تبیان، دستیار زندگی
امروز، روز رحمت و بركت است، میلاد مبارك امام باقر(ع) است. دستوری كه وجود مبارك امام باقر(ع) به ما داده اند این است كه: خودتان را بر قرآن عرضه كنید. همه ما موظفیم كه خودمان را وزن كنیم كه چقدر می ارزیم. یك دستوری پزشك ها می دهند كه شما خودتان را وزن كنید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امام باقر(ع) و سنجش اعمال با قرآن

امام باقر علیه السلام

ضرورت سنجش و توزین انسان

امروز، روز رحمت و بركت است، میلاد مبارك امام باقر(ع) است. دستوری كه وجود مبارك امام باقر(ع) به ما داده اند این است كه: خودتان را بر قرآن عرضه كنید. همه ما موظفیم كه خودمان را وزن كنیم كه چقدر می ارزیم. یك دستوری پزشك ها می دهند كه شما خودتان را وزن كنید، ببینید اضافه وزن دارید یا نه. یك دستوری وجود مبارك پیامبشر و ائمه (علیهم السلام) داده اند و فرمودند: زنوا قبل ان توزنوا 1. یعنی قبل از اینكه شما را وزن كنند در قیامت كه ارزش انسان مشخص می شود، خودتان را وزن كنید. پس مطلب اول این است كه ما موظفیم خودمان را وزن كنیم.

سنجش انسان با میزان قرآن كریم

مطلب دوم این است كه اگر خواستیم وزن بكنیم، این مسئله ترازو می خواهد. ما می خواهیم عقائدمان را، افكارمان را، اخلاق مان را، نتیجه عمرمان را، رفتارمان را در جامعه، رفتار سیاسی و اجتماعی مان را وزن كنیم. با چه وزن كنیم؟ وجود مبارك امام باقر(ع) فرمود: خودتان را با «قرآن» وزن بكنید. قرآن، ترازوی خوبی است، برای اینكه خدا فرمود: ما این را میزان قرار دادیم. «میزان» یكی از القاب پربركت قرآن كریم است. تفسیر استاد علامه طباطبایی تفسیر المیزان است. خودمان را وزن كنیم.

قرآن

ضرورت شناخت و درك قرآن كریم برای فراهم آمدن عرضه بر میزان آن

مطلب سوم آن است كه ما تا ترازویمان را نشناسیم و فراهم نكنیم، چه جور می توانیم خودمان را وزن بكنیم؟! آنهائی كه ترازو می سازند، چه كار می كنند؟ كل احتیاجات كشور را تامین می كنند! یعنی اگر كسی بخواهد در مغازه نانوائی برود، ترازو می خواهد، قصابی برود، ترازو می خواهد، میوه فروشی برود، ترازو می خواهد. این ترازو را ترازوسازها تهیه می كنند. پس آن ترازو ساز گرچه میوه فروش نیست، ولی مشكل میوه فروش را حل می كند. او نانوا نیست، ولی مشكل نانوا را حل می كند. او قصاب نیست، ولی مشكل قصاب را حل می كند.

مشكلات علمی و عملی جامعه در سایه عرضه نشدن بر میزان قرآن كریم

الان هر مشكلی چه در دولت، چه در ما ملت هست؛ برای این است كه خودمان را طبق دستور وجود مبارك امام باقر به قرآن عرضه نكرده ایم. اینكه می بینید فلان جا كم دارد یا رومیزی هست، یا زیرمیزی هست، یا رشوه هست، یا مفاسد اقتصادی هست، همه اش بخاطر همین است. والا این كشور هیچ كم ندارد! آب، نیروی انسانی به اندازه كافی دارد، ولی متاسفانه مشكل زیاد دارد. هرجا شما این مشكلات را بررسی می كنید، می بینید براثر این است كه خودشان را با قرآن تطبیق نداده اند! یا كم گرفتند، یا زیاد گرفتند، یا احتكار كردند؛ هیچ چیز نشده، برنج را گرفتند، احتكار كردند. هیچ چیز نشده، چای را گرفتند، احتكار كردند. این، یك سلسله مشكلاتی است كه ما داریم؛ !! وقتی خودمان را بر قرآن عرضه كنیم؛ مشكلات ما حل می شود.2

گرو ه دین و اندیشه - مهدی ملکی

تنظیم برای تبیان: س.پ.صابری


(1) بحارالانوار /68/ 265- با تلخیص

(2) سخنرانی آیت الله جوادی آملی در دیدار با قرآن پژوهان دارالقرآن حضرت زینب(س)؛ دماوند 14/4/1387

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.