تبیان، دستیار زندگی
کسانی که از مانیتور های LCD استفاده می کنند ، گاهی اوقات مشاهده کردن که بعضی از قسمت های صفحه به رنگ قرمز ، آبی ، سبز و ... در میاد و همیشه بعد از روشن کردن LCD به همون شکل باقی می ماند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تعمیر پیکسل های LCD

کسانی که از مانیتور های LCD استفاده می کنند ، گاهی اوقات مشاهده کرده اند که بعضی از قسمت های صفحه به رنگ قرمز ، آبی ، سبز و ... در می آیند و همیشه بعد از روشن کردن LCD به همان شکل باقی می مانند.

loss picsel , lcd تعمیر پیکسل های خراب

در واقع آن رنگها نمایانگر وجود یک پیکسل سوخته در آن قسمت از مانیتور LCD هستند.

اما برای از بین بردن آنها ، در زیر 3 راه معرفی می کنیم که اگرچه این راه ها راه های اساسی و حرفه ای نیستند اما در خیلی از مواقع پاسخ مثبت می دهد امیدوارم یکی از آنا برای شما جوابگو باشد.

فشار بر روی پیکسل سوخته

1 . مانیتور را خاموش کنید.

2 . یک دستمال نم دار تهیه کنید و مطمئن شوید که بر روی مونیتور خش نمی اندازد .

3 . یک خودکار ، مداد نوک تیز ، پیچ گوشتی نوک تیز و یا هر چیزی مشابه آنها بردارید . مسلمأ سوزن می تواند از تمام آنها بهتر باشد .

4 . دستمال نم دار را چند بار تا بزنید تا مطمئن شوید به مونیتور آسیبی نمی زند و نوک جسم تیز را در دستمال فرو ببرید (خیلی احتیاط کنید که جسم نوک تیز از طرف دیگر دستمال بیرون نیاید تا به صفحه مونیتور آسیبی برسد) حالا به آرامی شروع کنید و آن را دقیقا روی پیکسل سوخته فشار دهید، تا جای ممکن سعی کنید دقیقا روی پیکسل سوخته باشد و گرنه ممکن است به بقیه نقاط صفحه مونیتور آسیب بزنید .

5 . در حالی که دستمال را به کمک جسم نوک تیز بر روی پیکسل سوخته فشار می دهید ، مونیتور را روشن کنید .

6 . حال به آرامی دستمال را عقب ببرید . پیکسل سوخته باید از بین رفته باشد .

این روش بر روی پیکسل های سوخته در سایزهای کوچک و ریز بازدهی بیشتری دارد

loss picsel , lcd تعمیر پیکسل های خراب

ضربه زدن بر روی پیکسل سوخته

1 . کامپیوتر و مونیتور LCD را روشن کنید .

2 . بر روی دسکتاپ به ویژه در محل پیکسل سوخته یک عکس کاملا تیره و سیاه قرار دهید تا پیکسل سوخته به وضوح دیده شود . (بهترین کار قرار دادن یک عکس تماما سیاه به عنوان بک گراند می باشد )

3 . یک خودکار یا مداد که انتهای گرد و نسبتا پهنی دارد تهیه کنید (مثل انتهای بالایی مداد هایی که در بالای خود پاک کن دارند.)

4 . انتهای گرد و پهن مداد را بسیار نرم و آرام بر روی پیکسل سوخته قرار دهید و با ضربه های آرام و ملایم سعی کنید تابش ( یا موج ) نور سفیدی در اطراف آن پیکسل را ببینید.

5 . به تدریج فشار ضربه های انتهای گرد مداد را بر روی پیکسل سوخته در هر 5- 10 ضربه بیشتر کنید تا پیکسل سوخته به حالت سالم خود بر گردد .

6 . حالا یک عکس کاملا سفید بر روی بک گراند خود قرار دهید ( می توانید Notepad را باز کنید و قسمت سفید آن را در جایی که پیکسل سوخته بود بکشید) و مطمئن شوید به بقیه نقاط در اثر ضربه های کوتاه آسیبی نرسیده .

این روش بر روی پیکسل های سوخته در سایزهای بزرگتر بازدهی بیشتری دارد .

برخی نرم افزار های ارائه شده در این زمینه

برای از بین بردن پیکسل های سوخته نرم افزار هایی ارائه شده که می توانید با کمک آنها این پیکسل ها را از بین ببرید.

بعضی از آنها به صورت فایل های اجرایی برای تست مونیتور و از بین بردن آن پیکسل تهیه شده اند و بعضی دیگر به صورت آنلاین در صفحات وب .

توجه :

1 . به هیچ عنوان برای تعمیر پیکسل سوخته مانیتور را باز نکنید .

2 . از دور بودن وسایل الکتریکی در اطراف LCD و خیس نبودن آن مطمئن شوید

3 . عده ای بر این عقیده اند که فشار دادن و لمس کردن سطح LCD خود باعث سوختن پیکسل ها می شود، اما با این حال این مسئله به اثبات نرسیده است.

4 . اگر LCD نو خریداری کرده اید ، بعد از باز کردن جعبه آن ، از قرار دادن آن در محیطی که نور زیادی در آن قرار دارد جدا بپرهیزید زیرا پیکسل ها در 10 – 20 ساعت اول ، توانایی جذب نور بالایی دارند و نور های بسیار قوی مانند فلاش دوربین یا نور مستقیم خورشید کاملا می توانند به آنها آسیب بزنند .

5 . این روش ها تنها پیکسل های سوخته را از بین می برند و نه پیکسل های مرده را (تفاوت آنها در این است که پیکسل های سوخته معمولا به رنگ های آبی ، قرمز و سبز هستند اما پیکسل های مرده رنگشان همیشه سیاه است)

برگرفته از : P30P30  با اضافات

تنظیم برای تبیان: سیدخاموشی