تبیان، دستیار زندگی
سرپرست مرکز اطلاع رسانی دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: مصرف همزمان شیر با بعضی از داروها نظیر آهن و اغلب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داروها را با چه چیزی بخوریم؟

مصرف دارو

سرپرست مرکز اطلاع رسانی دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: مصرف همزمان شیر با بعضی از داروها نظیر آهن و اغلب آنتی بیوتیک ‌ها و داروهای دارای پوشش روده‌ ای موجب کاهش تاثیر این داروها می ‌شود.

پروین اسکندری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این که بهتر است داروهای خوراکی جامد همراه با یک لیوان آب مصرف شوند، اظهار کرد: ممکن است پزشک تجویز کننده، دستورهای دیگری نیز ارائه کند. به عنوان مثال مصرف قرص ‌های آهن با آب مرکبات به دلیل وجود ویتامین C موجب جذب بهتر آهن می‌ شود.

وی با بیان این که مصرف همزمان دارو و مایعات داغ، موجب کاهش اثرات آن ها خواهد شد، افزود: مصرف همزمان الکل و نوشابه‌ های الکلی به همراه برخی داروها نظیر مترونیدازول، سفالوسپورین و برخی داروهای پایین آورنده ی قند خون، موجب کاهش اثر داروها و ایجاد عوارض ناخواسته دارویی از قبیل تهوع، استفراغ، کرامپ‌های شکمی و سردرد خواهد شد. علاوه بر این، مصرف همزمان نوشابه‌های الکلی به همراه داروهای آرام بخش و خواب آور موجب افزایش اثر تضعیف کننده ی سیستم اعصاب توسط این داروها می ‌شود.

بهتر است داروهای خوراکی جامد همراه با یک لیوان آب مصرف شوند.

اسکندری مصرف همزمان چای و یا قهوه به همراه برخی املاح نظیر آهن و کلسیم را عامل کاهش جذب این املاح برشمرد و تصریح کرد: از سوی دیگر مصرف چای یا قهوه با برخی داروها موجب افزایش اثر و در نتیجه افزایش عوارض جانبی آن ها می ‌شود.

خوردن دارو با آب

وی یادآور شد: مصرف آب گریپ فروت به طور همزمان با برخی داروها نظیر داروهای ضد چربی خون، آنتی هیستامین ‌ها، داروهای ضد صرع و ضد افسردگی می ‌تواند عوارض جانبی خطرناکی به همراه داشته باشد. سرپرست مرکز اطلاع رسانی دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار داشت: تداخل دارویی می ‌تواند به صورت کاهش اثرات داروها و یا افزایش اثر دارو و در نتیجه افزایش عوارض ناخواسته دارویی بروز کند.

اسکندری با بیان این مطلب که بهتر است به هنگام تحویل دارو از دکتر داروساز در داروخانه در خصوص مصرف هم زمان داروها اطلاعات لازم کسب شود، افزود: در موارد دیگر داروهای مصرفی و احتمال تداخل آن ها با داروهای تجویز شده نیز باید از پزشک و یا داروساز اطلاعات لازم کسب شود.

*مطالب مرتبط:

تداخل داروها با اسید فولیک

تداخل مصرف گریپ فروت با بعضی داروها (1) و (2)

تداخل داروها با آهن

تداخل داروها با کلسیم

داروهایی که جذب غذا را کم می کنند

دارو را با معده خالی بخورید

10دستور برای مصرف دارو

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.