تبیان، دستیار زندگی
رییس موسسه پژوهشی حكمت و فلسفه ایران و دبیر علمی كنگره روز جهانی فلسفه 2010 در كشورمان، در تشریح دستاوردها و همچنین برنامه‌های این موسسه برای روز جهانی فلسفه، از انتشار تمامی آثار ابن‌سینا با رویكرد انتقادی و علمی خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتشار تمامي آثار ابن‌سينا
انتشار تمامی آثار ابن‌سینا

رييس موسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران و دبير علمي كنگره روز جهاني فلسفه 2010 در كشورمان، در تشريح دستاوردها و همچنين برنامه‌هاي اين موسسه براي روز جهاني فلسفه، از انتشار تمامي آثار ابن‌سينا با رويكرد انتقادي و علمي خبر داد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، غلامرضا اعواني در نشست رسانه‌اي كه امروز (يكشنبه) در موسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران برگزار شد، ابتدا به تشريح فعاليت‌ها و برنامه‌هاي آينده اين موسسه پرداخت و گفت: اين موسسه اكنون بيست و دو عضو هيأت علمي در شش گروه دارد و دو رشته فلسفه هنر ديني و فلسفه اخلاق نيز در اين موسسه در حال راه‌اندازي‌ و چهل طرح در شش گروه نيز در حال اجرايند. اين موسسه رياست علمي كنگره بين‌المللي مولانا را نيز برعهده داشت و در اين باره 148 مقاله را به انديشمندان سفارش داد.

وي به تحصيل دانشجويان دوره دكتراي در موسسه در رشته‌هاي مختلف اشاره كرد و گفت: دوازده دانشجو در فلسفه غرب، سه دانشجو در فلسفه اسلامي، هفت دانشجو در مطالعات علم و همچنين چهار دانشجوي خارجي كه از دانشگاه‌هاي معتبر جهان به موسسه آمده‌اند، در دوره دكتري مشغول به تحصيل‌اند. اين موسسه همچنين كارگاه‌هاي آموزشي نظير آموزش رساله‌نويسي و كلاس‌هاي آزاد آموزش فلسفه را با حدود دويست و پنجاه دانشجو برگزار مي‌كند.

اعواني به انتشار مجله «جاودان خرد» به عنوان يكي ديگر از فعاليت‌هاي موسسه اشاره كرد و گفت: مجله بين‌المللي «مولاناپژوهي» و «فلسفه اسلامي» نيز در آينده‌اي نزديك از سوي موسسه منتشر مي‌شوند. ترجمه متون فلسفه اسلامي به انگليسي، ترجمه بخشي از الهيات شفايي، دانشنامه علايي و شواهد ربوبيه ملاصدرا به انگليسي نيز بخش ديگري از فعاليت‌هاي موسسه‌اند.

رييس موسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران به يكي از طرح‌هاي مهم اين موسسه، كه احياي آثار ابن‌سينا با رويكردي انتقادي و علمي را شامل مي‌شود، اشاره كرد و گفت: كيفيت تصحيح اين آثار در سطح عالي علمي است. متأسفانه هنوز سي ‌و پنج تا چهل درصد از آثار ابن‌سينا به صورت نسخه خطي باقي مانده‌اند كه تاكنون تصحيح و منتشر نشده‌اند و اين مايه تأسف تمامي كشورهاي اسلامي است. در اجراي اين طرح، بيش از چهار سال به گردآوري نسخ خطي آثار اين انديشمند گذشت. تمامي آثار ابن‌سينا در سه بخش منتشر مي‌شوند؛ بخش نخست به آثاري اختصاص دارند كه تاكنون منتشر نشده‌اند كه تعدادي از آنها آماده انتشارند و مراحل چاپ را مي‌گذرانند.

وي بخش دوم اين مجموعه را كتاب‌هاي متوسط ابن‌سينا برشمرد كه پيش از اين نيز منتشر شده‌اند. بخش سوم اين مجموعه نيز به آثار مهم ابن‌سينا نظير «شفا» اختصاص دارد. تصحيح اين آثار با تحقيق همراهند و در سطح علمي جهاني ارايه مي‌شوند.

اعواني به تهيه كتابشناسي جامع فلسفه در ايران در هجده جلد از سوي اين موسسه اشاره كرد و گفت: اين مجموعه منتشر نشده و براي استفاده محققان گردآوري شده است. همچنين وزارت علوم و تحقيقات و فناوري مجوز تأسيس مركز مولاناپژوهي را نيز براي موسسه صادر كرده است كه شامل بخش‌هايي نظير عرفان، فلسفه و هنر خواهد بود.