تبیان، دستیار زندگی
او در آغاز، مسیحی بود که در عالم رؤیا پیامبر گرامی اسلامصلی‌الله‌علیه‌و‌آله و علی علیه‌السلام و سایر پیشوایان معصوم برای خواستگاری وی به منزل جدش می‌روند و حضرت عیسی علیه‌السلام از آنان استقبال می‌کند. در این هنگام رسول گرامی اسلامصلی‌الله‌علیه‌و‌آله در ح
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نرگس، گلی که بوی مهدی می‌دهد

گل نرگس

صفات پسندیده و کمالات انسانی به دو صورت در انسان پدید می‌آید: یکی از راه تلاش و کوشش و جدیت خود انسان و دیگری از طریق وراثت و کمالاتی که در پدر و مادر و اجداد انسان وجود دارد. از این رهگذر است که نقش مادر و کمالات وجودی او در پدید آوردن فرزندی با کمال و شایسته کاملاً آشکار می گردد.

پیشوایان معصوم علیه‌السلام چون دارای رسالتی بس مهم و جهانی بودند، از پدران و مادران باکمال و برجسته که دارای ویژگی های خاصی بودند، چشم به جهان گشودند. آنان سعی می‌کردند زنان شایسته ای را برای خود انتخاب کنند تا شایستگی پرورش و تربیت امامان معصوم را داشته باشند.

گل نرگس
پیوندی مبارک

نرجس خاتون مادر امام دوازدهم، از نوادگان شمعون، وصی حضرت عیسی علیه‌السلام که از جمال ظاهری برخوردار بود از کودکی تحت تعلیم جدّش، قیصر روم قرار گرفت و با بهره گیری از اساتید چیره دست آن روزگار علوم و کمالات فراوان کسب کرد و با زبان های مختلف آشنا گشت. او خود در پاسخ کسی که از او سؤال می‌کند: تو که رومی هستی چگونه با زبان عربی این چنین آشنایی داری؟ می‌گوید: جدم به تربیت من اهمیت زیادی می‌داد و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرد و در همین راستا زنی را که به چند زبان تسلط داشت برگزید تا صبح و شام عربی را به من بیاموزد و من از این راه زبان عربی را به خوبی فرا گرفتم.

او در آغاز، مسیحی بود که در عالم رؤیا پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و علی علیه‌السلام و سایر پیشوایان معصوم برای خواستگاری وی به منزل جدش می‌روند و حضرت عیسی علیه‌السلام از آنان استقبال می‌کند. در این هنگام رسول گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله در حالی که به امام حسن عسگری علیه‌السلام اشاره می‌کند می‌فرماید: ای روح خدا! من به خواستگاری دختر وصی تو شمعون برای فرزندم آمده‌ام، که حضرت عیسی نگاهی به شمعون کرده و می‌گوید: چه شرافتی نصیب تو شده. با این پیوند مبارک شما موافقت کن، شمعون هم موافقت می‌نماید. سپس رسول خدا بالای منبر قرار می‌گیرد و خطبه می‌خواند و نرجس را به عقد امام حسن عسگری علیه‌السلام در می‌آورد و حاضرین را بر این امر گواه می‌گیرد.

و این چنین اراده حق برای به وجود آوردن دادگستر و مصلح بزرگ عالم و تحقق عدالت و مساوات کامل در جهان تبلور می‌یابد.

گل نرگس
عشق مقدس

پس از انجام مراسم عقد، نرجس علاقه و محبت وصف ناپذیری نسبت به امام حسن عسگری علیه‌السلام پیدا می‌کند. این عشق آن چنان در وجود وی شعله ور می‌گردد که تمام وجود او را فرا می‌گیرد و او را از خواب و خوراک بازداشته بیمار و رنجور می‌نماید. پزشکان حاذق را برای مداوای او می‌آورند. آنان هر چه در توان داشته به کار می‌گیرند ولی نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. جد نرجس که از این وضع بسیار افسرده و ناراحت است به او می‌گوید: دخترم هر آرزویی که داری بگو تا برآورده نمایم. او که به خاطر پاکی و صداقت و صفات برجسته انسانی و کمالات و این پیوند مبارک در خواب، به اسلام علاقه مند شده بود، می‌فرماید: اسیران مسلمان را از زندان آزاد کن، امید است به برکت آنان، حضرت عیسی و مادرش مرا شفا دهند. جدش نیز چنین می‌کند، و او به ظاهر اظهار بهبودی می‌کند تا باز هم حاکمان روم به مسلمین ادای احترام بیشتری کنند.

