تبیان، دستیار زندگی
غالب اختلافات خانوادگی، سردی ها، بی تفاوتی ها، بی رغبتی ها، خانه گریزی ها، بدزبانی ها، خشونتها، تحقیرها و طلاق ها، به دلیل فقدان آرامش در كانون خانواده و عدم تأمین نیازهای عاطفی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستگاه نیاز یاب برای همسران

همسر

تامین نشدن نیازهای عاطفی علت سردی و خانه گریزی هاست.

نیاز های همسرتان را بشناسید و تامین کنید تا روابط تان روز به روز گرم تر شود.

خانواده یكی از نهادهای اجتماعی است كه می تواند نقش موثری درپیشگیری از آشفتگی ها، انحرافات و ناهنجاری های جنسی جامعه داشته باشد؛ نقشی كه امروزه به فراموشی سپرده شده است.

خانواده همواره در طول تاریخ، جایگاه والایی را در اندیشه بشری به خود اختصاص داده و مسائل مربوط بدان، دغدغه اندیشمندان مختلف بوده است. در این بین روابط زناشویی و مشكلات آن از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. ورود به زندگی زناشویی شرایطی را رقم می زند كه انطباق و سازگارشدن زوجین را ضروری می سازد. آگاهی از این شرایط و كسب مهارت های مناسب، می تواند در تسریع و تسهیل سازگاری، اثرگذاشته و ازمشكلات زناشویی و به تبع آن از مشكلات جامعه بكاهد.

خداوند انسان را به گونه ای آفریده كه بدون همسر ناقص است. انسان هرچه از نظر علم و ایمان و فضایل اخلاقی بالا برود، تا ازدواج نكند به كمال مطلوب نمی رسد. ازدواج و تشكیل خانواده برای همه انسان ها یك امرطبیعی و معمولی بوده است و نمی توان از آن صرف نظر كرد و برهمین اساس باید وجود هرگونه مشكلات را از سر راه برطرف كرد و وصول به آن را آسان نمود.

سازگاری زناشویی سنگ زیربنای عملكرد خوب خانواده است، نقش والدین را تسهیل و عمر زن و شوهر را طولانی می كند. ازطرفی باعث افزایش سلامتی، توسعه اقتصادی و رضایت بیشتر از زندگی می شود.

خداوند برای زندگانی بهتر بشر غرایزی را در وجود او قرار داده است كه هریك از آنها باید به گونه ای شایسته ارضا شود. غریزه جنسی یكی از غرایز اصیل انسانی و از نعمت های الهی است كه در وجود انسان نهاده شده، به گونه ای كه استفاده معتدل و صحیح از آن موجب بقای نسل انسان می شود و سوءاستفاده از آن عوارض سوءجسمانی و روانی دارد. قرآن كریم با نشان دادن راه صحیح بهره مندی از این غریزه، زنان و مردان را به ازدواج تشویق كرده است.

در این مقاله از دكتر سیدكاظم فروتن، استاد دانشگاه شاهد می خواهیم تا پشتوانه های یك زندگی موفق زناشویی را بازگو كنند.

دكتر فروتن می گوید: اگر به دستورات اسلام توجه نكنیم مطمئن باشید جامعه ای ناسالم خواهیم داشت، جامعه ای كه ظاهرش مثل یك انار، سرخ و زیبا و رسیده نشان می دهد اما وقتی كه انار را باز كنیم می بینیم كه یك دانه سالم هم داخل آن نیست.

احادیث فراوان و متعددی در ارتباط با نحوه زندگی زناشویی و توجه زن و شوهرها به یكدیگر وجود دارد كه اگر به آنها درست عمل شود جامعه هرگز باچنین مشكلاتی مواجه نخواهد شد. اسلام می گوید: «اگر زنی در حال خواندن نماز مستحبی است و شوهرش به او تمایل پیدا می كند باید نمازش را بشكند و اگر نماز واجب می خواند آن را كوتاه كند.» «جهاد زن از نیكو شوهرداری اوست»، «مرد باید برای همسرش خود را زیبا بدارد همانطور كه دوست دارد همسرش برای او زیبا باشد». رعایت این موارد به عفت زن و مرد كمك می كند.

همسران باید از جذابیت های خود آنچنان وجود همسر خود را سیراب نمایند كه در برابر محرك های تصویری و كلامی نامحرمان كاملاً مصون باشند.

