تبیان، دستیار زندگی
اخطار رییس كمیته‌ی آموزش فدراسیون فوتبال به مربیان لیگ برتر فریدون معینی: قلعه‌نوعی، میثاقیان و كاظمی باید مدرك A دریافت كنند «مربیان لیگ برتر برای سرمربیگری و هدایت تیم‌های خود باید مدرك مربیگری A و مربیگری حرفه‌ای اخذ كنند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخباری داغ از فوتبال ایران


اخطار رییس كمیته‌ی آموزش فدراسیون فوتبال به مربیان لیگ برتر

فریدون معینی:

قلعه‌نوعی، میثاقیان و كاظمی باید مدرك A دریافت كنند

«مربیان لیگ برتر برای سرمربیگری و هدایت تیم‌های خود باید مدرك مربیگری A و مربیگری حرفه‌ای اخذ كنند.» این اخطاری است كه رییس كمیته‌ی آموزش فدراسیون فوتبال به مربیان حاضر در لیگ می‌هد.

در آیین نامه‌ لیگ برتر سه سال به مربیان فرصت داده شد تا گواهینامه‌ی مربیگری A را دریافت كنند. فریدون معینی رییس كمیته‌ی آموزش فدراسیون فوتبال سال گذشته نیز اعلام كرد كه مطمئنا در صورتی كه این مربیان در دوره‌ها شركت نكنند كارتی به عنوان سرمربی برای آنها صادر نخواهد شد، مربیان لیگ برتر باید بدانند گذراندن این دوره‌ها اجباری و الزامی است و امسال آخرین فرصت برای آنها بود.

فرهاد كاظمی سرمربی پیكان، غلام حسین پیروانی سرمربی فجرسپاسی شیراز، احمدزاده سرمربی سابق برق شیراز، امیر قلعه نویی سرمربی استقلال تهران و مرفاوی مربی استقلال از جمله مربیانی بودند كه مدرك حرفه‌یی مربیگری دریافت نكرده بودند اما پس از اخطار رییس كمیته آموزش فدراسیون فوتبال، پیروانی، احمدزاده و مرفاوی موفق به اخذ مدرك A شدند.

اما هنوز قلعه‌نوعی، میثاقیان و كاظمی موفق به دریافت این گواهینامه نشده‌اند و با توجه به اصرار كنفدراسیون فوتبال آسیا برای ارتقا سطح دانش مربیان این قاره، كسب این مدرك از سوی این سه مربی الزامی است.

فریدون معینی در این باره، گفت: از جمع مربیان فعال در لیگ برتر آقایان قلعه‌نوعی، میثاقیان و كاظمی به ترتیب با مدارك درجه B، C و C باید تا شروع فصل جدید مدرك درجه‌ی A و حرفه‌ای دریافت كنند در غیر این صورت كنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه‌ی همراهی آنها را با تیم‌هایشان نخواهد داد.

وی افزود: طی ماه‌های آینده كلاس‌های متعدد مربیگری در درجات مختلف برگزار خواهد شد و مربیان فعال در لیگ‌های مختلف می‌توانند با حضور در این كلاس‌ها، مدارك خود را ارتقا دهند.

معینی با بیان این كه طبق قانون جدید AFC مربیان باید با حضور در دوره‌های آموزشی مدارك خود را تمدید كنند گفت: در همه‌ی دنیا این قانون وجود دارد و كنفدراسیون فوتبال آسیا با وضع این قانون جدید در پی ارتقا سطح مربیگری و دانش رشته‌ی فوتبال در این قاره است.

وی درباره‌ی كلاس‌هایی كه توسط كمیته‌ی آموزش فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود، به ایسنا گفت: برای نخستین بار دوره‌ی ویژه‌ی آموزش دروازه‌بانی هم اكنون در آكادمی ملی المپیك و با تدریس احمد سجادی و فخر‌الدین داوود بگوویچ برگزار می‌شود و دلیل برگزاری این كلاس‌ها ضعف عمده‌ی دروازه‌بانی در فوتبال ایران است.

معینی ادامه داد: اواخر اردیبهشت دوره‌ی ویژه‌ی مربیگری بدنسازی برگزار می‌شود و پس از آن به مربیان حاضر گواهی‌نامه رسمی اعطا خواهد شد.

رییس كمیته‌ی آموزش فدراسیون فوتبال از برگزاری كلاس‌های درجه B در دو شهر یزد و زنجان خبر داد و افزود: تدریس كلاس B در شهر یزد به عهده‌ی آقای مجید جلالی است اما مدرس كلاس زنجان هنوز مشخص نشده است.

معینی گفت: همچنین در تاریخ 16 خرداد دوره‌ی مربیگری برای مربیان لیگ برتر پیش بینی كردیم كه این نیز با همكاری فدراسیون فوتبال انگلستان محقق خواهد شد و هم اكنون در حال مذاكره هستیم.

وی ادامه داد: یازدهم تیر نیز با مذاكراتی كه فدراسیون‌ فوتبال انجام داده «ریچارد وی» و «مولر» مدرسان انگلیسی و آلمانی دوره‌ی مربیگری پیشرفته را در ایران برای مربیان نخبه كه شامل مربیان لیگ برتری می‌شوند و حضور آنها اجباری است برگزار خواهد شد.

سهام‌ پرسپولیس‌ قیمت‌گذارى‌ مى‌شود 5 میلیارد تا 7 میلیارد تومان‌

از یک‌ منبع‌ مطلع‌ مى‌شنویم‌ که‌ سهام‌ پرسپولیس‌ بین‌ 5 میلیارد تا 7 میلیارد تومان‌ ارزش‌ دارد و کسانى‌ که‌ مایلند 49 درصد سهام‌ پرسپولیس‌ را خریدارى‌ کنند، باید حدود 5 تا 7 میلیارد تومان‌ بپردازند، بر این‌ اساس‌ اگر فرض‌ کنیم‌ که‌ 49 درصد سهام‌ 5 میلیارد مى‌ارزد، باید گفت‌ که‌ هر درصد حدود 100 میلیون‌ تومان‌ مى‌ارزد، به‌ عبارتى‌ اگر کسى‌ بخواهد 10 درصد سهام‌ پرسپولیس‌ را خریدارى‌ کند، باید حدود یک‌ میلیارد تومان‌ پرداخت‌ کند.

خبرى‌ که‌ جزئیات‌ کامل‌ آن‌ را فردا مى‌خوانید پیشنهاد ناجوانمردانه‌ یک‌ مربى‌ به‌ دو بازیکن!

دو بازیکن‌ یکى‌ از تیمهاى‌ شهرستانى‌ تماس‌ گرفتند و گفتند مربى‌ تیمى‌ که‌ با ما بازى‌ دارد (این‌ بازى‌ دیشب‌ انجام‌ شد) پیشنهاد داده‌ که‌ حاضر است‌ در قبال‌ هرگونه‌ همکارى‌ با تیم‌ ما نظیر تمارض، آرام‌ بازى‌ کردن‌ و بى‌تفاوتى‌ در میدان‌ مبلغ‌ قابل‌ توجهى‌ به‌ حساب‌ ما واریز کند!

این‌ دو بازیکن‌ اعلام‌ کردند نظر به‌ اهمیت‌ و حساسیت‌ بازیهاى‌ انجام‌ شده‌ دیشب، از شما مى‌خواهیم‌ نام‌ مربى‌ مورد نظر را فعلاً‌ نزد خودتان‌ محفوظ‌ نگه‌ دارید تا از بروز هرگونه‌ مشکل‌ بزرگى‌ جلوگیرى‌ نمایید اما حتماً‌ براى‌ فردا و طبق‌ مدارکى‌ که‌ به‌ شما ارائه‌ مى‌دهیم‌ نام‌ این‌ آقاى‌ پرمدعا را اعلام‌ کنید تا مردم‌ بدانند با چه‌ کسى‌ طرف‌ هستند...

زیوودینوویچ‌ کنار مى‌رود

هر چند که‌ صباباترى‌ فصل‌ اول‌ حضور خود در لیگ‌ برتر را تجربه‌ مى‌کند اما عملکرد میلان‌ زیوودینوویچ‌ در این‌ تیم‌ باتوجه‌ به‌ امکانات‌ و بازیکنانى‌ که‌ در اختیار داشت‌ چندان‌ مثبت‌ نبوده‌ است‌ به‌ طورى‌ که‌ خبر رسیده‌ است‌ مسئولان‌ رده‌بالاى‌ باشگاه‌ صباباترى‌ قصد دارند براى‌ پنجمین‌ دوره‌ لیگ‌ برتر مربى‌ جدیدى‌ را به‌ خدمت‌ بگیرند. اینکه‌ سرمربى‌ جدید صباباترى‌ ایرانى‌ است‌ یا خارجی، گفته‌ مى‌شود باشگاه‌ مذکور در ابتدا به‌ دنبال‌ یک‌ گزینه‌ خوب‌ خارجى‌ مى‌باشد اما اگر در این‌ راه‌ به‌ توفیقى‌ دست‌ نیافت‌ با یک‌ مربى‌ شاخص‌ داخلى‌ پاى‌ میز مذاکره‌ خواهد نشست‌ اما از آنجایى‌ که‌ صباباترى‌ با محدودیت‌ مالى‌ مواجه‌ نمى‌باشد به‌ احتمال‌ قوى‌ در جذب‌ مدیر خارجى‌ با مشکل‌ روبه‌رو نمى‌شود.

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال برترین گلزنان باشگاهی جهان را اعلام كرد؛

نكونام با پنج گل، یازدهم است

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، اسامی برترین گلزنان باشگاهی جهان را در ماه آپریل 2005 اعلام كرد كه جواد نكونام از ایران در رده‌ی یازدهم قرار گرفته است.

در میان لیست اعلامی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار، جواد نكونام بازیكن میانی تیم فوتبال پاس ایران با به ثمر رساندن پنج گل در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به طور مشترك با روبینیو (برزیل) و لمپارد (انگلیس) در رده‌ی یازدهم ایستاده است.

نكته‌ی جالب توجه در این فهرست، قرار گرفتن نام چهار بازیكن آسیایی در میان ده گلزن برتر جهان است.

اسامی ده گلزن برتر جهان به این شرح است:

1 ـ كوآنگ هیوك كیم، كره‌ی جنوبی، 10 گل

2 ـ سیوكی چان، هنگ كنگ، 7 گل

3 ـ یولو چان، هنگ كنگ، 6 گل

4 ـ جین هیونگ كانگ، كره‌ی جنوبی، 6 گل

5 ـ سناس شیندرا، زیمبابوه، 6 گل

6 ـ شیرر، انگلیس، 6 گل

7 ـ چول من چو، كره‌ی جنوبی، 5 گل

ولاسكوئز، هندوراس، 5 گل

9 ـ لوتون شالتون، جامائیكا، 5 گل

هرنان كرسپو، آرژانتین، 5 گل

جواد زرینچه:

فصل بعد در صباباتری نمی‌مانم

مایلم زیرنظر پورحیدری و ذوالفقارنسب كار كنم

زرینچه مربی تیم فوتبال صباباتری از قطع همكاری خود در پایان فصل با این تیم خبر داد.

جواد زرینچه با تاكید بر مطلب فوق اظهار داشت: تا پایان فصل به كار خود در صباباتری ادامه می‌دهم ولی بعد از آن به پیشنهاداتی كه از چند تیم لیگ برتر و دسته یك كشور دریافت كرده‌ام به طور جدی فكر خواهم كرد، هر چند كه به طور رسمی با این تیم‌ها مذاكره‌ای نداشته‌ام؛ البته در صورت توافق با یكی از تیم‌ها نیز قصد دارم به عنوان مربی فعالیت كنم.

زرینچه با تاكید بر اینكه تا پنج سال آینده قصد سرمربیگری در هیچ تیمی را ندارد ابراز داشت: مایلم چهار، پنج سال زیر نظر مربیان بزرگی چون پورحیدری و ذوالفقارنسب فعالیت كنم تا راه و روش درست حرفه مربیگری را بیاموزم.

وی در مورد اعزام خود همراه قلعه نوعی، پیوس و استیلی به كلاس‌های مربیگری انگلیس گفت: این اقدام خوبی از سوی فدراسیون فوتبال است كه باید تداوم داشته باشد. اگر بخواهیم جایگاه مناسبی در سطح آسیا و جهان همچون كشورهای ژاپن و كره‌ی جنوبی داشته باشیم باید با اعزام بیشتر مربیان به چنین كلاس‌هایی و بها دادن به تیم‌های پایه و انجام هزینه‌هایی در سطح تیم‌های بزرگسال آینده فوتبال خود را از نظر داشتن بازیكن و مربی تامین كنیم.