او در آغاز، مسیحی بود که در عالم رؤیا پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و علی علیه‌السلام و سایر پیشوایان معصوم برای خواستگاری وی به منزل جدش می‌روند و حضرت عیسی علیه‌السلام از آنان استقبال می‌کند

بعد از سپری شدن چهارده شب از ماجرای رؤیا، نرجس خاتون، حضرت فاطمه علیهاالسلام و مریم علیهاالسلام و حوریان بهشتی را در عالم خواب مشاهده می‌کند. حضرت مریم در حالی که به حضرت فاطمه علیهاالسلام اشاره می‌کند، می‌فرماید: ایشان بانوی بانوان جهان و مادرشوهر تو است. نرجس دامن فاطمه علیهاالسلام را گرفته و گریه می‌کند و از اینکه تا کنون به خدمت امام حسن عسگری علیه‌السلام نرسیده اظهار ناراحتی و نگرانی می‌نماید.

او در عالم رؤیا به وسیله حضرت فاطمه علیهاالسلام اسلام می‌آورد. سپس در عالم خواب امام حسن عسگری علیه‌السلام را ملاقات می‌کند و به این طریق فراق، مبدل به وصال می‌شود.

گل نرگس
در بیت امامت

بشیر بن سلیمان از همسایگان امام دهم، حضرت هادی علیه‌السلام و از شیعیان مخلص و از نوادگان ابوایوب انصاری است. او نقل می‌کند: روزی امام علی نقی علیه‌السلام مرا احضار کرد و فرمود: می‌خواهم تو را به فضیلتی برسانم که بدان وسیله بر سایر شیعیان برتری یابی. آنگاه نامه ای که به خط رومی نوشته بود به من داد و فرمود: به بغداد برو و از میان کسانی که با کشتی از روم به آنجا آورده می‌شوند کنیزی را با این خصوصیات برای من خریداری نما و من بر اساس دستور آن حضرت روانه بغداد شدم و با همان خصوصیاتی که حضرت فرموده بود، بانوی مورد نظر را پیدا کرده، نامه امام را به وی دادم. او با دیدن دستخط مبارک امام هادی علیه‌السلام از شوق وصال سخت گریست. و از صاحب خود درخواست کرد که باید مرا به این فرد تحویل دهی.

بعد از بحث های طولانی سرانجام فرد موردنظر را به همان مبلغی که امام فرموده بود خریداری نمودم و نرجس نامه آن حضرت را بر دیده می‌نهاد و آن را می‌بوسید.

بشیر می‌گوید: چگونه نامه‌ای را می‌بوسی که نویسنده آن را نمی‌شناسی. نرجس ماجرای رؤیای خود را مفصل بیان نموده آنگاه او را به سامره خدمت امام هادی علیه‌السلام آوردند. امام هادی علیه‌السلام در اولین ملاقات به وی فرمود: «تو را به فرزندی بشارت می‌دهم که شرق و غرب عالم را مالک شود و جهان را از عدل و داد پر کند در آن هنگام که از ظلم و ستم پر شده باشد.»

نرجس عرض می‌کند: «این فرزند از کیست؟» «امام هادی علیه‌السلام می‌فرماید: از همان کسی که در عالم رؤیا تو را به عقد او در آوردند. آیا اگر او را ببینی می‌شناسی؟ پاسخ داد: «از آن شبی که به محضر حضرت زهرا علیهاالسلام رسیدم تا کنون شبی نیست که او را در عالم رؤیا ملاقات نکنم.»

آنگاه حضرت دستور داد تا خواهرش حکیمه خاتون را حاضر کنند و به وی فرمود: خواهرم، این بانو، همان است که گفته بودم. حکیمه خاتون، نرجس را در آغوش گرفته، و از ملاقات با او بسیار شادمان می‌شود. سپس امام هادی علیه‌السلام به حکیمه خاتون می‌فرماید: او را به خانه خود ببر و واجبات و مستحبات دینی را به او بیاموز. همانا او همسر فرزندم حسن و مادر قائم آل محمد است.(1)

از این پیوند الهی و مبارک، حضرت مهدی علیه‌السلام به صورتی معجزه آسا بدون آنکه آثار حملی در مادرش آشکار باشد یا کسی از آن آگاهی داشته باشد، متولد شد. در اینجا چگونگی تولد آن حضرت بر اساس نقل حکیمه خاتون ذکر می‌شود.

میلاد آفتاب

حکیمه خاتون می‌گوید: امام حسن عسگری علیه‌السلام کسی را دنبال من فرستاد که امشب (نیمه شعبان) برای افطار نزد ما بیا؛ چون خداوند در چنین شبی حجّت خود را آشکار می‌کند.

پرسیدم: این مولود از چه کسی است؟

فرمود: از نرجس. عرض کردم: من در نرجس خاتون هیچ گونه اثر حملی مشاهده نمی‌کنم.

امام حسن علیه‌السلام فرمود: موضوع همان است که گفتم. من در حالی که نشسته بودم نرجس آمد و کفش مرا از پایم بیرون آورد و فرمود: بانوی من! حالتان چطور است؟ گفتم تو بانوی من و خانواده ام هستی. او در حالی که از این سخن شگفت زده شده بود با حالت ناراحتی فرمود: این چه سخنی است که می‌گویی؟

گفتم: خداوند در این شب به تو فرزندی عطا می‌کند که سرور و آقای دنیا و آخرت خواهد شد. نرجس از این سخن بس خجالت کشید. آنگاه افطار کرده بعد از نماز عشا به بستر رفتم. چون پاسی از نیمه شب گذشت برخاستم و نماز شب خواندم و مجددا به خواب رفتم. سپس بیدار شدم و از اتاق بیرون رفتم تا از طلوع فجر بااطلاع شوم. در این حال این سخن به ذهنم آمد که چرا حجت خدا تا حال آشکار نشده است! نزدیک بود از این جهت شبهه‌ایی در دلم ایجاد شود که ناگهان امام حسن عسگری علیه‌السلام از اتاق مجاور صدا زد: ای عمه! شتاب مکن که موعد نزدیک است. بعد از شنیدن این سخن نشستم و مشغول تلاوت قرآن شدم که نرجس خاتون از خواب پرید. با شتاب خود را به او رساندم و پرسیدم چیزی احساس می‌کنی؟ پاسخ داد: آری. گفتم: نام خدا را بر زبان جاری کن. این همان مطلبی است که گفتم دل را آرام گردان و مضطرب مباش.

در این حال پرده نوری میان من و او کشیده شد. ناگاه متوجه شدم که کودک ولادت یافته است. چون جامه را از روی نرجس برداشتم، آن مولود سر به سجده گذاشته مشغول ذکر خدا بود. هنگامی که او را برگرفتم، دیدم پاک و پاکیزه است. در این هنگام امام حسن عسگری علیه‌السلام صدا زد: عمه! فرزندم را نزد من بیاور.

وقتی که نوزاد را خدمت آن حضرت بردم، او را در آغوش گرفت و بر دست و چشم و پاهای کودک دست می‌کشید. آنگاه در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفت.

گل نرگس
پیام امید و نوید

آنگاه امام حسن عسگری علیه‌السلام خطاب به کودک کرده فرمود: فرزندم سخن بگو. که ناگهان مولود گفت:

اشهد ان لا اله الا اللّه و اشهد ان محمدا رسول اللّه.

پس از آن به امامت امیر مؤمنان حضرت علی علیه‌السلام و سایر ائمه معصومین علیهم السلام شهادت داد و چون به نام خود رسید گفت:

الّلهُمَ اَنْجِزْلی وعدی وَ اَتْمِمْ لی اَمْری وَ ثَبَّتْ وَطْأتی و امْلأ الارضَ بی عَدْلاً و قِسْطاً.(2)

پروردگارا! وعده مرا قطعی گردان و امر مرا به اتمام رسان و مرا ثابت قدم بدار و زمین را به وسیله من از عدل و داد پر کن.

