سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
ستاره‌های خواندن لیگ برتر یا (PLRS) یک پروژه آموزشی است که می‌کوشد با استفاده از تب داغ فوتبال، شوق به خواندن را در وجود خانواده‌های انگلیسی که به خواندن علاقه‌ای ندارند اما فوتبال را دوست دارند برانگیزد. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرح ستاره های لیگ برتر

ترویج خواندن با اجرای طرح "ستاره‌های خواندن لیگ برتر"

"ستاره‌های خواندن لیگ برتر" یا (PLRS) یک پروژه آموزشی است که می‌کوشد با استفاده از تب داغ فوتبال، شوق به خواندن را در وجود خانواده‌های انگلیسی که به خواندن علاقه‌ای ندارند اما فوتبال را دوست دارند برانگیزد.
طرح ستاره های لیگ برتر

این پروژه را "بنیاد ملی سواد آموزی" (National Literacy Trust) انگلستان در قالب طرحی به نام (Reading The Game) اجرا می‌کند.

 

در این طرح با استفاده از ورزشها تلاش می شود تا مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و سخن گفتن در میان افراد جامعه در هر گروه سنی که باشند، بهبود و رشد پیدا کند.

 

"ستاره‌های خواندن لیگ برتر" یکی از پروژه‌های این طرح است و تلاش می کند تا خانواده‌هایی را که کوچک ترین علاقه ای به خواندن نشان نمی دهند اما به فوتبال بسیار علاقه‌مند هستند  به خواندن تشویق کند. این گونه خانواده‌ها معمولا به سختی در دسترس سازمانها و نهادهای ترویج خواندن قرار می گیرند و به دشواری می توان آنها را به خواندن تشویق کرد.

در پروژه "ستاره‌های خواندن لیگ برتر" بیست تیم فوتبال از لیگ برتر فوتبال انگلستان شرکت می‌کنند و هرکدام یک بازیکن را به عنوان "نامزد قهرمان خواندن" معرفی می کنند. این نامزدها نیز کتاب مورد علاقه خود را معرفی می کنند. هر یک از بیست باشگاه فوتبال هم سه کتابخانه را معرفی می کنند تا میزبان نشستهایی شوند که در آنها بیست کتاب معرفی شده از سوی نامزدان قهرمان خواندن، به صورت گروهی خوانده می‌شوند.

 

کودکان به همراه خانواده‌هایشان به این باشگاههای خواندن در کتابخانه‌ها می پیوندند و در کنار خواندن کتابهای معرفی شده همراه با هم در جلسه‌ای با یک نویسنده ورزشی شرکت می کنند و ممکن است قهرمان خواندن مورد علاقه شان را نیز دیدار کنند.

 

همه کتابخانه هایی که با این پروژه همکاری می کنند، نسخه‌های رایگان کتابهای معرفی شده از سوی نامزدان قهرمان خواندن را همراه با بیست عنوان کتاب محبوب ادبیات کودک در اختیار خانواده‌هایی قرار می دهند که در این طرح شرکت می کنند. کودکانی که برای خواندن این کتابها می‌آیند هدیه‌های دیگری مانند تی‌شرتهای فوتبال و ابزارهای دیگر مربوط به این ورزش را دریافت می کنند. به این کودکان در پایان پروژه گواهینامه‌های موفقیت در پروژه هم اهدا می‌شود.

 

 پروژه از سال 2003با شرکت 99بازیکن لیگ برتر فوتبال انگلیس آغاز شد که این بازیکنان حالا به عنوان "ستاره‌های خواندن" شناخته می شوند. از آغاز پروژه تاکنون بیش از 6000پدر و مادر و کودک و نوجوان در گروه های خواندن این پروژه شرکت کرده اند و بیشتر از 1500کتاب نیز خوانده شده است.

 

این پروژه با همکاری "بنیاد ملی سوادآموزی" (NLT)، "لیگ برتر فوتبال انگلستان" (premier league) و "شورای هنری بریتانیا" (Arts council) اجرا می‌شود.

 

برگرفته از مهر

تنظیم برای تبیان : زهره سمیعی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین