تبیان، دستیار زندگی
به هانوفر از تلاش و جنگیدن هیچوقت ترسی ندارم در دنیای پر سرو صدای فوتبال ، وحید هاشمیان ، یک بازیکن آرامی است که مسائل حاشیه ای در اطراف او بیشتر سرو صدا ایجاد میکنند. پاس تهران ، بوخوم ، هامبورگ و بایرن مونیخ ایستگاهایی بود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفت و گوی اختصاصی با وحید هاشمیان پس از انتقال به هانوفر

از تلاش و جنگیدن هیچوقت ترسی ندارم


در دنیای پر سرو صدای فوتبال ، وحید هاشمیان ، یک بازیکن آرامی است که مسائل حاشیه ای در اطراف او بیشتر سرو صدا ایجاد میکنند.

پاس تهران ، بوخوم ، هامبورگ و بایرن مونیخ ایستگاهایی بودند که این مهاجم 29 سالی ایرانی در ان توقف داشته است. او پیراهن مقدس تیم ملی ایران را به تن کرد و برای کسب افتخار برای نام ایران ، از جان و دل مایه گذاشت.

با او گفتگوی ترتیب دادیم که از نظرتان می گذارد...

چرا از باشگاههای بایرن جدا شدید؟

وحید هاشمیان: آرزوی هر بازیكنی در بوندسلیگا بازی كردن و رفتن به تیم بایر مونیخ است كه من هم با تلاش و سختی فراوان توانستم به این تیم بروم و دوست داشتم كه بتوانم روند پیشرفت در فوتبال در سطح بالاتری را داشته باشم ولی متاسفانه امسال با توجه به شرایط آرمانی دیگر مهاجمان كه نسبت به من هم سابقه حضوری بیشتری دارند و مسائل دیگر تصمیم گرفتم كه تیم را ترك كنم .

علت رفتنتون به هانوفر چی بود و چه چیزهایی به نظر شما در انتخاب تیم مهم است؟

وحید هاشمیان: من چندین پیشنهاد از داخل و خارج آلمان داشتم ولی به خاطر اینكه الان 6 سال است كه در آلمان هستم به سبك فوتبال و همچنین فرهنگ و زبان این كشور عادت كرده ام و همچنین جام جهانی 2006 در آلمان می باشد و نكته دیگر اینكه تیم در دسته اول " بوندسلیگا " باشد و هم اینكه تیم در سال آینده به دسته دوم نداشته باشد و بعد مسائلی همچون قدمت باشگاه و همچنین مسائل مالی را در نظر می گیرم و اینكه در تیم بعدی امكان و شانس بازی كردنم هم بیشتر باشد . هانوفر به خاطر اینكه قدمت قدیمی دارد و در سال های 1938 و 1954 قهرمان آلمان شده است و قصد سرمایه گذاری خوبی برای لوج گرفتن در سال های آینده را دارد و هم شهری است كه بازی های جام جهانی هم در آن انجام می شود و استادیوم جدیدی نیز درست كرده است و همچنین نسبت به تیم های دیگر كه در آلمان هستند و خواهان جذب من می باشند از نظر مالی پیشنهاد بهتری به من داد و نكته ی مهم دیگر كه نباید فراموش شود اینكه در لیست هر بازی فقط 4 بازیكن غیر اروپایی امكان دارد باشد و فقط 3 بازیكن اجازه حضور در زمین را دارند كه این قانون نیز كار بازیكنان و باشگاه ها را در جذب بازیكنان دلخواهشان مشكل تر می كند .

آقای "کارل هانس رومنینگه در "زود ـ دویچه ـ سایتونگ" عنوان کردند، که ما با "باشگاه هانوفر" به تفافق رسیدیم، پس اجازه میدهید بپرسیم که آیا از دیدگاه شما هنوز آن باشگاهی هست که شما را همانند بوخوم به اوج برسّاند و در هانوفر موفق تر از بوخوم باشید؟

وحید هاشمیان: جواب قاطعانه به این سوال دادن مشكل است و در فوتبال و در یك فصل امكان هر اتفاقی هست مثلا زمانی كه من به بوخوم رفتم تیم در دسته دوم بود و حسابی روی این تیم نمی شد ولی ما صعود كردیم و توانستیم به جام یوفا صعود كنیم آن هم در بین تیم هایی مثل دورتمند شالكه و ولسبورگ كه ما بالا تر از آن ها ایستادیم و امیدواریم كه با این تیم بتوانیم مكانی شایسته در بوندسلیگا كسب كنیم و من هم نقش موثری در این تیم ایفا كنم.

گفته بودید که جایگاه خود را به زودی در ترکیب یازده نفره پیدا خواهید کرد. چرا اما این اتفاق هر گز نیفتاده و بجای آن صدای ترک این باشگاه به گوش منتقدان رسید؟

وحید هاشمیان: عوامل زیادی را می شود نام برد هر بازیكن جدیدی كه به این تیم می رود در سال اول دچار افت و خیز های زیادی می شود تا بتواند خودش را با شرایط این تیم وفق دهد مثلا همین امسال فرینگز كه محور تیم در دورتمند در تیمش بود همین شرایط را در این تیم داشت و همچنین مربی جدید كه تازه آمده بود و زمان نیاز داشت كه بتواند ایده هایش را پیدا و پیاده كند كه در اوایل فصل نتایج خیلی بدی گرفتیم و همچنین كادر فصل امسال 26 بازیكن بود كه همه نامی و مدعی بازی در تیم اصلی و من نیز در اوایل فصل چند بازی انجام دادم كه مثل باقی بازیكنان خوب بازی نكردم و بعد از اینكه تیم جا افتاد و بازی های روانی نیز انجام داد من شانس مناسبی برای حضورم و نشان دادن توانم نگرفتم و مسائل دیگر كه تمام شده و بگذریم

از کی تمریناتت را با هانوفر آغاز خواهی کرد؟

وحید هاشمیان: 28 جونی تمرینات تیم شروع می شود

با همه ی این حرفها باز هم دوست دارید اگر می توانستی در بایرن بازی کنید؟

وحید هاشمیان: صد در صد، ولی با شرایط كه ذكر كردم احساس كردم یك سال دیگر ذخیره بودن به صلاح فوتبالم نیست و گرنه من از تلاش و جنگیدن هیچوقت ترسی ندارم .

چه هدفهایی در فوتبال هنوز دارید؟

وحید هاشمیان: صعود به جام جهانی آقای گلی بوندسلیگا و بازدهی خوب فوتبالی در سال های آینده.

مسلمآ همه ی ایرانی ها از پیوستن كریمی به بایرن خوشحال شدند و حتی شما اولین بازیكن ایرانی بودید كه این انتقال رو به علی تبریك گفتید. نظرتان در مورد حضور علی کریمی در بایرن چیست؟

وحید هاشمیان: علی از نظر فوتبالی توانایی و جوهر بالایی دارد امیدوارم با خوش شانسی و همچنین تلاش خودش همراه باشد تا بتواند خودش را در سطح بالای فوتبال مطرح كند

وقتی برای تیم ملی گل می زنید چه احساسی دارید، آیا احساس منحصر به فردی هست؟

وحید هاشمیان: وظیفه مهاجم گلزنی است البته در جهت موفقیت تیم و نه فقط برای مطرح كردن خودش و وقتی كه برای تیم ملی گل می زنم بیشتر خوشحال می شوم چون باعث خوشحالیه میلیون ها ایرانی می شود و این ارزش خیلی بالایی دارد

کی به تیم ملی ملحق خواهی شد؟

وحید هاشمیان: بعد از بازی فینال جام حذفی كه 28 می می باشد

بازی های کره و بحرین رو چطور پیش بینی می کنید؟

وحید هاشمیان: همه چیز الان در دست خودمان است و بازی هایم هم در تهران و با دقت و دوری از غرور می توانیم كار را در تهران تمام كنیم

