تبیان، دستیار زندگی
مطالعات جدید نشان می‌ دهد آرایش كردن دختران نوجوان می ‌تواند خطرات جدی برای سلامت آنان به همراه داشته باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطرات آرایش صورت در دختران نوجوان

لوازم آرایش

مطالعات جدید نشان می‌ دهد آرایش كردن دختران نوجوان می ‌تواند خطرات جدی برای سلامت آنان به همراه داشته باشد.

به گزارش ایرنا، تحقیقات جدید نشان می ‌دهد محصولات آرایشی مانند ریمل‌ ها، سایه ی چشم و دیگر محصولات، دارای مواد شیمیایی هستند كه می ‌تواند منجر به بیماری ‌هایی مانند سرطان، به هم ریختگی تعادل هورمونی و حتی ناباروری شود.

این تحقیقات كه توسط گروه تحقیقاتی محیطی انجام شده نشان می‌ دهد هر چه دختران از سنین پایین ‌تر آرایش كردن را آغاز كنند، خطر ابتلا به این بیماری‌ ها افزایش پیدا می ‌كند.

البته مطالعات نشان می‌ دهد بسیاری از دختران بریتانیایی تا قبل از سن 11 سالگی از محصولات آرایشی استفاده نمی‌ كنند، اما با این حال بعضی از كودكان حتی در سنین بسیار پایین مانند شش سالگی شروع به استفاده از لوازم آرایشی می‌ كنند.

همچنین تحقیقاتی كه روی دختران بین 14 تا 19 ساله انجام شده است، نشان می ‌دهد تمام محصولات آرایشی دارای مواد شیمیایی هستند كه می‌ تواند مصرف آن ها خطراتی به همراه داشته باشد.

این مواد شیمیایی می‌ تواند منجر به مشكلات هورمونی و سرطان شوند و همچنین دانشمندان نگران هستند که مصرف این ‌گونه مواد در نهایت منجر به بیماری ‌های مرتبط با افسردگی شود.

بد نیست بدانید که كشور ما سومین مصرف كننده ی لوازم آرایش در خاورمیانه است و بنابر برآوردهای غیررسمی 25 تا 30 درصد كل این محصولات كه بخش عمده ای از آن تقلبی و غیراستاندارد است از طریق قاچاق و تجارت چمدانی وارد كشور می شود.

*مطالب مرتبط:

اثرات و عوارض مواد آرایشی یا درمانی و حساسیت های پوستی

مشکلات ناشی از مواد آرایشی

فواید و مضرات کرم هاى آرایشى

کرم هاى آرایشى و زیبایى هاى ظاهرى

نكاتی براى داشتن پوستى لطیف

بهترین رژیم غذایی برای پوست شما

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.