تبیان، دستیار زندگی
یکی از مهم ‌‌ترین وظایف پزشک قبل از لیزردرمانی صحبت با بیمار و توجیه او است. باید به بیمار واقعیت ‌‌ها را گفت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قبل از لیزر پوست‌ تان بخوانید

لیزر

یکی از مهم ‌‌ترین وظایف پزشک قبل از لیزردرمانی صحبت با بیمار و توجیه او است. باید به بیمار واقعیت ‌‌ها را گفت و از دادن امید های واهی به او خودداری کرد.

بیمار باید بداند چند درصد احتمال بهبود دارد و دوره درمان او چه مدت طول خواهد کشید.

همچنین باید او را از احتمال بازگشت بیماری و نیز عوارضی که ممکن است لیزردرمانی برای او داشته باشد، آگاه کرد.

متأسفانه در ایران در لیرزدرمانی زیاده ‌روی می ‌‌شود و ما شاهد بروز عوارض فراوان و شکایت ‌های زیادی در این مورد هستیم که به دلیل تشخیص نادرست پزشک و یا استفاده از لیزر نامناسب برای نوع خاصی از پوست یا درمان است.

در بیماری‌‌ هایی که با جراحی قابل ‌درمان هستند نباید از لیزر استفاده کرد. چون در جراحی علاوه بر دقت بیشتر، پیش ‌‌بینی عارضه نیز دقیق ‌‌تر است.

به‌ طور معمول طول دوره لیزر درمانی پوست بین سه تا پنج جلسه است. البته این دوره بنا به تشخیص پزشک متفاوت خواهد بود. یکی از عوامل مهم در تعیین این دوره و نتیجه آن وضعیت هورمونی بدن بیمار است که اغلب با آزمایش مشخص می ‌‌شود.

بین هر دوره لیزردرمانی باید طبق نظر پزشک چند ماه فاصله باشد و در این فاصله بیمار موظف است از داروهای خاصی که پزشک تجویز کرده، استفاده کند تا پوست او برای انجام لیزردرمانی دوباره آماده شود.

همیشه هر درمانی به جز تبحر پزشک تا حدود زیادی نیز به مراقبت ‌‌های بیمار طی دوره درمان و بعد از آن بستگی دارد. در واقع درمان بدون توجه بیمار به توصیه‌‌ های پزشک بی ‌‌نتیجه خواهد بود.

از جمله نکات حایز اهمیت بعد از لیزر درمانی، روبه‌رو نشدن با نور مستقیم خورشید در زمانی است که پوست ملتهب است و به ‌طور کامل مداوا نشده است.

در این دوره لازم است بیمار از کرم‌ های تجویز شده از سوی پزشک خود استفاده و بعد از طی دو هفته برای معاینه دوباره به پزشک مراجعه کند. البته قبل از لیزر درمانی نیز بیمار باید پزشک را از وضعیت بیماری و جسمانی خود به ‌‌طور کامل آگاه کند و بیمار دو هفته قبل از لیزردرمانی از مصرف کرم‌ ها و داروهایی که باعث التهاب می ‌‌شوند و نیز برنزه شدن، خودداری کند.

* مطالب مرتبط:

لیزر و كاربرد آن در بیماری های پوستی

مزایای لیزر نسبت به الکترولیز مو

لایه‌برداری از پوست

انواع پیلینگ یا لایه برداری پوست

لایه برداری پوست یا «پیلینگ» چیست ؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.