تبیان، دستیار زندگی
اولین اقدام قبل از سفر در هر ماهی از بارداری، مطلع کردن پزشک‌تان از این موضوع است، چرا که او بهتر از هر شخص دیگری...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حفظ سلامت خانم باردار در طی مسافرت


اولین اقدام قبل از سفر در هر ماهی از بارداری، مطلع کردن پزشک‌تان از این موضوع است، چرا که او بهتر از هر شخص دیگری از شرایط شما آگاه است. لطفا بدون مجوز پزشکتان فکر سفر به سرتان نزند. به علاوه قبل از اینکه بار سفر ببندید، این مطلب را مطالعه کنید. مطمئنا نکات مفیدی برای داشتن سفری ایمن پیدا خواهید کرد.


مسافرت خانم باردار با هواپیما

ماشین شخصی:

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای خانم‌های باردار مطرح است، وسیله‌ای است که با آن قصد سفر دارند. معمولا اولین انتخاب، ماشین شخصی است. اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که ماشین شخصی برای مسیرهای طولانی خصوصا بعد از سومین ‌ماه بارداری، وسیله‌ای خسته‌کننده است.

صندلی ماشین شخصی برای نشستن در مدت زمانی طولانی راحت نیست و این نوع نشستن، گردش جریان خون را کند می‌کند.

به هر حال اگر این وسیله را برای مسافرت‌تان انتخاب می‌کنید، توصیه می‌کنیم در یک وضعیت ثابت قرار نگیرید. هر یک ساعت و نیم یکبار از همسرتان بخواهید که توقف کند و چند دقیقه پیاده‌روی کنید و اجازه دهید که خستگی پاهایتان برطرف شود.

قطار:

این وسیله برای خانم‌های باردار، وسیله حمل‌ونقل ایده‌آلی است، خصوصا برای مسیرهای طولانی. وقتی در قطار نشسته‌اید، کمترین میزان تکان خوردن و در حرکت بودن را احساس می‌کنید. به راحتی می‌توانید پاهایتان را دراز کنید و لازم نیست مدت طولانی به حالت نشسته باشید. سرویس بهداشتی در اختیارتان است و مهم‌تر اینکه احتمال تصادف جاده‌ای هم وجود ندارد!

در هر ماهی از بارداری که هستید، قطار وسیله‌ای ایمن و پیشنهاد ما به شماست

هواپیما:

وسیله بعدی انتخابی هواپیماست که مسلما اگر قصد داشته باشید به خارج از کشور سفر کنید، تنها انتخاب شما محسوب می‌شود. اما تمامی خانم‌های باردار باید این نکته را به خاطر بسپارند که پرواز بیشتر از دو ساعت باعث اختلالاتی در سیستم گردش خونشان می‌شود و احتمال ورم کردن وریدها وجود دارد. به این خاطر که شما بیش از دو ساعت حرکتی نکرده‌اید.

توصیه ما هنگام انتخاب این وسیله حمل‌ونقل این است که حتما تا جایی که می‌توانید به پاهایتان کشش بدهید. هیچ قرصی برای خوابیدن یا در بعضی مواقع برای احساس سرگیجه یا حالت تهوع مصرف نکنید. سعی کنید هر چقدر می‌توانید آب بنوشید.

قبل از سفر، مراجعه و مشورت با پزشکتان را فراموش نکنید و در نهایت اگر مرز ماه پنجم بارداری را گذرانده‌اید، از خیر سفر با هواپیما بگذرید.

کشتی:

برخی افراد به مسافرت‌های دریایی علاقه‌مندند. اگر شما دریازده نمی‌شوید، یک مسافرت دریایی کوتاه‌مدت در دوران بارداری مشکلی برایتان به وجود نمی‌آورد.

اما به طور کلی این وسیله هم حرکت‌های خودش را دارد، ضمن اینکه اگر مدت سفرتان طولانی باشد جریان آب‌ودریا هم ممکن است شما را تحت‌تاثیر قرار دهد.

در غیر این صورت کشتی هم مانند قطار به دلیل داشتن کابین‌های مجزا وسیله راحتی است. شما با خیال راحت می‌توانید دراز بکشید و به بدنتان فشار نیاید.

با همه این اوصاف این وسیله هم از ماه ششم بارداری به بعد توصیه نمی‌شود.

جعبه داروهای همراه

در مسیر سفر، کمترین میزان دارو را همراه خود داشته باشید. مطمئنا با مراجعه به پزشکتان و گرفتن نسخه‌ای ویژه سفر، خیالتان راحت است.

مسافرت با ماشین در بارداری

و اما توصیه های ما :

اگر جزو افرادی هستید که در طول سفر مدام دچار حالت تهوع می‌شوید، این موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید اما برای کمتر شدن این حالت در طول سفر، سعی کنید مقادیر زیادی آب بنوشید و خوردن گوشت و موادغذایی خام را به حداقل برسانید.

اگر در طول سفر حالت تهوع پیدا کردید و این حالت تا 24 ساعت همراه شما بود، در اسرع‌وقت به نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کنید. به هر حال یکی از علایم زایمان زودرس، همین حالت تهوع‌های ممتد است.

یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که برای خانم‌های باردار مطرح است، سفر به کشورهایی است که قبل از رفتن به آنها، زدن واکسن‌هایی مانند کزاز ضروری است. پس در این زمینه اطلاعات کافی کسب کنید. مصون نگه داشتن خود از انواع بیماری‌ها نکته‌ای است که در هر ماهی از بارداری باید به آن توجه کنید.

توصیه‌های قبل از حرکت

سفر و ذات آن کمی استرس با خود به همراه دارد. اما به خاطر داشته باشید که شما برای استراحت و خوش‌گذراندن به سفر می‌روید، پس باید سعی کنید کوچک‌ترین استرسی به خود و مسافر کوچولویتان وارد نشود.

با رعایت بعضی از این موارد می‌توانید کمی خیال خود را قبل از سفر راحت کنید:

اگر برای محل سفر خود هتلی رزرو کرده‌اید، تمامی مدارکی را که لازم است همراه خود ببرید.

بیمه بین‌المللی، واژه کمی غریبی است، اما شما می‌توانید با پرداخت مبلغ کمی قبل از سفر مطمئن باشید که اگر در طول سفر هم احتیاج به بیمارستان یا شاید حتی وضع حمل پیدا کردید، از نظر هزینه‌نگرانی نخواهید داشت.

در طول سفر، انتخاب لباس‌های مناسب به راحتی شما کمک بیشتری می‌کند؛ همه‌چیز را مهیا کنید.

انتخاب کفش مناسب هم برای تمامی خانم‌های باردار در طول سفر، موضوع مهمی است.

سعی کنید از کفش‌های باز یا حتی صندل استفاده کنید، چون ممکن است در طول سفر پاهای شما ورم کند، خصوصا در آب و هوای گرم

در سه ماهه اول بارداری

در ماه‌های اول بارداری، آثار تغییرات هورمونی بدنتان برای خودتان هم کمی عجیب و غریب است. معمولا در سه ماهه اول، احساس خستگی توام با حالت تهوع تجربه‌ای متداول بین تمامی خانم‌های باردار است. برای مقابله با این احساس سعی کنید هر وقت از خواب بیدار شدید، قبل از اینکه از جا برخیزید و قدمی بردارید، مقدار کمی صبحانه میل کنید و اگر نسبت به شیر حساسیت ندارید، این ماده غذایی را در صبحانه‌تان جای دهید. یادتان باشد برای برخاستن از جای‌تان از همسرتان کمک بگیرید. با این اقدام مطمئنا در سفر این حالت‌ها را کمتر تجربه می‌کنید.

در سه ماهه دوم بارداری

اگر در پایان سه ماهگی و آغاز چهار ماهگی تصمیم به سفر دارید، فراموش نکنید که با آغاز این ماه از بارداری‌تان تغییرات بسیار محسوسی در اندازه و سایز لباس‌هایتان ایجاد خواهد شد. در نتیجه همراه خودتان، یکی دو دست لباس‌هایی با سایز بزرگ‌تر یا اندازه آزادتر داشته باشید. حالت‌های خستگی و احساس تهوع‌تان در این دوره از بارداری به سراغتان نمی‌آید.

در سه ماهه سوم بارداری

این ماه‌های پایانی مطمئنا حساس‌تر هستند. وزن شما بیشتر شده و زانوهایتان احساس خستگی بیشتری می‌کنند. سعی کنید خودتان را کمتر خسته کنید. ممکن است احساس نگرانی در طول سفر هم به سراغتان بیاید.

سعی کنید با کسانی که در اطرافتان هستند که قبلا تجربه بارداری داشته‌اند، گفت‌وگو کنید. با این روش نگرانی‌تان کمتر می‌شود و بیشتر از سفرتان لذت می‌برید.

فراموش نکنید در سه ماهه پایانی بارداری در طول سفر، هیچ‌گاه تنها به جایی نروید. برای گردش، خرید یا حتی در مواقع استراحت، حضور یک نفر دیگر در کنار شما ضروری است.

بخش سلامت تبیان


منبع : هفته نامه سلامت - آتنا جهانگیری

مطالب مرتبط:

مطالبی درباره بارداری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.