تبیان، دستیار زندگی
پنج شنبه 58 می 2005(چهارشنبه 4خردادماه 1384) دو تیم لیورپول و آث میلان که پیش از این 14 بار به مرحله نهایی جام باشگاهی اروپا راه یافته اند، در مرحله نهایی رقابتهای 2005-2004 یوفا در استادیوم المپیک آتاتورک استانبول برای نخست...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استانبول برای اولین دیدار آماده می شود


پنج شنبه 58 می 2005(چهارشنبه 4خردادماه 1384)

دو تیم لیورپول و آث میلان که پیش از این 14 بار به مرحله نهایی جام باشگاهی اروپا راه یافته اند، در مرحله نهایی رقابتهای 2005-2004 یوفا در استادیوم المپیک آتاتورک استانبول برای نخستین بار با یکدیگر روبه رو می شوند.

قضاوت این دیدار را مانوئل انریک مجوتو گونزالس داور مشهور و معروف اسپانیایی برعهده دارد.

ورزشگاه المپیک واقع در استانبول ترکیه در شرایطی میزبان فینال جام قهرمانان اروپا می باشد که هواداران ایتالیایی و انگلیسی برای تماشای این دیدار خود را به استانبول رسانده تا از نزدیک شاهد پیروزی تیم مورد علاقه شان باشند.

استانبول مرکز اسلامی کشور ترکیه  یکی از زیباترین شهرهای ساحل مدیترانه به شمار می آید .

لیورپول در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 به مدت هفت سال با پیروزی در چهار بازی نهایی، تیم برتر جام باشگاهی اروپا شناخته شد. ولی پس از آن تیم آث میلان بین سالهای 1989 تا 1994 با کسب سه عنوان پیروزی در پنج بازی نهایی به برتری مطلق قاره اروپا دست یافت.

تیم های ایتالیایی در کل ، در نه بازی نهایی حضور داشته اند که موفق به کسب شش پیروزی شده اند و آخرین پیروزی آنها در فصل  2003-2002 برابریوونتوس و در ضربات پنالتی حاصل شد. گرچه آخرین بار لیورپول توانست جام blue-riband 1984 را تصاحب کند اما، قرمزها با وارد کردن 9 گل به دروازه دیپورتیووآلواس برنده جام 2-2001 یوفا شدند.

میلان که پیش از این ، با رقیب انگلیسی خود در showpiece یوفا مواجه شده بود، توانست لیدزیونایتد را 0-1 مغلوب کند و مدعی جام قهرمانی 73-1972 یوفا شود. در عین حال لیورپول در مقابل تیم های ایتالیایی موقعیت ثابتی نداشته است.

در جام قهرمانی 84-1983 آ  اس رم را با ضربات پنالتی شکست داد ولی 12 ماه بعد در بازی یا یوونتوس که در پایان با تراژدی استادیوم هیسل بروکس همراه بود، باخت.

روسونری  نیز در بازی حساس این فصل بر منچستر یونایتد قهرمان لیگ برتر انگلستان پیروز شد و در یک بازی تهاجمی در نیمه اول به نتیجه 0-2 دست پیدا کرد. پس از آن بر اینترمیلان و آیدهوون چیره شد تا به بازی نهایی در استانبول برسد. شکست دادن بارسلونا در این فصل بسیار سخت به نظر می رسید اما میلانی ها به خوبی از انجام برآمدند.

شایستگی لیورپول هم با پیروزی در مقابل حریفان انگلیسی و ایتالیایی، یوونتوس و چلسی به ترتیب در یک چهارم نهایی و نیمه نهایی ثابت شد. موناکو نایب قهرمان فصل قبل یکی از قربانیان لیورپول در این دوره بود .

در بازی چهارشنبه شب ، در حالیکه بازیکنان یکی از دو تیم ، لباس اصلی و قرمز خود را از تن درآورده و با لباس دوم خود بازی می کنند مربیان دوتیم میلان و لیورپول چشم به هنر ستارگان خود دارند. باید صبر کرد و دید که کارلو آنجلوتی در پیاده نمودن تفکراتش موفق خواهد بود یا رافائل بنیتز اسپانیایی ؟

در میدان ، نبرد و دوئل های زیبایی را شاهد خواهیم بود زیرا جمعی از بهترین های حال حاضر جهان در بازی حضور خواهند داشت .

در درون دروازه دو تیم دیدا برای میلان و دودک برای لیورپول روز بسیار سختی را سپری خواهند کرد .

با توجه به حضور بازیکنان تهاجمی در ترکیب هر دو تیم مدافعان نقش بسزایی در تعیین نتیجه بازی خواهند داشت و یک اشتباه و یک لحظه غفلت کافی است تا دروازه باز شود و آرزوهای قهرمانی به باد رود.

پائولو مالدینی و آلساندرو نستا  دو مدافع مستحکم میلان هستند که با کوله باری از تجربه وظیفه هدایت خط دفاعی ایتالیایی ها را برعهده دارند و در آن سوی میدان هم مدافعان لیورپول به رهبری  سامی هیپیا نبرد سختی را با مهاجمانی  چون آندری شوچنکو و کاکا برزیلی خواهند داشت.

میلان باروش ( آقای گل جام ملتهای اروپا2004) هم در پیکان حمله انگلیسی ها امید اول بنیتز محسوب می شود .

جنگ اصلی و دوئل های تماشایی در مرکز میدان است ، جائیکه دتمار هامان و استیون جرارد از لیورپول در برابر مردان تکنیکی و قدرتمند میلان همچون گنارو گتوسو بازی می کنند .

قطعا هر تیمی از جنگهای تن به تن میانه زمین سربلند بیرون آید و از فرصتها به نحواحسن استفاده کند می تواند جام قهرمانی را به خانه ببرد و عدم قهرمانی در لیگ کشورش را جبران نماید .