سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نشست خبری چهارمین دوره جشنواره شعر فجر صبح امروز (14 دی‌ماه) با حضور مصطفی امیدی،دبیر اجرایی،سید علی موسوی گرمارودی، دبیر و مرتضی امیری اسفندقه، دبیر علمی جشنواره و همچنین نمایندگان رسانه‌های مختلف در سالن اجتماعات ساختمان فجر برگزار شد. موسوی گرمارودی در
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

  رقابت هشت هزار شعر و 400 شاعر در چهارمين دوره جشنواره شعر فجر
نشست

نشست خبري چهارمين دوره جشنواره شعر فجر صبح امروز (14 دي‌ماه) با حضور مصطفي اميدي،دبير اجرايي،سيد علي موسوي گرمارودي، دبير و مرتضي اميري اسفندقه، دبير علمي جشنواره و همچنين نمايندگان رسانه‌هاي مختلف در سالن اجتماعات ساختمان فجر برگزار شد. موسوي گرمارودي در اين نشست گفت: تاكنون چهارصد شاعر، هريك بيست قطعه از آثار خود را براي حضور در بخش رقابتي ارسال كرده‌اند.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در ابتداي اين نشست، موسوي گرمارودي با اشاره به شهرت كشورمان به سرزمين شعر، گفت: با توجه به سابقه و ميراثي كه داريم، بي‌آنكه دچار خودشيفتگي شويم، به يقين در زمينه شعر از همه كشورهاي دنيا در درجه‌هاي بالاتري ايستاده‌ايم.

وي در ادامه با بيان اينكه با وجود حمله‌هاي زيادي كه به كشورمان در طول تاريخ شده است، گفت: حتي اگر اين را هم در نظر نگيريم كه صدمات زيادي از اين ويراني‌ها به شعر فارسي وارد آمده، شعر فارسي سند هويت ملي ما به شمار مي‌آيد.

دبير چهارمين جشنواره شعر فجر در بخش ديگري از سخنانش افزود: جشنواره شعر بايد نخستين جشنواره‌اي بود كه در اين كشور برگزار مي‌شد؛ چرا كه گنجينه درخشان شعر كهن فارسي و همچنين شعر معاصر، چهره‌هاي برگزيده‌اي زيادي دارد و در حوزه‌هاي مختلف شعري ،شاعران برجسته ايراني آثار ارزشمند زيادي سروده‌اند.

گرمارودي با بيان اينكه در اين دوره تاكنون چهارصد شاعر، هريك بيست قطعه از آثار خود را براي حضور در بخش رقابتي ارسال كرده‌اند ، تصريح كرد: شعار جشنواره از نظر من در اين دوره، اين است كه «جشنواره چهارم مبتني بر متن شعر است نه شاعر».

اين شاعر معاصر در اين نشست گفت: با اين تمركز بر متن شعر ، اگر موفق به شناسايي حتي دو شاعر با استعداد شويم، به اهداف برگزاري جشنواره شعر فجر رسيده‌ايم.

در ادامه «مصطفي اميدي»، دبير اجرايي چهارمين جشنواره شعر فجر با ارائه گزارشي از برگزاري نشست‌هاي شوراي سياست‌گذاري جشنواره، افزود: از فروردين ماه سال‌جاري با صدور احكام اعضاي شوراي سياست‌گذاري از سوي وزير وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، اين شورا فعاليت خود را آغاز كرد.

اميدي افزود: اين نشست‌ها با توجه به پيشنهادها و راهكارهاي جامعه شعر دوست كشور فعاليت خود را آغاز كرد و مقرر شد جشنواره در اين دوره در همه مناطق كشور به شكل رقابتي برگزار شود.

دبير اجرايي جشنواره شعر فجر با اشاره به اين‌كه جشنواره در سطح استان‌ها با برگزاري نشست‌ها و كارگاه‌هاي نقد شعر، برپايي شب‌هاي شعر با حضور شاعران برجسته كشوري برگزار مي‌شود، گفت: در بخش رقابتي و كشوري، همه شاعران مي‌توانند با ارسال آثار سروده شده در سال 87 و 88 اعم از آثار منتشر شده يا نشده، شركت كنند.

به گفته اميدي، در اين دوره 10 شاعر پارسي گو و پژوهش‌گر ادبيات فارسي از كشورهاي مختلف در بخش بين‌المللي جشنواره شعر فجر حضور خواهند داشت.

در ادامه، گرمارودي در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران حاضر در اين نشست گفت: گمان نمي‌كنم هيچ شاعري به خاطر سكه و برنده شدن در اين جشنواره شركت كند و اين تهمت و توهيني به شاعران فرهيخته كشورمان است.

وي با بيان اين مطلب كه تلاش شده تا لااقل در دوره بعد به برگزيدگان جشنواره شعر فجر يك دستگاه خودرو پژو پرشيا ساخت داخل كشور اهدا شود، گفت: داوري‌ها در دو مرحله و با حضور داوراني از همه جريان‌هاي هنري و فكري و به شكلي عادلانه انجام خواهد شد.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري درباره حضور شاعرا ن صاحب‌نام در اين جشنواره، گفت: بايد به خواست همه هنرمندان احترام گذاشته شود و اگر كسي قصد حضور ندارد، نبايد شرايط را به گونه‌اي ايجاد كرد كه حضور در جشنواره به وي تحميل شود و اين، حق همه افراد است كه آزادانه در يك جشنواره شركت كنند يا آثارشان مورد داوري قرار گيرند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین