تبیان، دستیار زندگی
مهم ترین عواملی که سبب رشد بدن می شوند از ابتدا درون موجود زنده قرار گرفته اند که به آن وراثت می گویند. در هفته های اول زندگی، بدن انسان از هر زمان دیگری سریع تر رشد می کند البته قبل از پایان سال اول، سرعت رشد کم می شود.سپس دوباره با سرعت بیشتری رشد ادامه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بدن ما

بدن

چگونه بدن ما رشد می کند؟ 

مهم ترین عواملی که سبب رشد بدن می شوند از ابتدا درون موجود زنده قرار گرفته اند که به آن وراثت می گویند. در هفته های اول زندگی، بدن انسان از هر زمان دیگری سریع تر رشد می کند البته قبل از پایان سال اول، سرعت رشد کم می شود.سپس دوباره با سرعت بیشتری رشد ادامه می یابد.

سلول

چگونه ما پیر می شویم؟

پیری به علت نابودی تدریجی سلول ها و اعضای بدن و ناتوانی آن ها در جایگزین کردن و ترمیم خودشان می باشد. این امر به این دلیل است که تعداد دفعاتی که هر سلول می تواند تقسیم شود، محدود است. به مرور که سلول های بدن به این محدوده نزدیک می شوند، سرعت تقسیم شدنشان آهسته می شود سپس اندام ها شروع به تحلیل رفتن می کنند، ساختار بافت ها تغییر می کند و به این ترتیب بدن ما پیر می شود.

گرسنگی

چه چیزی باعث گرسنگی ما می شود؟

احساس گرسنگی به معده خالی مربوط نیست بلکه زمانی آغاز می شود که مواد غذایی به خصوصی در خون کاهش یابند. وقتی رگ های خونی با کمبود این مواد رو به رو می شوند پیامی به بخشی از مغز که مرکز گرسنگی نامیده می شود می فرستند. این مرکز گرسنگی بر معده و روده اثر بازدارنده دارد. یعنی مادامی که خون مواد غذایی کافی دارد، مرکز گرسنگی فعالیت معده و روده را کاهش می دهد و هنگامی که مواد غذایی خون کاهش می یابد، مرکز گرسنگی فعالیت معده و روده را افزایش می دهد و به همین دلیل فرد گرسنه اغلب صدای غرغر شکمش را می شنود.

چرا ماهیچه ها باید دو به دو کار کنند؟

ماهیچه ها در واقع به صورت جفتی کار می کنند زیرا یک ماهیچه تنها می تواند در یک جهت منقبض شود در نتیجه برای بازگرداندن استخوان به وضعیت اولیه به ماهیچه دیگری که در جهت مخالف منقبض شود نیاز دارد.

وقتی شما ساعد خود را خم می کنید یک ماهیچه و هنگامی که آن را راست می کنید ماهیچه ای دیگر آن را انجام می دهد. همین مسئله هنگامی که راه می روید ، می دوید و یا انگشتان خود را حرکت می دهید، در پاهای شما رخ می دهد.

مزه

چگونه مزه ها را تشخیص می دهیم؟

مناطق مشخصی روی زبان وجود دارند که طعم های اصلی را مورد شناسایی قرار می دهند. سطح زبان از برآمدگی های کوچکی که جوانه های چششایی نامیده می شوند پوشیده شده است.جوانه های چشایی نوک زبان، طعم های شیرین و آن هایی که در عقب زبان هستند طعم های تلخ را تشخیص می دهند.دو قسمت کناری زبان هم طعم های ترش و شور را تشخیص می دهند. این جوانه های چشایی یا گیرنده های مزه اطلاعات چشایی متفاوت را به صورت پیام به مغز ارسال می کنند. این مغز است که اطلاعات را پردازش می کند و به ما می گوید واقعا چه نوع غذایی در دهان ما وجود دارد.هر یک از ما حدود 000/10 جوانه چشایی بر روی زبان خود داریم. به تدریج که سن بالا می رود حساسیت گیرنده های مزه کم تر می شود. این یکی از دلایلی است که افراد مسن از غذایی که می خورند لذت زیادی نمی برند. طعم غذاهای داغ بهتر احساس می شود زیرا داغی سبب می شود بوهای غذا به داخل بینی راه یابند و این رایحه ها در احساس طعم غذا موثر هستند.

به من بگو چگونه

تنظیم:بخش کودک و نوجوان

**********************************

مطالب مرتبط

ژن چیست؟

زمانی که مغز گیج می شود

سلول های سفید

عضو سازنده بدن من!

استخوان بندی شما

فرمانده بدن من

چگونه می بینیم؟

چگونه می‌شنوید؟

پوست بدن من

خون چه کار می‌کند؟

چه جوری نفس می کشی؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.