مربی تیم فوتبال صباباتری با اشاره به این كه مهم‌ترین مساله‌ رسیدگی به تیم‌های پایه است یادآور شد: نباید به این فكر باشیم كه پس از حضور در چنین كلاس‌هایی و كسب تجربه، در راس تیمی قرار بگیریم. دانسته‌ها را باید به دیگران انتقال داد و این انتقال اگر به سنین پایین‌تر كه از یادگیری تاكتیكی و تكنیكی بهتری برخوردارند، باشد سودمندتر است.

اسامی برترین تیم‌های باشگاهی فوتبال جهان اعلام شد؛

صعود سپاهان و پاس

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال اسامی برترین تیم‌های باشگاهی جهان را در ماه آپریل اعلام كرد كه فولاد مباركه سپاهان و پاس ایران به ترتیب در مكان‌های 176 و 346 قرار گرفته‌اند.

سپاهان و پاس كه با كسب نتایج خوب هم اكنون در صدر جدول رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ایستاده‌اند پس از حضور در مكان‌های دویست و هجدهم و چهارصد و نود و یك در ماه پیشین، موفق به صعود چند پله‌ای و ایستادن در رده‌های یكصد و هفتاد و شش و سیصد و چهل و ششم شده‌اند.

اسامی ده تیم برتر باشگاهی جهان در ماه آپریل 2005 به این شرح است:

1 ـ منچستر یونایتد 264 امتیاز

2 ـ میلان 261 امتیاز

3 ـ بوكاجونیورز 250 امتیاز

4 ـ اینتر میلان 248 امتیاز

5 ـ نیوكاسل 247 امتیاز

6 ـ موناكو 237 امتیاز

7 ـ چلسی 232 امتیاز

8 ـ شالكه 231 امتیاز

9 ـ آرسنال 231 امتیاز

10 ـ بایرن مونیخ 229 امتیاز

خداحافظی پورمحمدی از پرسپولیس؛

رییس هیات مدیره‌ی باشگاه پیروزی:

ماموریتم به پایان رسیده است

افراد جدید با اندیشه‌های جدید باید وارد شوند

حمید پورمحمدی، رییس هیات مدیره‌ی باشگاه پیروزی كه از ابتدای سال جاری از حضور در جلسات این باشگاه خودداری كرده است گفت: ‌ماموریتم در این باشگاه به پایان رسیده است.

پورمحمدی اظهار داشت: سازمان تربیت بدنی وظیفه‌ای را به هیات مدیره محول كرده بود كه به نظر می‌رسد پس از به سامان رساندن این وظیفه یعنی فراهم ساختن شرایط واگذاری سهام باشگاه پیروزی به بخش خصوصی، تداوم حضور در این باشگاه معنایی نخواهد داشت.

وی تصریح كرد: بر اساس وظیفه‌ی حرفه‌ای مجبوریم از پرسپولیس خداحافظی كنیم تا افراد جدید با اندیشه‌های جدید و با طرح جدید فعالیت‌های این باشگاه را پیگیری كنند.

پور محمدی در توجیه دلایل عدم حضورش از ابتدای سال جاری در جلسات هیات مدیره‌ی باشگاه پرسپولیس گفت: تصمیم گرفته‌ام كه از پرسپولیس فاصله بگیرم تا تعلقاتم نیز نسبت به این باشگاه كمتر شود، چرا كه احساس می‌كنم لزومی بر ماندنم در باشگاه پیروزی نیست.

وی تاكید كرد: سازمان تربیت بدنی می‌تواند اعضای جدیدی را برای هیات مدیره معرفی كند ولی به دلیل شرایط كاری از حضور مجدد در تركیب هیات مدیره عذرخواهی كرده‌ام.

وی خاطرنشان كرد: تا پایان رقابت‌های لیگ سعی خواهم كرد ارتباط فكری خود با باشگاه پیروزی را حفظ كنم ولی پس از پایان مسابقات هیچ دلیلی برای حضور در پرسپولیس وجود نخواهد داشت.

رییس هیات مدیره باشگاه پیروزی همچنین در خصوص آخرین وضعیت واگذاری سهام پرسپولیس تصریح كرد: سازمان تربیت بدنی و سازمان خصوصی‌سازی كمیته‌ای دو نفره را مامور بررسی شرایط و تعیین ضوابط واگذاری كرده است كه پس از پایان بررسی‌هایی این كمیته همه چیز برای واگذاری سهام فراهم خواهد بود.