تبیان، دستیار زندگی
اگر شما فرد خوش‏بین و مثبت‏اندیشی هستید، برای فرزندتان شانس بسیار زیادی وجود دارد تا او هم مانند شما مثبت‏اندیش باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودکانی با عینک خوش بینی

کودک

«خوشبینی باوری است که انسان را به موفقیت سوق می‏دهد. هیچ ‏کاری بدون امید و اعتماد به نفس به سرانجام نمی‏رسد!»

این جمله کوتاه کافی است تا به اهمیت و ارزش خوش‏بینی در زندگی هر فردی پی ببرید. تحقیقات نشان می‏دهد که افراد خوش‏بین طول عمر بیشتر و استرس کمتری دارند، با توجه به این گفته‏ها شما نیز سعی کنید خوش‏بینی و مثبت‏اندیشی را از کودکی در ذهن فرزندتان القا کنید. نکاتی که در مطلب زیر آمده است شاید بتواند تا حدودی شما را با القای خوش‏بینی و خوش‏باوری در فرزندتان آشنا کند. مطلب زیر را بخوانید و زندگی را به فرزندتان بیاموزید.

 1- خودتان را مثالی در نظر بگیرید

اگر شما فرد خوش‏بین و مثبت‏اندیشی هستید، برای فرزندتان شانس بسیار زیادی وجود دارد تا او هم مانند شما مثبت‏اندیش باشد. پس سعی کنید همواره مثال خانوادگی خوبی برای فرزندتان باشید. همواره در مورد موارد مثبت صحبت کنید و همیشه بهترین‏ها را آرزو کنید. حتی اگر همه چیز در زندگی‏تان رو به راه نباشد! هنگامی که به موفقیت دست پیدا کردید به خودتان روحیه دهید و بگذارید فرزندانتان نیز از موضوع باخبر شوند. سعی کنید محیطی مثبت و پرانرژی را برای افراد خانواده و به خصوص فرزندتان فراهم کنید.

حتی اگر همه چیز در زندگی‏تان رو به راه نباشد هنگامی که به موفقیت دست پیدا کردید به خودتان روحیه دهید و بگذارید فرزندانتان نیز از موضوع باخبر شوند.

2- از برچسب زدن منفی بپرهیزید

متاسفانه بسیاری از والدین عادت دارند تا همواره نکات منفی فرزندانشان را گوشزد کنند، مثلاً همیشه به آنها می‏گویند: «خجالتی، سختکوش اما کم‏ هوش و...» این عمل ممکن است تاثیرات منفی و مخرب بسیاری بر روی شخصیت فرزندتان بگذارد. برای مثال هنگامی که والدین همواره به فرزندانشان سرکوفت بزنند در ضمیر ناخودآگاه فرزندشان این مسئله بوجود می‏آید که واقعا انسان کند ذهن و کم‏هوشی است و شاید همین مسئله کل زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد و برای همیشه  خود را یک بازنده بداند. در مورد خجالتی بودن نیز همین طور است شاید این برچسب زدن باعث تخریب شخصیت او شود. پس هیچ‏گاه برچسب منفی به فرزندانتان نزنید.

  3- به قسمت روشن‏تر زندگی‏تان بنگرید

به فرزندانتان کمک کنید تا در هر موقعیت به «توفیق اجباری» دست پیدا کنند. آنها را طوری تربیت کنید تا در هر زمانی فقط به روشنایی‏های زندگی بنگرند. سعی کنید همیشه به جای تحمیل کردن، موقعیت‏های مناسب و روشن به طور طبیعی به سراغ فرزندانتان بیایند. مثلا اگر بیمار هستند و نمی‏توانند برای بازی و تفریح به بیرون از منزل بروند شرایطی را برایشان مهیا کنید که متوجه شوند شما در کنار آنها هستید برایشان کتاب بخوانید، آنها را به نقاشی کشیدن تشویق کنید و با آنها صحبت کنید. بگذارید تا از وجود شما و محبت‏هایتان لذت ببرند. این‏گونه است که آنها از بیماری و خانه‏نشینی اظهارناراحتی نمی‏کنند.

کودک

4- به دنبال فرصت‏‏ها بگردید

فرزندانتان را منتقدانه نظاره کنید. نگاه کنید مشتاق به انجام دادن چه کاری هستند و در چه کاری تبحر دارند. برای مثال اگر علاقه و تبحر آنها در زمینه تحصیلی است فرصت درس خواندن در مدرسه خوب و مناسب و ... را برایشان ایجاد کنید یا اگر در ورزش استعدادی از خود نشان می دهند سعی کنید آنها را به باشگاه‏های ورزشی درست و ... بفرستید نگذارید استعدادها و تبحرهایشان به هدر رود، سعی کنید تا جایی که توان دارید برایشان موقعیت و فرصت مناسب فراهم کنید.

    

                                                                                                                            5- تشویق کنید

به فرزندتان یاد بدهید و آنها را تشویق کنید تا راه‏های متفاوت را قاپ بزنند. تشویق‏شان کنید تا در فعالیت‏های متفاوت شرکت کنند. به آنها یاد بدهید که شرکت کردن در فعالیت و کارهای متفاوت بسیار مهم‏تر و پرارزش‏تر از پیروز شدن است هر چند که پیروزی نیز بسیار خوب است. تشویقشان کنید تا خلاق باشند و کارهای خلاقانه انجام دهند. بگذارید بسیاری از کارهایشان را خودشان انجام دهند. بعضی از کارهای خانه را به آنها بسپارید تا مسئولیت‏پذیر شوند. برایشان از افراد خلاق و داستان زندگی آنها صحبت کنید و تشویق‏‏شان کنید تا به موفقیت دست پیدا کنند.

6- دورنمایی مثبت بوجود آورید

بسیار مهم است تا دورنمایی مثبت را در ذهن و فکر فرزندتان تلقین کنید. به جای اینکه به آنها روش نشان دهید و راهنمایی‏شان کنید، بگذارید تا خودشان روش را پیدا کنند و همواره به آنها بیاموزید تا با افکار منفی در زندگی  مبارزه کنند و برای هر اتفاقی در زندگی راه حلی منطقی پیدا کنند و با پیدا کردن نکات مثبت، نقاط تاریک زندگی را برای خود آسان کنند.

اگر مایلید کودکانی با اعتماد به نفس تربیت کنید کتاب " چگونه در کودکان اعتماد به نفس ایجاد کنیم" را از کتابخانه تهیه و مطالعه نمایید.

برای آنکه تشخیص دهید تا چه میزان خوش بینید، این تست شخصیتی را در انجمن روان شناسی امتحان کنید.

بانوی شرقی

تنظیم برای تبیان:کهتری

مقالات مرتبط

آنچه خوشبختی می آفریند

نیاز او به ندای قلب ما

کودک دلبند یا دربند؟

پاداش بوسیدن فرزند

آموزش اخلاق به روش آسان

آرام آرام زندگی بدون خجالت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.