تبیان، دستیار زندگی
هنوز چیزی از سال 2010 نگذشته، برنامه‌نویسان و طراحان وب با ارائه مقالات و نظریه‌ها، در مورد روند طراحی وب در سال 2010 و نوآوری‌هایی كه باید در این سال انجام شود صحبت كرده‌اند. نگاهی می‌اندازیم به چیزهایی در سال جدید اینترنت و وب را سر و شكل می‌دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تغییرات آینده وب

هنوز چیزی از سال جدید میلادی نگذشته، برنامه‌نویسان و طراحان وب با ارائه مقالات و نظریه‌ها، در مورد شیوه و روند طراحی وب در سال 2010 و نوآوری‌هایی كه باید در این سال انجام شود صحبت كرده‌اند. این برنامه‌نویسان معتقدند با توجه به پتانسیل وب، باید هرچه سریع‌تر كارآمدی آن را بالا برد. بنابراین نگاهی می‌اندازیم به این كه چه‌چیزهایی در سال جدید اینترنت و وب را سر و شكل می‌دهند؟

استفاده از ‌CSS3, HTML5 و ‌‌فونت‌ها به‌عنوان یك سرویس

تغییرات آینده وب

استفاده از ‌ CSS3, HTML5 و فونت‌ها به‌صورت سرویسی مانند ‌Typekit‌ كه به مرورگرها امكان پشتیبانی از قانون ‌CSS@font-face‌ را می‌دهد، استفاده از فونت‌های دلخواه بدون نیاز به نصب را به‌طراح می‌دهد و این آزادی بیشتری برای طراحان به ارمغان می‌آورد. ‌ ‌

CSS3 برای شكل دادن به محتویات وب امكانات جدید و جالب توجهی در اختیار برنامه‌نویس قرار داده‌است. از پس‌زمینه‌های چندگانه روی عناصر صفحه گرفته تا توانایی بهتر در انتخاب و شكل دادن به عناصر به‌شكلی اختصاصی‌تر، رنگ‌های متحرك مستقل از گرافیك‌های ایستا و پیشرفت‌های مستقل ساده‌تر مانند پشتیبانی از گوشه‌های چرخان بدون نیاز به تكنیك‌های پیچیده درهای غلتان یا جاوااسكریپت.

تغییرات آینده وب

‌HTML5‌، آرام ولی مطمئن درحال تغییر دادن راه نشانه‌گذاری صفحه‌ها است. این زبان ما را به هدف نهایی وب سمانتیك نزدیك می‌كند، امكان پشتیبانی از چندرسانه‌های با فرمت باز، مثل ویدیو و صدا را می‌دهد و راه‌های بهتری را برای همگام شدن با محتوای یك وب‌سایت به ما نشان می‌دهد.

تغییر دیگری كه طراحان وب آرزوی داشتن آن را داشتند، این بود كه بتوانند از هر فونتی در صفحه وب استفاده كنند بدون این‌كه از جایگذاری عكس پس‌زمینه ‌CSS‌ یا جاوااسكریپت و فلش استفاده كنند. توسعه ابزاری مثل Typekit‌ و پشتیبانی از قانون ‌@font-face‌، سازندگان سایت را قادر به استفاده از رنج وسیع‌تری از فونت‌ها در طراحی‌هایشان می‌كند.

راه‌های وب‌‌‌گردی

منظره مرورگری با مرورگرهای وب بهتر و سریع‌تر مثل گوگل كروم، فایرفاكس، سافاری و اپرا، زنده و خوب است. كاربران وب با گزینه‌های زیادی روبرو هستند كه از عرصه رقابت موفق بیرون‌آمده‌اند. البته این مساله برای توسعه‌دهندگان، پردغدغه و برای مشتریان خوب است.

همه مرورگرها با تمام قوا در جنگ مرورگرها شركت كرده‌اند. این جنگ هیچ شباهتی با رقابت‌های گذشته در اینترنت ندارد، جایی‌كه اینترنت اكسپلورر بقیه مرورگرها را به‌راحتی در رقابت كنار می‌زد. ولی ‌IE‌ در رقابت‌های اخیر تبدیل به یك رقیب ضعیف شده‌است.

