سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فواید مصرف غذاهای دریایی بر کسی پوشیده نیست و توصیه ی پزشکان به خوردن ماهی ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماهي نخوردن، ممنوع!

 مصرف ماهي

فوايد مصرف غذاهاي دريايي بر کسي پوشيده نيست و توصيه ي پزشکان به خوردن ماهي، آن هم دو بار در هفته، نشان از خواص فراوان آن دارد. اما خيلي ‌ها صرفا به علت دلچسب نبودن طعم و بوي ماهي يا ميگو، اين محصولات غذايي مغذي را از رژيم غذايي ‌شان حذف مي‌ کنند. اگر شما هم چنين دلايلي براي حذف غذاهاي دريايي از رژيم غذايي ‌تان داريد، حرف ‌هاي جالبي براي تان داريم، با ما همراه شويد.

اولين و مهم‌ ترين عامل نخوردن يا کم خوردن ماهي يا ساير محصولات دريايي در بين مردم، دوست نداشتن مزه آن ها است. آن هايي که ماهي دوست ندارند، فکر مي ‌کنند که ماهي بدمزه است، اما در حقيقت نمي‌ دانند که شايد مشکل اصلي در نحوه طبخ خودشان باشد. بنابراين از اولين روزي که قصد درست کردن ماهي براي وعده غذايي‌ تان را داشتيد، سعي کنيد هر بار با ادويه‌ ها و تركيبات معطر ديگر ماهي ‌تان را مزه‌ دار کنيد تا بالاخره به طعم دلخواه‌ تان برسيد. شما مي ‌توانيد براي اين کار از فلفل سياه يا قرمز، آب ‌ليمو يا سرکه، فلفل دلمه ‌اي يا حتي گوجه ‌فرنگي و هويج استفاده کنيد. سُس ‌هاي مختلفي مثل خردل، چيلي يا کچاپ هم مي ‌توانند براي رسيدن شما به مزه مطلوب تان کمک کننده باشند.

اگر طبخ ماهي سخت است...

شکايت خيلي از خانم‌ ها سخت بودن طبخ ماهي است. آن ها مي‌ گويند چون هنگام سرخ کردن، روغن زيادي به اطراف پخش مي ‌شود و اين کار باعث آلودگي محيط اطراف مي ‌شود، بنابراين ترجيح مي ‌دهند که دفعات طبخ ماهي را محدود کنند.

ما براي اين دسته از خانم ها چند توصيه داريم:

اول، روغن کمي کف تابه بريزيد و ماهي را درون آن قرار دهيد و در ‌آن را ببنديد. اين طوري هم ماهي تان مغزپخت مي ‌شود و هم روغن به اطراف نمي ‌پاشد.

دوم، بعد از آبکش کردن برنج، ماهي را کف قابلمه قرار دهيد و برنج را روي آن بريزيد. سوم، اگر کلسترول خون تان هم بالا است مي ‌توانيد ماهي‌ تان را با آب ‌ليموي تازه بخارپز کنيد.

طبخ ماهي

اگر از بوي ماهي متنفريد...

نمي ‌توان انکار کرد که ماهي، ميگو و ساير غذاهاي دريايي بوي خوبي ندارند و تنفر خيلي از افراد از اين محصولات به دليل بوي ناخوشايند شان است.

شما مي ‌توانيد اين بوي نامطبوع را با افزودن کمي آب ‌ليمو، سرکه يا هر ماده اسيدي خوراکي ديگري قبل از طبخ به ماهي، از بين ببريد.

همچنين قرار دادن ماهي به مدت نيم ساعت درون ظرفي پر از شير هم مي تواند بوي ناخوشايند آن را از بين ببرد.

اگر ميگو را خيلي چرب مي ‌دانيد...

درست است که برخي محصولات دريايي مانند ميگو کلسترول بالايي دارند. اما تحقيقات نشان داده‌اند که اين نوع از کلسترول براي قلب بي ‌ضرر است. نتايج مطالعاتي هم که اخيراً روي مصرف کنندگان ميگو انجام شده است، حاكي از اين است كه افرادي که هر روز و به مدت 3 هفته ميگو مصرف کرده بودند، سطح چربي بد خون ‌شان(LDL) خيلي کم افزايش پيدا کرده بود و در عوض سطح کلسترول خوب خون شان(HDL) به طرز چشم‌ گيري افزايش يافته بود و در نتيجه اين امر، خطر بيماري و حمله قلبي در آن ها پايين آمده بود.