مردی كه از بیرون می آید و هزار خستگی دارد، اسلام به او اجازه نمی دهد كه ترش رو وارد منزل شود، باید بخندد. بدانیم كه به خانه برنمی گردیم بلكه از محل كار به خانواده برمی گردیم، تا در كنار مونس و همدممان آرامش بگیریم. خانه یعنی احساس مسئولیت، خانه استراحتگاه نیست كه فقط بخواهیم خستگی خود را برطرف كنیم، و یا گاهی كارهای عقب مانده اداری را انجام دهیم. ما خانه را با هتل اشتباه گرفته ایم. اگر هم به خانه برمی گردیم، خانه ای است كه آرامشگاه است و همسری كه آرامش بخش است. غالب اختلافات خانوادگی، سردی ها، بی تفاوتی ها، بی رغبتی ها، خانه گریزی ها، بدزبانی ها، خشونتها، تحقیرها و طلاق ها، به دلیل فقدان آرامش در كانون خانواده و عدم تأمین نیازهای عاطفی است.

همسر

متاسفانه دختر و پسرهای امروزی از «تكالیف زن و شوهری» نسبت به یكدیگر بی اطلاع اند وتنها اسم زن و شوهر را یدك می كشند. به همین دلیل بعد از اتمام ماه عسل واقعیت ها یكی یكی خودنمایی می كنند و مشكلات و ناسازگاریها آغاز می شود. اول ازدواج همه اش عشق است. بتدریج نقایص خود را نشان می دهد ضعفها در طرفین كشف می شود. اینها نباید موجب سردی بشود. با این كمبودها باید ساخت چون مرد و زن ایده آل در هیچ كجای عالم پیدا نمی شود. سازگاری در زندگی اساس بقای خانواده است و همین است كه محبت می آفریند و دلها را به هم نزدیك می كند. سازش در محیط خانواده جزء واجبات است. نبایستی زن و شوهر تصمیم بگیرند كه هرچه خودشان گفتند همان شود و هرچه خودشان می پسندند طرف مقابل هم به پسندد.

عدم سازگاری می تواند بتدریج محبت ها را كم كند و استحكام خانواده را به خطر اندازد. اگر لازم است باید كوتاه آمد.  هنر ازدواج دوتا بودن و در كنار هم بودن است نه در برابر هم بودن.

به نظر من رسانه ها در این زمینه وظیفه سنگینی برعهده دارند، آنان باید سلامت جنسی را در خانواده ها و جامعه فرهنگ سازی كنند. غریزه جنسی پشتوانه یك زندگی موفق زناشویی است. بررسی های ما نشان داده است كه بیش از 50 درصد اختلافاتی كه منجر به مراجعه به دادگاه های خانواده می شود ریشه در مسایل جنسی دارد كه زن و شوهر در زندگی شان با آن مواجه بوده اند. بالطبع وقتی غریزه در كانون خانواده ارضا نشود و مرد به زن و زن به مرد بی توجه شود، غرایز خود را بطور ناصحیح در خارج از منزل ارضاء خواهند كرد و محیط اجتماعی دستخوش نابهنجاری های زیادی می گردد كه یكی از تبعات این نابهنجاری ها می تواند بروز روابط ناسالم اجتماعی باشد.

همچنین قرار گرفتن فرزندان در محیط سرد عاطفی و بی اعتمادی والدین نسبت به یكدیگر و یا گرایش آنان به ارضای نیازهای عاطفی خود در محیطی غیر از خانواده و موجب بروز رفتارهای پرخطر و در نهایت از دست رفتن سلامت روحی و حتی جسمانی فرزندان می شود. وقتی زن و شوهر از نحوه ارضای غرایز یكدیگر بی اطلاعند، یك زن آموزش ندیده كه یك مرد چگونه است یا یك مرد آموزش ندیده كه یك زن چه خصوصیات روحی و عاطفی دارد و آداب صحیح معاشرتها و رفتارهای زناشویی را نمی دانند و زمانی هم كه با مشكل مواجه می شوند بخاطر حجب و حیا طرح موضوع نمی كنند بتدریج كدورت ها، بهانه گیری ها، حساس شدن های بی مورد، درگیری ها، خشونتها، بی حرمتی ها، تنفر و بعد هم طلاق شكل می گیرد. در اینگونه مواقع آنچه كه تظاهر پیدا می كند عدم ارضای غرایز جنسی نیست بلكه دعواهای خانوادگی است. آب كه گل آلود شد مشكل اصلی گم می شود.

منبع :کیهان

در مقاله ی بعد با ادامه ی بحث با ما همراه باشید....

برای داشتن اطلاعات بیشتر در این موضوع می توانید کتاب روابط زناشویی موفق را از فروشگاه تبیان تهیه و مطالعه نمائید و یا در صورت تیاز سوالاتتان را از مشاوران تبیان بپرسید.

مقالات مرتبط :

روابط جنسی ناموفق عامل پنهان

اشتباه بزرگ متاهلین

بیماری خاموش زندگی زناشویی

بستن راه های خروجی عشق

ازدواج عاشقانه و رضایت از زندگی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.