وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با نزدیک شدن ایام کریسمس، استودیوی دیزنی فیلم خانوادگی - کریسمسی خود را به بازار عرضه کرده است. " بابانوئل2 " ، پی آیند فیلم خوب و موفق بابانوئل (به کارگردانی جان پاسکوئین) است که هشت سال پیش در سینماهای ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بابا نوئل 2

با نزدیک شدن ایام کریسمس، استودیوی دیزنی فیلم خانوادگی - کریسمسی خود را به بازار عرضه کرده است. " بابانوئل2 " ، پی آیند فیلم خوب و موفق بابانوئل (به کارگردانی جان پاسکوئین) است که هشت سال پیش در سینماهای آمریکا به نمایش در آمد. با توجه به فروش خوب بابانوئل در سال 1994، دیزنی باید خیلی زودتر از اینها پی آیند این فیلم را برای اکران روانه سینماها می کرد. اگرچه متاسفانه به رغم این انتظار طولانی، " بابانوئل 2" ، اصلاً  هماورد مناسبی برای قسمت نخستش نیست.

"تیم آلن" ، بازیگر محبوب سریال های تلویزیونی در آمریکا، با فیلم بابانوئل ، نخستین گام سینمایی خود را با موفقیت برداشت. او در آن فیلم، نقش پدر مسامحه کار و دیکتاتوری را بازی می کرد که ناگهان در پی پوشیدن لباس بابانوئل، از درون و بیرون شروع به تغییر و تحول می کند ، تا آنجا که واقعاً به خود " بابانوئل"  تبدیل می شد.

 طی هشت سال گذشته اسکات کالوین (تیم آلن)، مقام بابانوئلی خود را با اقتدار کامل حفظ کرده است. این مرد دیکتاتور که قبل از اینکه به یک بابانوئل بدل شود ، صاحب یک کارخانه ساخت اسباب بازی بود ، و طی سال های گذشته کارخانه بزرگ و پرتولید اسباب بازی اش را جایی واقع در قطب شمال اداره می کرد . او هر سال، در ایام کریسمس ، عازم جنوب می شود تا این اسباب بازی ها را دربین بچه های دنیا تقسیم کرده و سبب شادی آنها شود. امسال هم اوضاع چنین است و بابانوئل خودش را برای سفر قریب الوقوع به جنوب آماده می کند. اما دو خبر ناراحت کننده از راه می رسد. خبر اول این که طبق قرار داد قبلی، وی باید طی حداکثر چهارهفته همسری برای خود پیدا کند ، چراکهدرغیراین صورت ، مقام بابانوئلی را از او گرفته و به فرد دیگری  می دهند ؛ اگر بابانوئل نتواند طی 4 هفته همسر آتی اش را پیدا کند، آن وقت از سورتمه و اسباب بازی ها خبری نخواهد بود و بچه های سراسر دنیا جز گریه و دندان قروچه کردن، چیزی نصیبشان نخواهد شد. مشکل دوم این است که پسر بابانوئل یا در واقع پسر اسکات کالوین ، با مدیر خشن مدرسه راهنمایی اش، درگیر شده و مسایلناخوشایندی را به وجود آورده  که اسکات (بابانوئل) باید به این ماجرا نیز رسیدگی کند.

به این ترتیب سفر به جنوب الزامی است، اسکات (بابانوئل) به جامعه کارت پستالی اش بر می گردد و در اولین برخورد با مدیر مدرسه پسرش، کارول نیومن (الیزابت میچل) متوجه می شود ، آن «مامانوئلی» که دنبالش می گردد، همین سرکار خانم است. البته " کارول " ، برای تبدیل شدن به «بانوی اول» قطب شمال باید ابتدا، همچون اسکروج، ارواح خبیث کریسمس را از خود براند...

باز هم فیلمنامه مشکل اصلی است. در این فیلمنامه گستردگیهایی بی جهت ایجاد شده ، یعنی دو سه قصه فرعی هم به آن ملحق شده که واقعاً زائد و غیر ضروری است ، اما " تیم آلن " ، به رغم این فیلمنامه بد ، کار خود را خوب و قانع کننده انجام داده است.

 این فیلمنامه بد ، نوشته پنج فیلمنامه نویس است که  فیلمنامه را از داستانی اقتباس کرده اند ، که خود آن داستان ثمره کار گروهی سه نویسنده دیگر است. خلاصه اینکه هشت نویسنده با ایده های مختلف ، در شکل گیری فیلمنامه " بابانوئل 2 " دخیل بوده اند و ناگفته پیداست که در چنین شرایطی نمی توان منتظر یک کار خوب و منسجم بود.

رابطه رمانتیک محوری فیلم ، به صورت بالقوه توانایی آن را داشت که فیلم را رو به جلو براند ، اما ظاهراً فردی قدرتمند در استودیو به این نتیجه غلط رسیده که یک فیلم هالیوودی ، که متمرکز بر روی یک رابطه عاطفی باشد ، جذابیت کافی را برای بچه ها ندارد. غالب شدن این طرز تفکر به آنجا منجر شده که تعدادی قصه های فرعی زائد و بی ربط به این  فیلم ملحق شود.

یکی دیگر از ایرادات فیلم ، سطح پایین و نازل جلوه های ویژه در آن است. کاملا پیداست که مدیران دیزنی – برخلاف فیلم نخست – دست و دلبازی چندانی برای " بابانوئل 2 " ، به خرج نداده اند. برای مثال صحنه های قطب شمال فیلم ، خیلی آبکی و تصنعی از کار در آمده  وباید پول بیشتری صرف می شد تا این صحنه ها جذاب تر و آبرومندانه تر از کار در بیایند .

 اولین بابانوئل ، با استقبال بسیار خوبی روبه رو شد ، چرا که در درجه اول بازتاب حس و حال حاکم بر خانواده های در حال فروپاشی دهه نود آمریکایی بود ، دهه ای که رشد اقتصادی پرشتاب ، حرص پول اندوزی و کسب رفاه بیشتر را بر خانواده های آمریکایی حاکم کرده است .

 اما اکنون ، اقتصاد آمریکا از درون در حال تلاش است و آن حرص دهه نود جای خود را به هراس و ناامنی سال های اخیر داده  ، " بابانوئل 2"  بر خلاف نمونه نخستش ، بازتاب این فضا و حس تازه حاکم بر خانواده های آمریکایی نیست ، پس به همین دلیل ، بعید است موفقیت آن فیلم را تکرار کند.

" بابانوئل 2" ، توسط " مایکل لمبک " کارگردانی شده، لبمک که سابقه کار در تلویزیون را دارد ، با این فیلم ، نخستین تجربه کارگردانی خود را در عرصه سینما به انجام رسانده است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین