تبیان، دستیار زندگی
هر کس در زندگی خود اهدافی دارد و برای رسیدن به آن شرایطی لازم است. این شرایط شامل شش اساس و پایه اصلی می باشد که با طی کردن هر مرحله سریعتر و موفقتر به اهداف خود می رسیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«رمز موفقیت در زندگی»

چگونه در کارهایمان موفق شویم

رمز موفقیت در زندگی

هر کس در زندگی خود اهدافی دارد و برای رسیدن به آن شرایطی لازم است. این شرایط شامل شش اساس و پایه اصلی می باشد که با طی کردن هر مرحله سریعتر و موفقتر به اهداف خود می رسیم.

این شش اساس و پایه اصلی شامل:

1- تعیین هدف معین و ایمان به هدف، 2- ذوق و استعداد، 3- برنامه ریزی و نظم و انضباط، 4- کار و تلاش و استقامت در کار، 5- شور و مشورت و قاطعیت در تصمیم گیری، 6- اعتماد به نفس، تجربه اندوزی از شکست ها می باشد.

الف) تعیین هدف معین و ایمان به هدف:

برای هر سفری مقصدی لازم است، پس برای شروع هر کاری هدفی لازم است. قدم اول تعیین هدفی معین است و شما نباید آن را به اجبار انجام دهید و برای انجام دادن آن نیاز به ذوق علاقه است. پس باید به هدفتان ایمان کامل داشته باشید و مطمئن باشید که کاری را که شروع کرده اید تا آخر طی کرده و به هدفتان می رسید.

ب) ذوق استعداد:

غذای آشپزی که ذوق آشپزی را ندارد، خوش طعم نیست. برای به ثمر رساندن هر کاری نیاز به ذوق و علاقه است و در هر زمینه ای که استعداد دارید ذوق و علاقه نیز دارید. پس می توان گفت شما باید در هدفتان استعداد داشته باشید تا ذوق و علاقه در شما پدید آید.

ج) برنامه ریزی و نظم انضباط:

هر پشت کنکوری ای که در درس خواندن برنامه ریزی ندارد در آزمون سراسری کنکور هیچگاه در رشته دلخواه قبول نمی شود. پس برای رسیدن به هدفتان نیاز به نظم و انضباط داریم. اساسی ترین پای نظم و انضباط برنامه ریزی است. در برنامه ریزی موفق تمام کارهای خود را انجام می دهید و علاوه بر آن به هدفتان رسیدگی می کنید. پس برای برنامه ریزی های درست و منطقی بهتر است از بزرگترها یا مشاورها یا معلم کمک بگیرید.

د) کار تلاش و استقامت در کار:

کارگری که تلاش نمی کند یا در کار خود استقامت ندارد هیچگاه نمی تواند انتظار حقوق و درآمد بالایی داشته باشد. برای رسیدن به هر کاری نیاز به تلاش و کار زیادی است. اگر به اندازه ی کافی در کار و تلاش استقامت داشته باشید نتیجه ی زحمات خود را زودتر می بینید.

هـ) شور و مشورت و قاطعیت در تصمیم گیری:

مدیری که برای پشت سرگذاشتن موانع شرکت خود با مسئولان آن شرکت مشورت می کند و از نظر و فکر همه بهره مند می شود بسیار موفق است اما مدیری که قدرت تصمیم گیری ندارد و دیگران برای او تصمیم می گیرند. دیگر نمی توان او را مدیر و مسئول تصمیم گیری شرکت خطاب کرد. شما نیز مسئول تصمیم گیری های هدف خود هستند. این بسیار طبیعی است که برای رسیدن به هر هدفی موانعی را باید پشت سر گذاشت و باید تصمیم های مهمی را گرفت. بهتر است برای تصمیم از کسانی مانند پدر یا مادر که خیرخواه ما هستند مشورت بگیریم. اما شما نباید اجازه دهید که همه ی کارها را دیگران برای شما انجام دهند. این نشان عدم اعتماد شما به خود شماست. با تصمیم گیری درست اما با مشورت دیگران می توان موفق و سربلند به هدفتان برسید.

ی) اعتماد به نفس و تجربه اندوزی از شکست ها:

پهلوان تختی را که همه می شناسند، او بارها در مسابقات شکست خورده بود اما به خاطر اعتماد به نفس از شکست های خود تجربه کسب کرد و همیشه گفت: (شکست یک پله به سوی موفقیت است.)

اعتماد به نفس یکی از لازمه های یک زندگی موفق است. اگر شما اعتماد به نفس کافی را داشته باشید از هر شکستی که می خورید، تجربه کسب کرده، آن را به فال نیک می گیرید و دوباره به راهتان ادامه می دهید تا به هدفتان برسید.

این شش کلید، رمزهای درب موفقیت را گشوده و شما را موفق تر از قبل به اهدافتان می رساند.

زهراسادات جلالی 12ساله از تهران

تنظیم: بخش کودک و نوجوان

********************************************

مطالب مرتبط

سه راه برای کاهش نگرانی

فشار روانی در نوجوانان(2)

(1)فشار روانی در نوجوانان

حق والدین

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.