تبیان، دستیار زندگی
مجله نیویورک تایمز در مقاله‌ای به بررسی خدمات ارائه شده توسط ابرشرکت‌های فعال در عرصه اینترنت و آی‌تی پرداخته است. مقایسه‌ای جالب که با استفاده از آن می‌توان به توزیع قدرت میان این شرکت‌ها و همچنین تفاوت‌های نگرش این شرکت‌ها پی برد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مقایسه گوگل، مایکروسافت، یاهو و اپل(2)

مجله نیویورک تایمز در مقاله‌ای به بررسی خدمات ارائه شده توسط ابرشرکت‌های فعال در عرصه اینترنت و آی‌تی پرداخته است. مقایسه‌ای جالب که با استفاده از آن می‌توان به توزیع قدرت میان این شرکت‌ها و همچنین تفاوت‌های نگرش این شرکت‌ها پی برد. هر چهار شرکت آمریکایی هستند.

نیویورک تایمز اکثر سرویس‌ها یا خدمات موجود در دنیای اینترنت را که به نوعی توسط یکی از این شرکت‌ها ارائه می‌شود را جمع‌آوری کرده است که لیستی مشتمل بر 30 عنوان شده است که عبارت است:

(برای بزرگتر دیدن تصاویر روی آنها کلیک کنید.)

مقایسه گوگل، مایکروسافت، یاهو و اپل

• سخت‌افزار تلفن همراه

• سیستم‌عامل تلفن همراه

• فروشگاه نرم‌افزارهای تلفن همراه

• نرم‌افزار انحصاری برای تلفن همراه

• سخت‌افزار پخش موسیقی

• گفتگوی ویدئویی، متنی و صوتی

• بسته نرم‌افزاری برای ادارات (Office Suite)

• محتوای ویدئویی

• مرورگر اینترنت

• سیستم‌عامل

• سرویس اشتراک‌گذاری عکس

• سرویس جستجوی اینترنت

• تقویم

• اخبار

• نقشه

• خوراک خوان

• سرویس ایمیل

• فعالیت در زمینه تبلیغات ایتنرنتی

• شبکه اجتماعی

• فروشگاه اینترنتی

• فروشگاه اینترنتی برای موزیک

• سرویس اجاره فیلم اینترنتی

• نرم‌افزارهای تجاری

• نرم‌افزار تولید بازی‌های رایانه‌ای

• سخت‌افزار لازم برای بازی‌های رایانه‌ای

در مقاله قبلی 4 مورد Mobile Hardware یا سخت‌افزار تلفن همراه، Mobile OS، Music Hardware و Desktop OS پرداختیم...

5. Email

هر چهار شرکت سرویس پست الکترونیک انحصاری خود را از مدت‌ها پیش ارائه کرده‌اند. بیشترین قدمت با Hotmail از آن مایکروسافت و جوان‌ترین آن‌ها Gmail متعلق به گوگل است.

بیشترین قدمت با Hotmail از آن مایکروسافت و جوان‌ترین آن‌ها Gmail متعلق به گوگل است.

شاید این روزها بتوان جیمیل را به عنوان بهترین سرویس‌دهنده در این زمینه تلقی کرد سرویسی که مدتی پیش نیز از حالت آزمایشی خارج شد و وارد بازار سرویس دهنده‌های تجاری شد.

سرویس‌های ارائه شده توسط شرکت‌های دیگر نیز از امکانات و کاربران خاص خود برخوردارند، همین موضوع تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدامیک بهترین و پر استفاده‌ترین سرویس ایمیل را در اختیار دارند مقداری سخت می‌کند. البته از این لیست باید نام اپل را حذف کرد، اپل فعالیت چندانی در این زمینه ندارد، اپل سرویس پست الکترونیک خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد بنابراین از محبوبیت و شهرت خوبی در میان کاربران برخوردار نیست.

مقایسه گوگل، مایکروسافت، یاهو و اپل

6. Ad Network

هر چهار شرکت در زمینه تبلیغات اینترنتی سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را انجام داده‌اند. گوگل و یاهو سهم بیشتر این تبلیغات را در اختیار خود دارند، مایکروسافت با توجه به تلاش‌های خود نتوانسته است سهم چندانی را از این بازار بدست آورد. شاید فعال‌ترین شرکت در میان شرکت‌های مذکور در زمینه تبلیغات گوگل باشد، گوگل تلاش بسیاری را در این زمینه انجام می‌دهد، هر ماه ایده جدیدی را برای نمایش دادن تبلیغات ارائه می‌کند به طوریکه حتی تبلیغات خود را بر روی تابلو‌های ثبت شده در سرویس Street View خود نیز قرار می‌دهد، یعنی در حالی که پشت اینترنت در حال گشت زنی در یکی از خیابان‌های آمریکا هستید بر روی عکس تابلوی تبلیغاتی که عکس آن توسط دوربین گوگل گرفته شده است تبلیغی به سبک تبلیغات گوگل (تبلیغات متنی موجود در صفحات وب) مشاهده خواهید کرد.

گوگل و اپل رقابت سختی را برای در دست گرفتن بازار تبلیغات موبایل آغاز کرده‌اند، در جدیدترین مراحل این رقابت گوگل شرکت AdMob را خریداری کرد، شرکتی که اپل نیز خواستار خریداری آن بود، و این یعنی تلاش شدید دو شرکت برای سلطه بر این بازار.

7. Social Networking

هیچیک از شرکت‌های فوق در زمینه شبکه‌های اجتماعی حرکت مناسبی انجام نداده‌اند. مایکروسافت از ابتدا به شبکه‌های اجتماعی توجه چندانی نداشته است و همانطور که بیشتر کاربران وب از این موضوع اطلاع دارند شبکه اجتماعی چندان مناسبی ارائه نکرده است، در حال حاضر مایکروسافت سرویس Live Space خود را به عنوان شبکه‌ اجتماعی خود معرفی کرده است! البته مدتی پیش مایکروسافت اعلام کرد در حال همکاری با شرکتی به نام eurekster است تا یک شبکه اجتماعی مناسب‌تر را راه‌اندازی کند.

مقایسه گوگل، مایکروسافت، یاهو و اپل

گوگل نیز بعد از شکست خوردن در پروژه Orkut دیگر تلاشی برای فعالیت در این زمینه نکرده است، البته گوگل خریدهایی مانند Jaiku را انجام داده است که البته با توجه به محدود کردن فعالیت آن باز هم نیروی خود را در این میدان از دست داده است. گوگل تلاش‌هایی نیز برای دستیابی به توئیتر انجام داده است ولی این امر هنوز به تحقق نرسیده است، در صورت به تحقق رسیدن این موضوع نیز گوگل نمی‌تواند ادعا کند که شبکه‌ای اجتماعی به معنای واقعی را در اختیار دارد. البته گوگل به نوعی در حال یکپارچه سازی سرویس‌های اجتماعی خود مانند گوگل‌ریدر، پیکاسا وب، یوتیوب و … است تا شبکه‌ای اجتماعی را سرپا کند ولی همانطور که می‌دانیم شبکه‌های اجتماعی مجموعه ای از سرویس‌ها نیستند بلکه شبکه‌هایی هستند که بتوانند ارتباط اجتماعی را میان کاربران به دنیای مجازی بکشانند.

یاهو از مدت‌ها پیش سرویس Yahoo messenger را داشته است و تلاش‌های زیادی برای استفاده از پتانسیل کاربران بیشمار این سرویس برای تولید یک شبکه اجتماعی انجام داده است، شاید اولین گام همراه با شکست Yahoo 360 بود، سرویسی که به دلیل عدم امنیت و حفظ حریم خصوصی و البته طراحی نامناسب بعد از مدتی توسط کاربران مورد بیمهری قرار گرفت و یاهو چاره‌ای جز برداشتن آن از روی وب نداشت. آخرین تلاش یاهو نیز برای تولید یک شبکه اجتماعی را می‌توان Yahoo Connect و Yahoo Meme دانست که البته امکان موفقت آن‌ها با وجود شبکه‌ای اجتماعی پر قدرت به نام فیسبوک بعید به نظر می‌رسد.

8. Gaming Software & Hardware

شاید یکی از تنها زمینه‌هایی که گوگل در آن فعالیتی نداشته است بازی‌های رایانه‌ای باشد، گوگل تا به حال هیچ فعالیتی را نه در زمینه سخت‌افزار و نه در نرم‌افزار تولید بازی‌های رایانه‌ای انجام نداده است و این در حالی است که دیگر شرکت‌ها هرکدام در شاخه‌ای خاص فعالیت خود را در این زمینه دنبال می‌کنند.

مقایسه گوگل، مایکروسافت، یاهو و اپل

مایکروسافت با XBOX 360 و DirectX خود در هر دو زمینه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بسیار قدرتمند ظاهر شده است، اپل نیز با سیستم‌عامل آیفون و سخت‌افزار آیفون به نوعی صدر نشین بازار بازی‌های موبایل است، البته هر دو این شرکت‌ها رقیبی جدی به نام Sony را پیش روی خود می‌بینند ولی پیشرفت سرعت این دو شرکت در زمینه بازی‌های رایانه‌ای کار را برای سونی و دیگر شرکت‌های فعال در این زمینه اندکی دشوار کرده است.

یاهو از مدت‌ها پیش روی بازی‌های سبک و مبتنی بر فلش سرمایه‌گذاری خوبی انجام داده است و هم‌اکنون در این بازار از جایگاه خوبی برخودار است، با ورود فلش به آندروید احتمالاً فروش یاهو از بازی‌های فلش خود بیشتر از قبل هم خواهد شد.

مقایسه گوگل، مایکروسافت، یاهو و اپل

همانطور که در لیست فوق مشاهده می‌کنید مایکروسافت تقریباً در 24 زمینه از 25زمینه مورد بررسی مشارکت دارد، تنها موردی که مایکروسافت را از رسیدن به عدد 25 باز می‌دارد سخت‌افزار انحصاری تلفن همراه است. گوگل با 21زمینه‌ی فعال در رده دوم قرار دارد، رده سوم با 20 عنوان از آن اپل است و رده آخر با 15 عنوان در اختیار یاهو قرار گرفته است. رده چهارم یاهو در این لیست دلیلی بسیار خوب برای توجیه رکود یاهو است، یاهو که زمانی با سرویس ایمیل و یاهو مسنجر خود دنیای وب را تسخیر کرده بود حالا در حال رکود است، افت سهم این شرکت از بازار تبلیغات، جستجو، ایمیل و … وضعیت ناراحت‌کننده‌ای را برای یاهو رقم زده است. در این میان گوگل شاید فعال‌ترین شرکت در دنیای وب باشد، اپل را می‌توان فعال‌ترین شرکت در زمینه موبایل و سخت‌افزار دانست و مایکروسافت را شاید بتوان به عنوان فعال‌ترین شرکت در زمینه نرم‌افزارهای خانگی و اداری معرفی کرد.

برگرفته از پریانا

تنظیم برای تبیان: فاطمه مجدآبادی