تبیان، دستیار زندگی
یک مولکول گازی از دو اتم کربن که با چهار اتم هیدروژن ترکیب شده اند ساخته شده است. فرمول شیمیایی گاز طبیعی CH4 می باشد. تصویر سمت چپ یک مدل شبیه سازی شده از این مولکول را نشان می دهد. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیستم توزیع گاز طبیعی

در مطلب گذشته یاد گرفتیم که گاز طبیعی یک سوخت فسیلی است. یک مولکول گازی از یک اتم کربن که با چهار اتم هیدروژن ترکیب شده اند ساخته شده است. فرمول شیمیایی گاز طبیعی CH4 می باشد. تصویر سمت چپ یک مدل شبیه سازی شده از این مولکول را نشان می دهد.

سیستم توزیع گاز طبیعی

توجه داشته باشید که گاز طبیعی را نباید با "گازولین" اشتباه گرفت. گاز طبیعی نیز مانند نفت زیر زمین و زیر اقیانوس ها یافت می شود. برای رسیدن به مخازن گاز طبیعی چاه حفر می کنند، درست مانند کاری که برای حفاری چاه ها جهت استخراج منابع زیر زمینی نفت انجام می شود. هنگام حفاری چاه ها، به محض رسیدن به منظقه ای که منبع گاز طبیعی دارد می توان گاز یافت شده را از طریق لوله ها به سطح زمین استخراج کرد.

گاز طبیعی باید از طریق حفاری جهت استفاده ما بهره برداری شود. برای این منظور، شبکه لوله کشی گسترده ای وجود دارد که گاز طبیعی را از منظقه ای که منبع گاز دارد از طریق لوله ها به سطح زمین استخراج می کند.

سیستم توزیع گاز طبیعی

گاز طبیعی از طریق خطوط لوله کشی بزرگ تر برای تولید برق به نیروگاه فرستاده شده یا به کارخانه هایی که مصرف گاز بالایی دارند منتقل می شود. نانوایی ها برای گرم کردن تنور خود از گاز طبیعی استفاده می کنند تا بتوانند نان، کلوچه، کیک و شیرینی بپزند. در مشاغل دیگر نیز از گاز طبیعی برای گرم کردن ساختمان و تهیه آب گرم استفاده می شود.

گاز طبیعی از خطوط لوله کشی بزرگ، به وسیله لوله های کوچک و کوچک تر به منازل شما می رسد.

در محل کار و منزل شما، گاز طبیعی، باید ابتدا از کنتوری که مقدار سوخت ورودی به ساختمان را می سنجد عبور کند. کارمند شرکت گاز با خواندن عدد کنتور، مقدار گاز مصرفی شما را ثبت کرده و شرکت گاز هزینه میزان مصرف شما را دریافت می کند.

در برخی از خانه ها، در یک کوره از گاز طبیعی برای پخت غذا، حرارت آب و گرم کردن ساختمان استفاده می شود.

در مناطق روستایی، که خطوط لوله کشی گاز طبیعی وجود ندارد، به جای گاز طبیعی از پروپان (شکل دیگری از گاز که اغلب هنگام پالایش نفت تهیه می شود) یا گاز سیلندر استفاده می شود. پروپان که ( LPG (Liquefied Petroleum Gas یا گاز مایع نفت خام نیز نامیده می شود از متان و مخلوط گازهای دیگر مثل بوتان تشکیل شده است.

وقتی پروپان تحت فشار کمی قرار می گیرد به مایع تبدیل می شود. برای میعان گاز طبیعی معمولی، باید گاز را خیلی خیلی سرد کرد.

سیستم توزیع گاز طبیعی

ماشین ها و کامیون ها نیز می توانند از گاز طبیعی به عنوان سوخت حمل و نقل استفاده کنند، ولی برای این منظور باید دارای سیلندرهای مخصوصی باشند، مانند مخازن ویژه نگه داری سوخت در کامیون.

فرآیند احتراق (سوختن) گاز طبیعی برای تولید گرما و یا سوخت موتور اتومبیل، یک فرآیند سوخت کاملاً پاک است. هنگامی که گاز طبیعی را با اکسیژن ترکیب می کنید (فرآیند احتراق)، دی اکسید کربن و بخار آب تولید می شود. به علاوه، مقداری انرژی نیز به صورت گرما یا نور آزاد می شود.

در تمام گازهای طبیعی مقداری ناخالصی وجود دارد. این ناخالصی ها عبارتند از گوگرد، بوتان و سایر مواد شیمیایی. سوختن این ناخالصی ها باعث آلودگی هوا می شود. میزان آلودگی که از سوختن گاز طبیعی حاصل می شود به مراتب از میزان آلودگی ناشی از احتراق سوخت های فسیلی"پیچیده" تر، مانند بنزین، کمتر است. اتومبیل های گازسوز بیش از 90 درصد پاک تر از اتومبیل های بنزین سوز هستند.

به همین دلیل است که بسیاری از مردم گاز طبیعی را سوخت خوب و مناسبی می دانند زیرا فرآیند سوخت آن پاکیزه بوده و محیط زیست را آلوده نمی کند.

مترجم: سحر حمیدی