تبیان، دستیار زندگی
عامل قتل عام کردها و استفاده از بمب های مهلک شیمیایی علیه ملت عراق و ایران سرانجام به چوبه دار سپرده شد. هرچند که بسیاری این مجازات را برای او بسیار کم می دانند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سنگدل ترین همدست صدام

عامل قتل عام کردها و مسئول استفاده از بمب های مهلک شیمیایی علیه ملت عراق و ایران سرانجام به چوبه دار سپرده شد. هرچند که بسیاری این مجازات را برای او بسیار کم می دانند. 

علی شیمیایی

علی حسن المجید مسئول استفاده از بمب های شیمیایی علیه کردهای عراق و رزمندگان ایرانی در دهه هشتاد میلادی بود که به همین دلیل به لقب  علی شیمیایی معروف شد.

خبر اعدام پسر عمه صدام حسین  که عامل قتل‌عام 5 هزار کرد در سال 1988 بود، درست مانند خبر اعدام آقای دیکتاتور پس از اجرای حکم اعلام شد.

دادگاه عالی جنایی عراق، 27 دی ماه، علی حسن المجید  از سرکردگان رژیم بعثی سابق و وزیر دفاع این رژیم را به جرم  صدور دستور بمباران شیمیایی حلبچه و کشتار هزاران کُرد در سال 1988 به اعدام محکوم کرده بود.

در جنایاتی که به دستور حسن المجید در زمان رژیم بعثی سابق عراق رخ داد، بین 50 تال 100 هزار شهروند عراقی  قتل عام شدند.

علی شیمیایی که بود ؟

علی حسن المجید در سال 1941 در تکریت زاده شده، اما خود او می‌گوید که متولد سال 1944 است.او پسر عموی صدام دیکتاتور معدوم بود، پله‌های ترقی نظامی را به سرعت طی کرد و در دوران رژیم بعثی به یکی از مهره‌های اصلی رژیم سرکوبگر صدام تبدیل شد.

سلاح های شیمیایی

وی در سال 1987 از سوی صدام دیکتاتور معدوم سابق به عنوان مسئول حزب بعث در منطقه کردستان عراق تعیین شد که دستور حمله نظامی به کُردها در فوریه تا آگوست 1988 را صادر کرده بود.

"علی شیمیایی" را بسیاری "سنگدل ‌ترین همراه صدام" می‌نامند که حاضر بود برای بقای رژیم دست به هر جنایتی بزند. بر اساس گزارش که نشریه آلمانی اشپیگل در 26 ژوئن 2007  منتشر کرده بود، در یک نوار صوتی که از "شیمیایی" به دست آمده، این جنایتکار درباره کُردها گفته است : من همه آنها را با سلاح شیمیایی نابود خواهم کرد.

سرکوب خونین قیام شیعیان عراق در پی حمله ارتش بعثی به کویت در سال 1991 و شرکت در کشتار و آواره کردن شیعیان در سال 1999، دست داشتن وی در قتل آیت ‌الله محمد صادق الصدر و دو پسرش توسط سازمان امنیت عراق در فوریه1999  و کشتار صدها نفر از شیعیان معترض به این جنایت و جنایت وحشیانه کشتار هزاران کرد در حلبچه، شیمیایی را به سنگدل ترین و جنایتکارترین همدست صدام معدوم تبدیل کرده بود.

او نخستین بار در ژوئن 2007 به عنوان مسئول حمله شیمیایی به روستای کردنشین حلبچه که که به کشته شدن پنج هزار نفر انجامید، به اعدام محکوم شد. سپس دو بار دیگر به اتهام سرکوب قیام شیعیان پس از حملهٔ عراق به کویت در سال 1991، و نیز به اتهام شرکت در کشتار و آواره کردن شیعیان در سال 1999، به اعدام محکوم شد. و نهایتا در پنجم بهمن ماه 1388(25 ژانویه 2010) اعدام شد.

و این هم گوشه ای از جنایات علی شیمیایی که ما به دلیل عمق فاجعه و رعایت حال عموم ،  گوشه ای از آن ها را بیان می کنیم .

شیمیایی
شیمیایی

بمباران شیمیایی حلبچه
بمباران شیمیایی حلبچه

حمله شیمیایی
شیمیایی

شیمیایی
بمباران شیمیایی سردشت

یک جانباز شیمیایی در کنار همسرش
جانباز
و
....
سال ها می گذرد و ما باز هم می شنویم : شهید شد ... شیمیایی بود ... ، یادگار حلبچه ، سردشت و جنگ بود .....

تنظیم برای تبیان :

بخش هنر مردان خدا -  سیفی