و در بعضی روایات وارد شده که آن حضرت هنگام ولادت این آیه را تلاوت فرمود: وَ نُریدُ اَنْ نَمُنَّ عَلی الذینَ استُضْعِفُوا فِی الارضِ و نَجْعَلَهُمْ الوارثینَ.(3)

و بدین سان وعده الهی محقق گردید و حضرت بقیة اللّه عجل‌الله‌فرجه از نرجس متولد شد.

البته برخی نام مادر آن حضرت را سوسن، ریحانه و صیقل ذکر کرده‌اند. ولی بر اساس بعضی روایات این اسامی همه مربوط به یک نفر بوده که نرجس باشد، و او را صیقل گفته‌اند چون هنگامی که آن حضرت باردار شده بود دارای نورانیت و جلای مخصوص بوده است.(4)

برداشت ها

از این حادثه مهم و شگفت انگیز می‌توان استفاده هایی نمود که به برخی از آنها اشاره می‌شود.

1ـ نقش زن در این امر مهم که تحولی همه جانبه و بی نظیر توسط حضرت بقیة اللّه الاعظم عجل‌الله‌فرجه در زمان ظهور پدید می‌آید قابل توجه است. تحول و دگرگونی بسیار سازنده که برای ما چگونگی آن قابل تصور نمی‌باشد. خداوند متعال برای به وجود آوردن مولودی که منشاء این تحول است، بانوی باکمال و شایسته ای برگزید که در منطقه ای قرار داشت که با جهان اسلام فاصله زیادی دارد. اما خداوند که چنین اراده کرده تمام مقدمات لازم جهت رسیدن این بانو به بیت امامت را فراهم می‌نماید. زیرا تنها او است که شایستگی دارد مادر امام زمان گردد، و نه غیر او. اهمیت و مقام والای این بانوی بزرگ را می‌توان از جمله‌ای که امام هادی علیه‌السلام به بشیر بن سلیمان فرمود درک کرد. آن حضرت هنگامی که تصمیم گرفت او را برای آوردن آن بانوی بزرگ به بغداد بفرستد به وی فرمود: می‌خواهم تو را به فضیلتی برسانم که بدان وسیله بر سایر شیعیان برتری یابی.(5)

2ـ نقش حضرت عیسی علیه‌السلام و وصی او شمعون که این امر می‌تواند در گرایش مسیحیت به حضرت مهدی عجل‌الله‌فرجه و حمایت از آن حضرت و پذیرفتن دعوتش مؤثر باشد. چون آنان با اعتبار اینکه حضرت نرجس از روم و غرب بوده و از نوادگان شمعون محسوب می‌شود، برای همکاری و یاری مصلح جهانی دارای انگیزه های بیشتری هستند.

3ـ آنچه اراده خداست محقق خواهد شد، زیرا خداوند با مخفی نگه داشتن جریان بارداری مادر حضرت مهدی، او را از گزند دشمنان که در صدد جلوگیری از تولدش بودند حفظ نمود.


پی نوشت ها:

1ـ معجم احادیث الامام المهدی، ج4، ص200 ـ 196؛ کمال الدین ج2، ص423 ـ 418؛ بحارالانوار ج51، ص10 ـ 6؛ اثبات الهداة ج3، ص393؛ غیبت شیخ طوسی ص124؛ مناقب ابن شهر آشوب، ج4، ص440.

2ـ بحارالانوار، ج51، ص13؛ کمال الدین، ج2، ص428؛ معجم احادیث المهدی علیه‌السلام، ج4، ص352؛ اعلام الوری، ص394؛ ینابیع الموده، ص450، باب 79 با مختصر تفاوتی.

3ـ قصص، آیه 5.

4ـ کمال الدین، ج2، ص432.

5ـ همان، ص417 ـ 418.

منبع : پیام زن ، شماره 81

تنظیم: گروه دین و اندیشه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.