تبیان، دستیار زندگی
بزرگداشت اسحاق خانزادی صدابردار و صداگذار پیشکسوت سینمای ایران که از دهه 40 فعالیت خود را در این حرفه آغاز کرده است، در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقدیر از پیشکسوت فعال صدای سینمای ایران

اسحاق خانزادی

بزرگداشت اسحاق خانزادی صدابردار و صداگذار پیشکسوت سینمای ایران که از دهه 40 فعالیت خود را در این حرفه آغاز کرده است، در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق (احمد) خانزادی خیلی پیش تر از آن که به عنوان متصدی امور صدا گذاری (میکس و سینکرون) و سپس صدابردار صحنه شناخته شود و جوایزی بگیرد،‌ در نوجوانی به استخدام عزیزالله کردوانی در استودیو عصر طلایی در سال 1343 درآمد .

او در سال 1350 در وزارت فرهنگ و هنراستخدام شد. خانزادی از سال 1365، که جشنواره فیلم فجر صداگذاری را وارد بخش مسابقه کرد، جوایزی چون، ویژه هیئت داوران برای فیلم "شیر سنگی" و سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری برای فیلم "در مسیر تند باد" مسعود جعفری جوزانی و "اعتراض" مسعود کیمیایی را از آن خود کرد.

از دیگر جوایز وی می توان به، جایزه بهترین صداگذاری برای فیلم "نگین" اصغر هاشمی در ششمین دوره جشن خانه سینما، جایزه بهترین صداگذاری در ششمین دوره جشنواره دفاع مقدس برای فیلم "حمله به اچ 3" شهریار بحرانی و جایزه بهترین صداگذاری و صدابرداری از پنجمین دوره جشنواره دفاع مقدس برای فیلم "جنگ نفتکشها" محمد بزرگ نیا اشاره کرد.

خانزادی پیش از این درگفتگویی درباره جوایز خود گفته است: "واقعیت این است که ارزش و اعتبار این جوایز فقط برای شخص من نیست بلکه این بهایی است که به کار صداگذاری و در کل امورفنی داده می شود."

خانزادی از سال 1365، که جشنواره فیلم فجر صداگذاری را وارد بخش مسابقه کرد، جوایزی چون، ویژه هیئت داوران برای فیلم "شیر سنگی" و سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری برای فیلم "در مسیر تند باد" مسعود جعفری جوزانی و "اعتراض" مسعود کیمیایی را از آن خود کرد.

اسحاق خانزادی از دهه 1370 که صدابرداری سر صحنه در سینمای ایران گسترش یافت، در این زمینه نیز فعالیت کرده و گاهی به او پیشنهاد بازیگری نیز داده شده است.

وی تاکنون با کارگردانی چون مسعود کیمیایی، تهمینه میلانی، حمید نعمت الله، سامان مقدم، کیومرث پور احمد، محمد حسین لطیفی، شهریار بحرانی، محمد نوری زاد، بهروز افخمی، حسن فتحی، مرحوم رسول ملا قلی پور و... در بخشهای صدابرداری، صداگذاری و میکس همکاری کرده است.

تنظیم برای تبیان : مسعودعجمی