اگر صعود کنیم، تا چه مرحله ای از جام جهانی صعود تیم ملی را مسجل می دانید؟

وحید هاشمیان: ابتدا بگذارید صعود كنیم و بعد قرعه كشی شود آن وقت ‌؛ وقت برای صحبت در مورد این مسائل زیاد است

نقش مطبوعات را در موفقیت های تیم ملی چند درصد می بینی؟

وحید هاشمیان: نوشتن حقایق و دوری كردن از ایجاد حاشیه انتقاد های مثبت و مطرح كردن مطالب آموزشی و به روز ورزش كه نهایتا باعث می شود فكر جامعه ورزشی ما را رشد دهد و تقویت كند مهمترین كار های مطبوعات می باشند .

برخی میگویند بازی نکردن وحید هاشمیان مقابل تیم اسرائیلی نسخه ی او را در بایرن مونیخ پیچید. این مسئله چقدر واقعیت دارد؟

وحید هاشمیان: نه، این موضوع را قبول ندارم اگر اینطور بود دوباره نمی رفتند بازیكن ایرانی بگیرند.

"پیتر نویرورا" مربی بوخوم در گفتگویی با شبکهء تلویزیونی "د س ف" در مورد شما گفته بود که:

"در بایرن مونیخ بازیکنان به این مسئله احتیاج دارند که برای باز کردن راه شان از بازو ها و دست هایشان استفاده کنند، اما شخصیت وحید با این جور کار ها جور در نمیاید، یعنی به فارسی روان وحید زیر آب زنی بلد نیست. آیا این مسائل حاشیه ای باعث عدم موفقیت شما در بایرن مونیخ بود؟

وحید هاشمیان: : هر كسی در زندگی یك روش خاصی داره و من هم همیشه در زندگیم فقط با تلاش و كوشش خودم و امید به خدا حركت كرده ام و همیشه نیز در تیم ملی و در باشگاه ها بعضی اوقات به خاطر این تفكر ضربه خورده ام ولی در دراز مدت پیشرفت خوبی نسبت به آنهایی كه به قول خودشان زرنگ هستند كرده ام و این روشم را تا انتها در ورزش و زندگی ادامه می دهم ، به قولی:

هر كه نان از عمل خویش خورد منت حاتم طایی نبرد

آقای علی دایی یک سال در بایرن ماند و رفت، آقای کریمی هم با این همه تبلیغات قرار داد یک ساله دارند و شما هم در آستانه رفتن. علت این که بایرن لژیونر های ایرانی را فقط برای یک سال میخواهد و بعدش به جای تمدید حرف از فروش است ، نظر شما چه می باشد؟

وحید هاشمیان: هر باشگاه یك نوع سیاست خاصی دارد و باشگاه های بزرگ مانند شركت های بزرگ می مانند كه به فكر سود بیشتر هستند و تصمیمات آنها اصلآ جنبه ی احساسی ندارد بلكه منطقی و فرمولی و به هر مسائلی به جنبه مادی آن فكر می كنند، ولی در كل اگر بازیكنی بتواند به بهترین بازدهی خودش برسد، باشگاه ها خوشحال هم می شود چون هم به تیم كمك می كند و هم ارزش مالی بازیكن بالا می رود و این سری باشگاه ها برای بعضی بازیكنان می خواهند برای كوتاه مدت جواب بدهند.

از آقای دایی این حرف یادمونه که میگفت "اگر با رقیبت در یک سطح قرار داشته باشی و رقیبت هم آلمانی باشد باید بروی روی نیمکت" ولی در مورد شما رقیبان همیشه آلمانی نبودند و چه شد که نتوانستید آنها را پس بزنید.

وحید هاشمیان: دایی زمانی كه در آلمان بودند شاید با چنین مسائلی روبرو شدند و در تیم هایی كه بودند، رقیبشان این گونه بوده اند ولی من در تیم هایی كه تاكنون بوده ام اكثرآ خارجی بوده اند ولی باید حق داد كه هر كشوری توسط لیگ خودش تیم ملی كشورش را تقویت كند و به نظر من این یك كار طبیعی و منطقی ست.

مربی سابق شما در بوخوم باز اضافه کرد "که هاشمیان بلد نیست کسی را هل بده" این یعنی اینکه فوتبال آلمان خشمگینانه تر از فوتبال ایران است؟

وحید هاشمیان: منظور ایشان همان مسائل حاشیه ای بوده است نه فوتبال فیزیكی آلمان وگرنه یكی از مشخصات فوتبال من باز فیزیكیست.

هلیکوپتری که میشناسیمش مدتهاست که در آشیانه نشسته و پرواز نمیکند ، این مسئله آیا تأثیری هم از لحاظ فیزیکی و روانی روی شما گذاشت؟

وحید هاشمیان: من تاكنون در فوتبالم فراز و نشیب های فراوانی داشته و دیده ام و در سخت ترین شرایط خودم را از نظر انگیزه و شرایط جسمی در بهترین شرایط نگه داشته ام مثلآ بعد از 2 سال سخت در هامبورگ به بوخوم رفتم و با تلاش سخت به جایگاه خوبی رسیدم.

و بودن در بایرن مونیخ نیز ادامه پیشرفتم می باشد.و آمادگی روحی و جسمی ام را نیز در بازی با ژاپن نشان دادم و بقولی قهرمان واقعی آن است كه وقتی زمین می خورد دوباره بلند شود.

آلمان شده خانه دوم فوتبالیستهای ایرانی و حضور در جام جهانی آلمان در سال 2006 برای شما و آقای مهدوی کیا و شاید دیگر بازیکنانی که در آستانه ترانسفر شدن هستند ، چقدر میتونه موثر باشه. و اینکه دست مزد این بازیکنان نامبرده زیاد خواهد شد ، تا چه اندازه صحت دارد.

وحید هاشمیان: صعود به جام جهانی حتماَ می تواند وقتی با بازیهای خوب در جام جهانی 2006 انجام شود نقش مهمی در ترانسفرها ایجاد كند ولی چند مسأله نیز وجود دارد كه باید توجه كرد الان حدود 5 میلیون نفر در آلمان بیكار هستند و از نظر مالی نسبت به گذشته ضعیف تر شده اند و این مسأله به فوتبال هم سرایت كرده و می بینیم تیمهای بزرگی مثل دورتوند در حال ورشكستگی و باشگاه هانیز نسبت به گذشته توان پرداخت پولهای كلان را نیز ندارندو همچنین قانون حضور 3 بازیكن غیر اروپایی در زمین شانس خریدن بازیكن از خارج از اروپا را هم كم می كند.

مگر بازیكن سوپر استار باشد و شانس كشورهای برزیل و آرژانتین و آمریكای جنوبی نسبت به آسیا و آفریقا بیشتر می باشد ولی امیدوارم لیگ ایران به حدی برسد كه بتوانیم از نظر كیفیت و مالی به حد بسیار بالایی برسانیم و فاصله خود را با این كشورها كمتر و كمتر كنیم كه نیاز به یك برنامه ریزی وسیع و سرمایه گذاری كلان و دادن كارهای فوتبال به آدمهای فوتبالی و كار دان و اهل فن میسر می باشد.

ولاپان دبیر کل فدراسیون فوتبال آسیا گفت که "لیگ ایران در حد هند هم نیست" و حال ، جالبه که از چنین لیگی افرادی مثل هاشمیان ، کریمی ، باقری ، دایی ، میناوند و غیره به لیگ های آلمان و اورپا ترانسفر میشوند، چه دفاعیه ای دارید؟

وحید هاشمیان: مگه گفته ایشان را نشنیده ایم و لیگ هند را هم ندیده ایم؟ و دفاعیه من نیز این است که ما قدرت اول آسیا هستیم و شکست دادن کره جنوبی و ژاپن نیز گواه براین دلیل می باشد و من نیز تیمهای هند را در قهرمانی باشگاههای آسیا در سطح بالا ندیده ام که این نیز دلیل دیگری است.

