تبیان، دستیار زندگی
سیستم‌های تهویه مطبوع، گردش هوا را در داخل ساختمان‌ها میسر می‌کنند و هوای تازه را به داخل ساختمان می‌مکند و هوای آلوده داخل ساختمان‌ها را به بیرون منتقل می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خریداران خانه بخوانید!

ساختمان

وقتی می‌خواهید خانه جدیدی بخرید، احتمالا اولین نكته‌هایی كه به آنها توجه می‌کنید، قیمت و نقشه منزل است. اما به جز این معیارها باید معیار دیگری را هم جدی بگیرید: سلامت. بله، باید خانه‌تان را از نظر شاخص‌های سلامت هم بسنجید.

اسکلت خانه‌تان بتنی است یا آهنی؟

شاید مهم‌ترین عامل در انتخاب یک خانه، مقاوم بودن ساختمان در برابر زلزله باشد. به طور كلی، اسكلت بتنی بیشتر از اسكلت آهنی در برابر زلزله مقاوم است. در سازه‌های فولادی، نوع اتصالات و نیز مهاربندی خیلی اهمیت دارد. اما در سازه‌های بتنی، چیزی كه مهم است، نوع بتن مصرفی و تعداد و قطر میل‌گردهای استفاده‌شده در آن است. اگر بتوانیم طی زمان ساخته‌شدن ساختمان از یك كارشناس قابل اعتماد مشورت بگیریم و این اطلاعات را به دست آوریم، راحت‌تر می‌توانیم ساختمانی مقاوم انتخاب كنیم. اما اگر نتوانستیم از چنین مشاوری بهره بگیریم، باید همین سوالات را از مالك ساختمان بپرسیم و پاسخ‌های او را با یك كارشناس خبره در میان بگذاریم. نكته‌ای كه خودمان هم می‌توانیم از لحاظ پایداری ساختمان در برابر زلزله كنترل كنیم، ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پاركینگ است كه آیا اصلا با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف آنها، این ستون‌ها جوابگو هستند یا خیر؟

پاركت را به دلیل مقاومت پایینش در مقابل رطوبت، با موادی مانند پولیستر یا پی‌وی‌سی می‌پوشانند كه بسیار مضر است و تماس با آن در صورت برهنه بودن پا کاملا غیربهداشتی است

کف پوشتان بهداشتی است؟

در بازار ایران، رایج‌ترین کف‌پوش‌ها برای پوشاندن كف منزل‌تان، كف‌پوش‌هایی از جنس سنگ، سرامیك، چوب، موزاییك و موكت است. یكی از موارد استفاده از سنگ، مفروش كردن كف آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی است؛ چون می‌توان روی آن از انواع محلول‌های شستشو و ضدعفونی كننده استفاده كرد. صیقل دادن سنگ‌ها بعد از نصب، روشی برای از بین بردن میكروب‌های بین درز سنگ‌ها است. موزاییك چندان بهداشتی نیست؛ چون درزهای آن قابل دسترسی نیست.

پاركت را به دلیل مقاومت پایینش در مقابل رطوبت، با موادی مانند پولیستر یا پی‌وی‌سی می‌پوشانند كه بسیار مضر است و تماس با آن در صورت برهنه بودن پا کاملا غیربهداشتی است و می‌تواند باعث حساسیت پوستی شود. از مشكلات دیگر این كف‌پوش، آتش‌زا بودن آن است.  موكت بهتر است از الیاف طبیعی تهیه شده باشد. الیاف موكت باید به گونه‌ای باشد كه قابلیت تمیز كردن داشته باشد و در غیر این صورت، قارچ‌ها در محیط گرم و تاریك آن به راحتی رشد می‌كنند.

کف پوش پارکت

سیستم تهویه ‌اش جواب می‌دهد؟

در ورود و خروج هوا به داخل ساختمان 3 روش وجود دارد:

نفوذ هوا: هوا از طریق شیار پنجره‌ها و درزهای در و دیوار جریان می‌یابد.

جریان طبیعی هوا: با باز کردن درها و پنجره‌ها می‌توان ورود هوای تازه را به داخل ساختمان‌ها امکان‌پذیر کرد.

گردش مکانیکی هوا: با استفاده از فن می‌توان گردش اجباری هوا را ایجاد کرد. سیستم‌های تهویه مطبوع، گردش هوا را در داخل ساختمان‌ها میسر می‌کنند و هوای تازه را به داخل ساختمان می‌مکند و هوای آلوده داخل ساختمان‌ها را به بیرون منتقل می‌کنند. این سیستم‌ها در عین حال می‌توانند درجه هوای درون منزل را تعدیل كنند و با فیلترهایی كه دارند، آلاینده‌های هوا را جذب كنند. وسایل سرمایشی و گرمایشی قدیمی مثل شوفاژ و كولر فقط هوای منزل را از نظر درجه حرارت تنظیم می‌كنند و نقش موثری در تبادل هوا و حتی پاك كردن آن از آلاینده‌ها ندارند.

موكت بهتر است از الیاف طبیعی تهیه شده باشد. الیاف موكت باید به گونه‌ای باشد كه قابلیت تمیز كردن داشته باشد و در غیر این صورت، قارچ‌ها در محیط گرم و تاریك آن به راحتی رشد می‌كنند.

پنجره‌هایتان سالم است؟

پنجره خوب، پنجره‌ای است که حداقل این 4 خصوصیت را داشته باشد:

عایق حرارتی باشد و از اتلاف گرما جلوگیری کند.

عایق صوتی باشد و از ورود صداهای مزاحم به داخل ساختمان جلوگیری کند.

با درزبندی مناسب از ورود گرد و خاک به داخل ساختمان جلوگیری کند.

به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن باشد.

پنجره

ساختمان چند واحدی

خیلی‌ از کارشناسان معتقدند که تعداد مطلوب واحدهای یك آپارتمان، 15 تا 30 واحد است؛ چون كمتر از این تعداد، مدیریت ساختمان را سخت می‌کند و بیشتر از این تعداد هم باعث شلوغی طبقات و راهروها می‌شود. تعداد واحدهای موجود در هر طبقه هم اهمیت دارد؛ مخصوصا اگر واحدها در هر طبقه كنار هم قرار گرفته باشند و درب آنها نزدیك به هم باز شود. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌های چند واحدی در یك طبقه، آپارتمان‌های مقابل هم یا آپارتمان‌های نیم‌طبقه است. البته چه بهتر که در هر طبقه فقط یك واحد باشد؛ یا حداقل هر واحد در هر طبقه، راهرویی مخصوص به خود داشته باشد.

سلامت

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

کاربرد دیگر آینه

با گرد موافقید یا چهار گوش؟

یادگاری را کجا نگهداریم؟

بهانه دیگه بسه

خانه داری با روش های معطر

خانه ای ایمن از سرقت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.