تبیان، دستیار زندگی
دلجویی احمدی نژاد از بهداد با انتقاد از قضا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلجویی احمدی نژاد از بهداد با انتقاد از قضا

احمدی‌نژاد در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: متاسفانه دستگاه های مسئول قانون را رها كرده اند و سراغ دیگران می روند كه چرا به فلان نماینده مجلس یا عضو قوه قضائیه یا گروهی خاص انتقاد كرده اید، بنابراین باید محاكمه شوید و زندان هم بروید.

احمدی نژاد

یک روز پس از آنکه محمدجعفر بهداد، مدیرعامل سابق خبرگزاری ایرنا و معاون سیاسی دفتر محمود احمدی‌نژاد، از محکومیت خود در دادگاه آنهم به جرم نگاشتن مقاله‌ای خبر داد، رئیس جمهور در سخنانی که در مراسم تودیع و معارفه وی و علی اکبر جوانفکر، از رویه در پیش گرفته شده از سوی قوه قضاییه، انتقاد کرد.

به گزارش رجانیوز رئیس جمهور امروز با انتقاد تند از روند در پیش گرفته شده گفت: طبق صریح قانون اگر به امام(ره)، رهبری و رئیس‌جمهور توهین شود، باید برخورد شود و برخوردهای دیگر پذیرفتنی نیست.

دكتر احمدی‌نژاد در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: متاسفانه دستگاه های مسئول قانون را رها كرده اند و سراغ دیگران می روند كه چرا به فلان نماینده مجلس یا عضو قوه قضائیه یا گروهی خاص انتقاد كرده اید، بنابراین باید محاكمه شوید و زندان هم بروید.

این قبیل برخوردها را قبول نداریم و معتقدیم این رفتارها نشان دهنده روحیه دیكتاتوری است و همگان بدانند كه این كشور دیكتاتوری بردار نیست و مسائلی كه 30 سال قبل بود، تمام شده است

رئیس‌جمهور گفت: این قبیل برخوردها را قبول نداریم و معتقدیم این رفتارها نشان دهنده روحیه دیكتاتوری است و همگان بدانند كه این كشور دیكتاتوری بردار نیست و مسائلی كه 30 سال قبل بود، تمام شده است.

احمدی‌نژاد فضای اطلاع رسانی و مطبوعات را فضایی خاص خواند و افزود: بنده این بگیر و ببندها را قبول ندارم، زیرا برخلاف صریح قانون است و با صرف یك انتقاد از یك فرد درست نیست كه با افراد برخورد شود.

وی اضافه كرد: 4 سال به من توهین كردند ولی من موافق بگیر و ببند نبودم و دادستان باید طبق صریح قانون عمل كند.

رئیس‌جمهور، ملت ایران را ملتی آزاد خواند و گفت: می گویند از این فرد انتقاد نكن، چرا نباید انتقاد كرد، مگر این فرد كیست كه از وی انتقاد نشود؟

احمدی نژاد

وی افزود: من از برخی برخوردهای قوه قضاییه گله دارم. فردی نشریه ای را چاپ كرده است و شما برخلاف قانون تعطیلش كرده اید، در حالی كه هیئت منصفه مطبوعات وجود دارد و اگر قرار است به جرم یك مطبوعاتی رسیدگی شود، باید هیئت منصفه حضور داشته باشد، نمی توان فوق قانون عمل كرد.

احمدی‌نژاد فلسفه وجودی هیئت منصفه را جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای دانست و گفت: برخوردهای قضایی بدون حضور هیئت منصفه تعقیب و به زندان افكندن را قبول ندارم.

وی افزود: كسی كه در كار فكری است، باید فراغ بال داشته باشد. حال ممكن است چهار نفر سوء استفاده كنند یا قدر این فضای آزاد را ندانند و اشتباه كنند ولی نباید طوری عمل كنیم كه كسی جرات نكند یك نقد را در این كشور منتشر كند.

رئیس‌جمهور به مقالات سردبیر یكی از روزنامه ها در نقد عملكرد دولت های نهم و دهم اشاره كرد و گفت: فردی كه در لندن مقیم است در یك سال و نیم گذشته بیش از 250‏ مقاله بر ضد من و مسائلی كه شاید ربطی هم به دولت ندارد، به صورت روزانه منتشر كرده است. چه اشكالی دارد؟ مردم آن را می خوانند و حرف ما را نیز می شنوند و در نهایت قضاوت می كنند.

4 سال به من توهین كردند ولی من موافق بگیر و ببند نبودم و دادستان باید طبق صریح قانون عمل كند

وی افزود: این درست نیست كه تا مقاله ای بر ضد شخصی نوشته شد، آن رسانه تعطیل و نویسنده آن زندانی شود. با این فضا كسی دیگر نمی تواند دست به قلم ببرد. كار مطبوعاتی و كار فكری كند.

احمدی‌نژاد همه آحاد ملت را در برابر قانون یكسان خواند و گفت: امام(ره) و مقام معظم رهبری همواره بر این مهم تاكید كرده اند، مجلس قانونی را تصویب كرده است كه باید شئونات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام ولایت فقیه حفظ شود ولی بقیه افراد از انتقاد رسانه ها مصون نیستند.

وی افزود: چه كسی گفته است كه ما بی عیب هستیم؟ اجازه دهید انتقادها مطرح شود. ممكن است از 100‏ انتقاد، یك مورد یا 10 مورد آن درست باشد كه ما باید ضمن تشكر از این انتقادها، خود را اصلاح كنیم.

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور