تبیان، دستیار زندگی
حجم وسیع تبلیغات دروغینی که صرفا جهت پُر کردن جیب شبکه‌ هایی که از این طریق به کار خود ادامه می ‌دهند، انجام می ‌شود گاهی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ریزش مو و تبلیغات ماهواره‌ای دروغین

ریزش موی سر

حجم وسیع تبلیغات دروغینی که صرفا جهت پُر کردن جیب شبکه‌ هایی که از این طریق به کار خود ادامه می ‌دهند، انجام می ‌شود گاهی حتی پزشکان را وسوسه می ‌کند تا به نسخه کردن این داروها بپردازند، در حالی که تمام این تبلیغات فقط اغوا کننده بوده‌ اند و کاملا دروغ هستند.

به خاطر داشته باشید ریزش مو علل مختلفی دارد و با توجه به نکات آموزنده‌ ای که متخصصان پوست آن ها را به سادگی با شما مطرح کرده‌ اند باید به وضوح دریابید که آن نکات علمی هرگز با آن چه در این تبلیغات مطرح می‌ شود هم‌ خوانی ندارد.

درمان ‌های استانداردی که تحت مطالعات علمی قرار گرفتند و هم ‌اکنون به‌ طور رایج برای ریزش مو به کار برده می ‌شوند را بار دیگر برای تان ذکر می ‌کنم تا ضمن آشنایی با آن ها و بهره ‌گیری از اثرات درمانی ‌شان متوجه شوید که نباید گول این تبلیغات را بخورید:

* داروی آشنایی که حتما اگر دچار یزش مو باشید نامش را شنیده‌ اید، ماینوکسیدیل است. این دارو در درمان ریزش موی مردانه، تایید شده و کاملا علمی است.

اساس بیولوژیکی اثر ماینوکسیدیل در توقف ریزش مو ناشناخته است، اما به نظر می ‌رسد مشتقات گشاد کننده ی عروق موجود در این ترکیب، گردش خون را افزایش می ‌دهد و اثرگذار است.

قرص پروپشیا

* قرص فیناستراید یا پروپشیا که دوز مناسب یک میلی‌ گرم در روز آن برای درمان ریزش مو مورد تایید FDA قرار گرفته است.

این دارو موجب توقف ریزش مو شده و در بعضی مردان رویش قابل ‌ملاحظه ای را طی دو سال بعد از مصرف می توان مشاهده کرد.

* درمان‌ های نوین ریزش مو که دایم نیز در حال پیشرفت هستند شامل داروهایی چون دوتاستراید، کتوکونازول و موارد دیگر می ‌باشند. خوب است بدانید که کتوکونازول یک ترکیب ضد قارچی است که برای درمان شوره ی سر و درماتیت هم کاربرد دارد.

* برخی از درمان‌ ها نیز وجود دارند که در آینده می ‌توانند نویدبخش درمان ریزش مو شوند و بر پایه اطلاعات در دسترس علت‌ شناسی ژنتیکی مولکولی ریزش موی مردانه این درمان‌ ها و تحقیقات روی آن ها در دست اجرا است. از جمله آن ها می‌ توان به بلوک‌ کننده‌های رسپتور آندروژن (ژن اصلی ریزش مو که اگر بلوک شود می‌ توان ریزش مو را متوقف کرد) و یا درمان ‌هایی که بر سایر ژن ‌های موثر بر ریزش مو اثر می ‌کنند، اشاره کرد.

همه درمان ‌هایی که به آن اشاره کردم نیازمند پیگیری و استمرار هستند و به مرور ریزش مو را کم و متوقف می‌ کنند.

بدیهی است هیچ کدام از آن ها با یک ‌بار استفاده قرار نیست معجزه کنند! و البته در تبلیغات این داروهایی که ذکر می ‌شود ریزش مو را درمان می ‌کنند این دروغ بزرگ و غیرمنطقی گفته می ‌شود و من بابت آن هشدار می ‌دهم تا فریب نخورید.

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده - متخصص پوست و مو

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک

اگر می خواهید با پزشکان سایت درباره ی پوست و مو مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

*مطالب مرتبط:

ماساژ پوست سر و طاسی

آیا برای درمان طاسی و کم پشتی موی سر راهی وجود دارد؟

5 علت ریزش موی خانم ها

با کم ‌پشتی موها چه کنیم؟

ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

ریزش موی سر در آقایان

ریزش موی سر در خانم ها

غذاهای مناسب برای رشد مو

ارتباط ریزش مو با مقدار انسولین

کافئین جلوی ریزش مو را می‌گیرد

مو و علل ریزش و درمان آن

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.