شايد بتوان ماهي ها را بهترين منبع براي دريافت امگا 3 به شمار آورد. اگر از طرفداران زندگي و غذاي سالم هستيد، بد نيست که بدانيد در بين انواع ماهي‌ ها، ماهي خال خالي، قزل‌ آلا، تيغ ماهي، آزاد، ماهي تن، ساردين، سفيد و کولي، غني‌ ترين ماهي ‌ها براي دريافت امگا 3 هستند، پس آن ها را بيش از انواع ديگر ميل كنيد.

اگر به ماهي آلرژي داريد...

بسياري از افراد به غذاهاي دريايي آلرژي دارند و با مصرف آن ها دچار مشکل مي‌ شوند. براي رفع اين مشکلات راه‌ کارهاي زير را به شما توصيه مي ‌کنيم:

* آلرژي به ماهي نبايد سبب حذف اين ماده ي مغذي از رژيم غذايي تان شود. شما ممکن است به نوع خاصي از ماهي حساسيت داشته باشيد اما بهتر است قبل از حذف کليه ماهي ‌ها از رژيم‌ تان، انواع مختلف آن را امتحان کنيد. امکان دارد آلرژي شما نسبت به ماهي دودي، ماهي هاي جنوب يا شمال باشد. بنابراين قبل از تصميم ‌گيري به کنار گذاشتن ماهي از سفره‌ تان، طعم تمام ماهي ها را تجربه كنيد.

* قبل از خوردن ميگو براي اولين بار، تکه ‌اي از آن را مزه‌ مزه کنيد. زيرا آلرژي به ميگو از حساسيت هاي شايع است که امکان دارد شما را از خوردن همه محصولات دريايي منصرف کند.

* اگر هنگام طبخ، به ماهي يا ميگوي ‌تان موادي را اضافه مي کنيد، اطمينان کامل داشته باشيد که آن افزودني براي تان آلرژي ‌زا نباشد و شما به اشتباه تقصير را به گردن غذاي دريايي نيندازيد.

* مصرف انواع آبميوه ‌هاي حاوي ويتامين C مثل آب پرتقال تازه مي‌ تواند در کاهش آلرژي نسبت به ماهي به شما کمک كند.

* فلفل، گوجه فرنگي يا ساير محصولات آلرژي‌ زا را همراه با غذاهاي دريايي استفاده نکنيد.

 نگهداري ماهي

5 نکته درباره نگهداري از ماهي و ميگو

همه افراد وقت کافي براي تهيه و مصرف تازه به تازه محصولات دريايي را ندارند و مجبور به خريد يکباره و نگهداري چند ماهه آن ها هستند. اگر شما هم جزو اين دسته از افراد هستيد، رعايت اين چند نکته را براي نگهداري غذاهاي دريايي جدي بگيريد:

1- بعد از خريدن ماهي و ميگو، آن ها را سريعاً بسته‌ بندي کنيد و درون فريزر قرار دهيد. اگر زمان زيادي براي رساندن آن ها به منزل طول مي ‌کشد، تا رسيدن به خانه درون محفظه‌ اي پر از يخ قرارشان دهيد و اگر به صورت يخ زده تهيه‌ شان مي‌ کنيد، قبل از باز شدن يخ شان، آن ها را به فريزر برسانيد.

2- بسته ها را به اندازه نياز روزانه‌ تان آماده کنيد تا مجبور به باز کردن چند باره يخ آن ها نشويد زيرا اين کار باعث فساد محصولات دريايي مي‌ شود.

3- ماهي يا ميگوي تازه را بعد از شستن و قبل از طبخ، درون دستمالي نخي قرار دهيد و چند ساعتي داخل يخچال بگذاريد. با اين کار هم از فساد و بدبو شدن ‌شان جلوگيري کرده‌ ايد و هم باعث شده‌ ايد که هنگام سرخ کردن روغن کمتري ببرند.

4- هواي درون بسته‌ هاي حاوي ماهي و ميگو را قبل از قرار دادن در فريزر با دقت خالي کنيد.

5- نگهداري ماهي يا ميگو بيشتر از 2 روز درون يخچال و بيشتر از 4 ماه داخل فريزر توصيه نمي‌ شود.

منبع: RD & eHow

ترجمه: ندا احمدلو

* مطالب مرتبط:

ماهي هاي چرب بهترند

انواع ماهي هاي خوراکي ما

ماهي گران، مغذي تر است؟

آزاد يا پرورشي؛ ماهي بخوريد

فرق ماهي تازه با ماهي مانده و فاسد

ماهي و سبزي؛ پيشگيري از آسم

چرا ماهي ؟

ماهي را با ماست نخوريد

فوايد غذاهاي دريايي بيش از خطرات آنها

فوايد روغن ماهي

فوايد تغذيه‌اي ماهي کيلکا

بخش تغذيه و سلامت تبيان

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .