تبیان، دستیار زندگی
سازمان امور دیانت ترکیه پنجشنبه گذشته با صدور بخشنامه ای خواستار تجهیز مساجد این کشور به رایانه و استفاده از شبکه اینترنت شد. به گزارش خبرگزاری«اخلاص» در این بخشنامه از امامان مساجد خواسته شده با امکانات محلی برای هر مسجد ی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سازمان دیانت خواستار تجهیز مساجد ترکیه با رایانه و شبکه اینترنت شد

سازمان امور دیانت ترکیه پنجشنبه گذشته با صدور بخشنامه ای خواستار تجهیز مساجد این کشور به رایانه و استفاده از شبکه اینترنت شد.

به گزارش خبرگزاری«اخلاص» در این بخشنامه از امامان مساجد خواسته شده با امکانات محلی برای هر مسجد یک رایانه تهیه کنند و با اتصال به شبکه اینترنت، زمینه جذب جوانان به مساجد را فراهم آورند.

در بخش دیگری از این بخشنامه آمده است: «امامان مساجد در صورت امکان بخشی از مساجد را نیز به صورت اتاق مطالعه درآورند و از مفتی گری های هر شهر کتاب های مورد نیاز را تهیه کنند و در اختیار متقاضیان قرار دهند.» در این بخشنامه از امامان مساجد، مسامحه در برخورد با جوانان درخواست شده و آمده است: « برای جلوگیری از رشد اعتیاد به الکل و مواد مخدر در میان جوانان، امامان می باید با والدین در زمینه یاد شده همکاری نزدیکی داشته باشند.»

سازمان امور دیانت در بخشنامه خود ، خواهان پرهیز امامان مساجد از هر گونه حرکت افراط گرایانه شده و متذکر شده است:« مفتی گری های هر شهر همه ماهه با تشکیل جلسات منظم می باید زمینه رشد امامان درزمینه های مختلف فرهنگی را فراهم آورند.»

سازمان امور دیانت به عنوان یک ارگان رسمی دولتی، وابسته به نخست وزیری ترکیه، سرپرستی امور دینی و آموزش قرآن، امور مذهبی و اداره مساجد را به عهده دارد.

هم اکنون حدود 63 هزار امام جمعه و جماعت و مؤذن زیرنظر سازمان امور دیانت ترکیه در مساجد این کشور فعالیت دارند. مسلمانان ترکیه اکثراً سنـّی و پیرو مذهب حنفی هستند.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/01/84