سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس انجمن مبارزه با آسیب های رفتاری از توزیع داروهای محرک با منشا آمفتامین به صورت شکلات‌ های مخصوص...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آدامس ‌های مُخدر در مدارس

آدامس پان پراگ

رئیس انجمن مبارزه با آسیب های رفتاری از توزیع داروهای محرک با منشا "آمفتامین" به صورت شکلات‌ های مخصوص رژیمی و آدامس‌ خبر داد و گفت: این شکلات‌های قاچاق علاوه بر ورود به دبیرستان‌ ها، متاسفانه در برخی مدارس مقطع راهنمایی نیز توزیع شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir)، "دکتر بهرام یگانه" افزود: متاسفانه طبق ارزیابی ‌ها، از دو هزار و 500 نوع اکستازی که در دنیا به اشکال مختلف وجود دارد، یک ‌هزار و 800 نوع آن معادل 72 درصد از مجموع انواع شناسایی شده از این روانگردان‌ ها در ایران وجود دارد و مصرف می ‌شود که این موضوع هم جای تعجب دارد و هم تاسف.

وی افزود: داروی اعتیادآور محرک "شیشه" نیز دارای چهار نوع مختلف در دنیا است که با کمال تاسف هر چهار نوع آن نیز در ایران وجود دارد.

رئیس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری اظهار کرد: از چهار گروه آمفتامین‌ ها نیز اعم از "آمفتامین ‌های اساسی"، "مت آمفتامین‌ ها" و دو نوع "آمفتامین ‌های توهم ‌زا" هر چهار گروه کاملا در ایران موجود است و مصرف می‌ شود.

دکتر بهرام یگانه یادآور شد: بخشی از آمفتامین ‌ها در بازار ایران به صورت "شکلات رژیمی" (شکلات "یابا") و بخشی دیگر به صورت "آدامس" در ایران توزیع شده است که این موضوع شدت خطر موجود در مورد شیوع مصرف اعتیاد آورهای صنعتی در ایران را می ‌رساند.

وی تصریح کرد: متاسفانه هنوز بسیاری از خانواده‌ ها از توزیع آمفتامین‌ ها به صورت "شکلات" و "آدامس" آگاهی ندارند و این در حالی است که "شکلات‌ های آمفتامین" با تبلیغات کاذبی چون "بدون قند" و غیره، در بازار مصرف ایران توزیع شده ‌اند و عمدتا در مهمانی‌ های شبانه جوانان همچون "تنقلات" عرضه و مصرف می‌ شوند.

این کارشناس آسیب‌ های اجتماعی و اعتیاد همچنین خاطرنشان کرد: بر این اساس با کمال تاسف قاچاقچیان، سودجویان و گردانندگان شبکه‌ های قاچاق اعتیادآورهای صنعتی و روانگردان‌ ها بسیار پرسرعت ‌تر و خلاقانه ‌تر از ما در ایران در حال حرکت و باز کردن مسیر سودجویی خود در کشورمان هستند.

یگانه گفت: گواه این مطلب نیز این است که هم اکنون قاچاقچیان دیگر اصراری به این که "اعتیادآور نبودن" مواد اعتیادآور صنعتی را به جوانان القا کنند ندارند بلکه امروز آن‌ ها از راه‌ های جدیدتر وارد می ‌شوند و با توزیع این مواد اعتیادآور به صورت تنقلات و غیره که شکی نیز ایجاد نمی ‌کند، راه سودجویی خود را باز می‌ کنند.

آدامس

ماده ای دیگر که با نام "پان پراگ" (Pan Parag) مشهور است نیز در بسته‌ بندی زیبا و اغلب با عکس ‌های هنرپیشه‌های هندی و پاکستانی به صورت آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبو کننده دهان وارد کشور می‌ شود که اخیرا در برخی فروشگاه‌ های تهران و شهرستان ها به فروش می ‌رسد.

دلیلی که مصرف ‌کنندگان "پان پراگ"ها را به سمت آن می ‌کشد، احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذب است.

در عین حال این ماده بسیار سرطان زا هم هست.

بر اساس همین تحقیقات، BT نام ماده مخدر دیگری است که در بسته‌ هایی سبز رنگ و با طعم انواع میوه‌ ها به مردم، خصوصا جوانان عرضه می ‌شود. این ماده محصول کشور هندوستان است و نحوه استعمال و اثرات آن نیز همانند ماده مخدر ناس می‌ باشد.

این ماده مخدر بیشتر در اطراف مدارس و دانشگاه ها به فروش می رسد. اعتیاد، تحریک و سرخوشی، گیجی و احساس خارج شدن بخار سرد از مغز، از دست دادن تعادل روحی و رفتاری از عوارض روانی این ماده مخدر جدید است.

با توجه به این که پس از هجوم بی سابقه مخدرهای جدید و کنار گذاشته شدن مواد افیونی سنتی، به تازگی تمامی تلاش توزیع کنندگان مواد مخدر بر آلوده کردن جوانان به خصوص قشر دانش آموز و دانشجو متمرکز شده است، باید بیش از پیش مراقب بود و حتی الامکان از مصرف هر نوع شکلات یا آدامس با اشکال مختلف و با مارک ناشناس که به نوعی مشکوک به نظر می رسد شدیدا خودداری گردد.

*مطالب مرتبط:

ماده مخدری در  قالب آدامس

آدامس جویدن در کودکان

آدامس و تاثیرات آن بر سلامتی

منشاء آدامس چیست؟

نقش جویدن آدامس در سلامتی

آیا جویدن آدامس مفید است ؟

آدامس جویدن: قسمتی از رژیم غذایی...

چند توصیه برای آدامس جویدن

بخش تغذیه و سلامت تبیان

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین