تبیان، دستیار زندگی
این روزها که چاقی مساله روز است و از ایزومرهای ترانس، چربی ‌های اشباع شده و اثر آن ها بر بیماری‌ های قلبی صحبت می ‌شود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکاتی درباره مصرف چربی در کودکان

غذا خوردن کودک

این روزها که چاقی مساله روز است و از ایزومرهای ترانس، چربی ‌های اشباع شده و اثر آن ها بر بیماری‌ های قلبی صحبت می ‌شود، ممکن است عده ‌ای مصرف روغن را بیش از حد کاهش دهند. اگر چه بارها در زمینه اهمیت چربی‌ ها برای فعالیت‌ های حیاتی بدن گفته ‌ایم ولی نکته ‌ای که تاکید مجدد آن را لازم می ‌دانم توجه به تغذیه نوزادان و کودکان است که مراحل رشد را می‌ گذرانند. در یک تغذیه مناسب و متعادل، می توانیم 30 درصد از کل نیاز انرژی خود را از چربی‌ ها دریافت کنیم، تنها استثنایی که وجود دارد این است که نوزادان حتی تا 60  درصد انرژی خود را می‌ توانند از چربی‌ ها بگیرند، چون در این سنین سلول‌ های مغزی در حال رشد هستند و غلاف تمام رشته‌ های عصبی نیاز به چربی دارد.

شیر مادر، چربی مورد نیاز نوزاد را تا شش ماهگی به طور کامل تامین می ‌کند. توصیه ‌های مهم در تغذیه نوزاد، استفاده از شیر مادر از بدو تولد و تغذیه انحصاری او تا پایان شش ماهگی است، یعنی تا شش ماه کودک به هیچ غذای دیگری احتیاج ندارد؛ حتی به آب احتیاج ندارد و همه ی نیاز خود را می‌ تواند از طریق شیر مادر به ‌دست آورد، البته نوع چربی ‌های موجود در شیر مادر به نوع تغذیه مادر بستگی دارد و اگر مادر در نوع چربی که مصرف می‌ کند نكات لازم را رعایت کند و کمتر از چربی‌ های اشباع شده استفاده کند و روغن‌های جامد را کنار بگذارد فرمول شیر او متناسب ‌تر می‌ شود.

یاد آوری می کنم که به دلیل کمبود ویتامین D و A در کشور تجویز قطره ویتامین A و D به نوزادان از 15 روزگی بدو تولد تا دو سالگی الزامی است.

مصرف سبزی و میوه تازه، ریزمغذی ‌های مهمی را به بدن کودک می رساند و سیستم ایمنی او را تقویت می ‌کند.

کودک بعد از شش ماهگی غذای کمکی دریافت می ‌کند چون شیر، به تنهایی برای تغذیه وی کافی نیست ولی باز توصیه مهم این است که تا یک سالگی در هر وعده غذایی اول مادر به او شیر بدهد و بعد غذای کمکی، چون غذای کمکی هر چه باشد نمی ‌تواند بهتر از شیر مادر باشد.

غذای مورد علاقه کودک

کودک بعد از یک سالگی بیشتر غذا می‌ خورد و تا پایان دو سالگی هم از شیر مادر تغذیه می ‌شود ولی نگاه به غذای کودکی که به شدت در حال رشد است اهمیت ویژه دارد.

می ‌دانیم که کودکان علاوه بر رشد سریع، جنب‌ وجوش و تحرک زیادشان نیاز آن ها را به مواد پرانرژی بیشتر می کند، برای همین اگر کودک وزن مناسب قد خود را ندارد، نباید هیچ‌ گونه محدودیتی در مورد مصرف غذا و چربی داشته باشد.

روش تغذیه کودک و نوع غذاهایی که برای او انتخاب می ‌کنیم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چون ذایقه او در همین دوران شکل می‌ گیرد.

اگر کودک بر اساس کارت پایش رشد، چاق است باید بدانیم که بازی‌ های کودکانه او را به جای نشستن پای تلویزیون و کارتون دیدن به بازی‌ هایی پُرتحرک تغییر دهیم؛ تنوع و تعادل را در تغذیه کودکان خود فراموش نکنیم؛ و سعی کنیم ذایقه او از ابتدا با انواع سبزی‌ ها، صیفی‌ ها و میوه‌ ها آشنا شود.

دکتر ربابه شیخ‌الاسلام - متخصص اپیدمیولوژی تغذیه

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

*مطالب مرتبط:

تغذیه سالم كودكان(1) و (2)

چه کنیم تا کودکان مان چاق نشوند؟

علل چاقی دوران کودکی

اثر نوشیدنی شیرین در چاقی کودک

روش های لاغر کردن کودک چاق

درمان چاقی کودکان

با کودک بد غذا چه باید کرد ؟

چه چیزهایی سلامتی کودکتان را تهدید می کند

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.