندگان مجلس و اساتید دانشگاههای لبنان برگزار شد .

سخنرانان در افتتاح این نمایشگاه كه به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) الگوی زن مسلمان و روز زن برگزار شد و هدف آن معرفی فرهنگ و هنر ایرانی بود ، ‌به تشریح موقعیت زنان در شرق و جهان پرداخته ، همچنین در سخنانی به ویژگی های حضرت زهرا (س) اشاره شد.

نمایشگاه روایت های تصویری در موزه هنرهای معاصر اصفهان

به مناسبت یكصدمین سال تاسیس سینما ، نمایشگاه عكس با عنوان روایت های تصویری در موزه هنرهای معاصر اصفهان دایر است و به گزارش واحد مركزی خبر در این نمایشگاه 110 تابلوی عکس از فیلم های ایرانی " گنبد " ، " نون و گلدون "، " رنگ خدا " ،‌" هور در آتش " ، " ضیافت قصه های كیش " ، " پرواز خاموش "، " بچه های آسمان " ، " زیر نور ماه " ،‌ و " حماسه مجنون " به نمایش گذاشته شده است . نمایشگاه آثار عكاسی آقایان محمد احمدی ،هاشم عطار و مهرشاد كارخانیتا 24 شهریور ماهدر موزه هنرهای معاصر اصفهان برای بازدید عموم دایر است .

بحران در سینما جدا از مشكلات كشور نیست

رضا كیانیان بازیگر سینمای كشور گفت :‌ " بحران در سینما جدا از مشكلات كشور نیست "،‌ وی در همین ارتباط  گفت:‌ " اگر این بحران را با سایر مشكلات كشور مقایسه كنیم بحرانی در سینما وجود ندارد " . وی در گفتگو با خبرنگار روزنامه ابرار گفت : " ‌اگر امروز مردم گرایش به سینما ندارند به مشكلات اقتصادی و مشغله كاری و زندگی آنان بستگی دارد ." وی افزود :‌ " كارگردانان و فیلم نامه نویسان بر اساس تقاضای بازار ، فیلم می سازد و نمی توانند جدای از آن باشند وی در مورد روی آوردن هنرمندان شهرستانی به تهران گفت :‌ " نظام اداری در كشور ما دچار اشكال است و همه امكانات سینمایی در یك شهر متمركز شده ، وقتی چنین مشكل در كشور وجود دارد هنرمندان مجبور می شوند برای ادامه فعالیت كاری خود به تهران عزیمت كنند . " وی تصریح كرد : " از چند سال گذشته بحث انتقال این امكانات به شهرستان مشهد و اصفهان مطرح شده و مورد استقبال هنرمندان نیز قرار گرفته است . "

خانه ای روی آب ، پروانه‌ی نمایش گرفت

پروانه نمایش فیلم « خانه ای روی آب » به كارگردانی بهمن فرمان آرا صادر شد.

روابط عمومی این فیلم با اعلام این خبر افزود : برای دریافت پروانه نمایش این فیلم درایران چند مورد اصلاحیه انجام شده است و‌ در جشنواره های جهانی نسخه كامل این فیلم به نمایش در می آید روابط عمومی فیلم « فیلم روی آب » در این باره گفت : فرمان آرا اصلاحیه هایی كه به فیلم لطمه وارد نمی كند را پذیرفته است . وی اظافه كرد : درجه این فیلم هنوز اعلام نشده است .

هفت نمایشنامه حوزه هنری كرمانشاه به جشنواره سراسری كشور راه یافت

مدیر حوزه هنری استان كرمانشاه گفت :‌ هفت متن نمایشی هنرمندان این حوزه با تایید شورای ارزیابی نمایش كشور در دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر " سوره" پذیرفته شده است .

عباس سروری روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : متون نمایشی فوق در بخش هنرهای مذهبی شامل ؛ تعزیه امام حسین (ع)‌ ،‌ تعزیه مجلس امام رضا (ع)‌ به كارگردانی سعید ذبیحی و " عشق آباد "نوشته داود میرباقری و كارگردانی مهدی ادیبی است وی افزود : در بخش هنرهای غیر مذهبی نیز نمایشنامه های " شب روی سنگفرش خیس " نوشته اكبر رادی و كارگردانی عباس بنی عامریان ، " نبرده نژاد " و " كوهیاران " نوشته و كارگردانی هومن روح تافی در جشنواره دوازدهم تئاتر سوره پذیرفته شده است .

كیف انگلیسی در سینماها به نمایش در می آید

ضیاء الدین دری– كارگردان سینما و تلویزیون كه فیلم " سینما سینماست " ، را در پرونده فیلمسازی اش دارد و شاهد سریال كیف انگلیسی از جمله کارهای او از صدا و سیما بوده ایم در گفتگو با خبرنگار ایرنا از تدوین بخش هایی از سریال كیف انگیسی برای ساختار یك فیلم سینمایی خبر داد .

وی گفت :‌ با تدوین روش های موجود نسخه ای سینمایی به مدت 140 دقیقه آماده نمایش در سینماهای كشور خواهد شد .

لازم به ذكر است كه تهیه كننده این سریال حسن بشكوفه بوده و بازیگرانی چون لیلا حاتمی ، علی مصفا ، محمد رضا شریفی نیا و قطب الدین صادراتی در آن به ایفای نقش پرداخته اند .

اکران فیلم دایره ایرانی در ژاپن

فیلم ایرانی " دایره " به كارگردانی جعفر پناهی در توكیو پایتخت ژاپن به روی پرده سینما رفت .

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، این فیلم با نام « زندگی با چادر » در یك سینما در منطقه شیبویا كه از مراكز پر رفت و آمد توكیو است ، ‌به نمایش در می آید . زندگی با چادر كه برنده جایزه شیر طلایی در جشنواره جهانی ونیز شده است نمونه ای از زندگی زنان در ایران امروزی است.

" آساهی " افزود : ‌این فیلم در كشور های مختلف جهان مورد استقبال قرار گرفت ، گفتنی است كه بادكنك سفید که از دیگر ساخته های جعفر پناهی است قبلا در ژاپن نمایش داده شده است .

تدریس فیلمنامه نویسی ، طراحی پوستر و بازیگری در « كار و دانش »

به زودی با توجه به توافق به عمل آمده با آموزش و پرورش ، رشته های فیلمنامه نویسی ، طراحی پوستر و بازیگری در بخش كار و دانش تدریس می شوند .

زهره تركمن ، مسئول آموزش حوزه هنری قزوین ،‌با اعلام این خبر گفت : در سال تحصیلی گذشته ( 81-80 ) رشته های كتاب آرایی ، طراحی و معماری داخلی در این بخش تدریس شد وعملكرد موفقی هم داشت ضمنا برگزاری این كلاس فرصتی ایجاد كرد تا هنر « صحافی سنتی » مجددا توسط حوزه هنری احیا شود .

وی اظهار داشت : « واحد آموزش حوزه هنری قزوین ، برای پذیرش و تدریس رشته هایی كه استاندارد آنها را دارد ، آمادگی خود را اعلام می كند . »