اگر چه بازیکنان ما انفرادی ستاره اند ولی در زیره پرچم مقدس ملی کشور ، آن اتحاد و وحدت یازده نفره دیده نمیشود! در مقایسه با تیم ملی به سر مربی گری آقای حشمت مهاجرانی ، در دوران قبل از انقلاب اسلامی ، امروزه بچه ها ضعیف و بدون هماهنگی لازم بازی میکنند، شما این نا بسامانی را در چه میبینید ؟

وحید هاشمیان: من این گفته را رد میکنم و فوتبال در یک دوره را باید با دوره خودش مقایسه کرد. سرعت ، دوندگی و اجرای تاکتیک الان نسبت به گذشته تفاوت چشمگیری کرده است و همچنین خواستها ی کشورها هم با هم کم شده است مثلا همین اردن و بحرین چه پیشرفتی کرده اند و یا یونان قهرمان اروپا می شور و تیمهای بزرگ حدف میشوند.

بتظر من این تیم ملی در صورت صعود به جام جهانی و بزرگان چند اردوی تدارکاتی و بازیهای تداراکاتی مناسب که باعث ایجاد هماهنگی بیشتر میشود، این تیم یکی از بهترین تیمهای تاریخ است و خواهد شد.

از بایرن تا هانوفری که میگویند با آن قرار داد خواهی بست، فاصله زیادی وجود داره ، از لحاظ جغرافیایی ، اجتماعی ، اقتصادی و هوادارن چرا تیم قویتری را انتخاب نکردید و مدیر برنامه های شما تا چه حد در تصمیم گیری شما دخیل بودند؟

وحید هاشمیان: در این مورد توضیح دادم ، مدیر برنامه هایم چندین پیشنهاد از داخل و خارج آلمان برایم داشت که از تیمهای که در آلمان بودند مد نظرم بودند که در میان این تیم ها بعضی تیم ها از لحاظ مالی در سطح پائین قرار داشتند و در یک جمع بندی کلی به این نتیجه رسیدند که هانوفر را با مشاوره مدیر برنامه هایم و انتخاب نهائیی خودم انتخاب کنم. آنچه معلوم است نمیتوان سطح تیم هانوفر یا هر تیم دیگر در آلمان را با تیم مونیخ مقایسه کرد.

شما یک سال در مونیخ بودید آیا به تمام انگیزه ها و اهدافی که روز اول در مورد خودتان با خود عهد بسته بودید رسیدید؟

وحید هاشمیان: خیر هرگز به خواسته های خودم نرسِده ام و از این بابت هم کمی ناراحت هستم ولی کم کاری در تمرینات و یا بی اهمیتی و یا بی انگیزگی باعث نشده است که به خواسته هایم نرسیده ام.

شاید بد شانس و یا سلیقه مربی و یا هر چند دیگری باعث دورشدنم از خواسته هایم شده ولی این هم قسمتی از زندگی ورزشی من بود و تجربه ی با ارزش و شاید همین انگیزه باعث شود برای اثبات شایستگی ام در سال آینده تلاش بیشتری کنم

یک پیام برای فردا...

وحید هاشمیان: زندگی مانند موج دریا می ماند که همواره در حال بالا و پائین است و فردا مال کسانی است که همراه در هر شرایطی و هر دشواری مردانه می ایستند تلاش می کنند و امید وار هستند و در اوج مغرور نمیشوند و آرام باقی می مانند.

مهاجم ایرانی بایرن مونیخ در تبیان

پیوستن هاشمیان به هانوفر