تغییرات آینده وب

ولی تغییرات در جستجو در اینترنت فقط به‌رقابت مرورگرها محدود نشده‌است. محتوای وب خلاصه شده است و برای وب‌گردی دیگر لازم نیست فقط پشت میز بنشینید. گوشی‌های هوشمند رایج شده‌اند، تلویزیون‌ها می‌توانند به اینترنت وصل شوند، كنسول‌هایی مثل ‌3 PS‌ و نت‌بوك‌ها و دستگاه‌های موبایل مثل آیفون و ‌Droid‌، در صفحه‌ای كوچك‌تر از لپ‌تاپ‌های سنتی وب را به كاربران خود می‌دهند.

علاوه‌براین مرورگرها نیز درحال تغییر هستند. گوگل كروم، موتور ‌WebKit‌ را ارائه داد. موتور طرح‌بندی كه بخشی از ویژگی‌های ‌HTML5‌‌ و CSS3‌ را دارا بود و برای كامپیوترهای ویندوزی طراحی شده بود كه بهتر از درگاه سافاری اپل روی ویندوز جواب داد. این موتور، هنوز یك هدف به‌شمار می‌آید. با حركت گوگل برای گرفتن 10% از بازار در یكی دو سال آینده، كاربران به‌زودی به‌سمت این مرورگر حركت می‌كنند. با تغییر مرورگرها،كار ‌IE‌ سخت شده است ولی امكان موفقیت آن در سال جاری وجود دارد. در آلمان موزیلا فایرفاكس تقریبا بازار ‌IE‌ را كساد كرده است.

وضعیت دیدن وب‌سایت‌ها در رسانه‌های دیگر نیز درحال تغییر شدن و بهتر شدن است. این سوال همواره پیش می‌آید كه آیا وب‌سایت شما نگارش تلفن همراه دارد؟ در صفحه‌های نمایش بزرگ به‌چه صورت خواهد بود، صفحه‌های نمایش كوچك وب‌سایت را چطور خواهند دید؟

رسانه جمعی

هیچ‌كس نمی‌تواند منكر این قضیه شود كه سال 2009، سال بزرگی برای رسانه جمعی بود. مثلا توییتر به روابط عمومی اداره‌ها هم راه یافت. بدیهی است كه این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

رشد پایگاه‌هایی مثل توییتر و فیس‌بوك، وب را به سمت اجتماعی‌تر شدن پیش برد. تغییرات بزرگ قطعا در رسانه جمعی رخ خواهند داد.

تغییرات آینده وب

جاوااسكریپت

خود CSS3‌ و ‌HTML5‌‌ می‌خواهند جای جاوااسكریپتی را بگیرند كه فلش را برای حمله انتخاب كرده است. این اتفاق، باعث می‌شود اجرای نرم‌افزارهای تحت وب آسان‌تر باشد و بدون نیاز به افزونه‌ای برای یك مرورگر بتوان وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها را بهتر، مفیدتر و زیبا‌تر دید. ‌ ‌

جاوااسكریپت قدم در محدوده‌ای گذاشت كه پیش از این با فلش به آن دسترسی داشتیم. مثل بازی‌های تعاملی با كاربر و مصوركردن داده‌ها به‌صورت تعاملی و كامل. این فناوری می‌تواند راه بسیار ساده‌تری را برای واسط‌های قوی و از نوع فلش فراهم كند.

استفاده از نرم‌افزار به‌عنوان یك سرویس

مدل‌های شغلی استفاده از نرم‌افزار به‌عنوان یك سرویس ‌(SaaS)‌ سال‌های زیادی منتظر ارائه بودند. بهترین ‌SaaS‌ها مثل محصولات ‌Singals37‌ و ‌Google Enterprise‌ امروزه به‌سرویس‌های معمول بدل شده‌اند.

رقابت خیلی سخت شده‌است! فناوری‌ها راحت‌تر و با هزینه كمتر در دسترس هستند كه به افراد كوچك امكان مبارزه با افراد بزرگتر را می‌دهند. در سال جاری، خواهیم دید كه این رقابت افزایش می‌یابد و جای امیدواری دارد كه خلاقیت در نرم‌افزارهای تحت وب افزایش داشته باشد.

برگرفته از کلیک

تنظیم برای تبیان: فاطمه مجدآبادی