تبیان، دستیار زندگی
در ساخت كراك از كاربید جوشكاری استفاده می‌شود و نتیجه بالینی این پدیده ضمن اینكه تحلیل عضلات حركتی است، همان چیزی است كه مردم به اصطلاح می‌گویند گوشت تن این افراد خیلی نرم می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هر چی خالص تر مخرب تر

اعتیاد

مصرف مواد مخدر جدید در بازار از جمله كراك و شیشه در حال افزایش است، به طوری كه در مقایسه با وضعیت سال 83 و 86 بر اساس دو ارزیابی سریع در سال 83 و قبل از آن غلبه با تریاك بوده و در سال 86 الگوی مصرف مواد مخدر كراك و هروئین، به طوری كه در مجموع كراك و هروئین با هم حدود 47 درصد مصرف مواد مخدر را تشكیل می‌دهند. به عبارت دیگر، ماده مخدر 47 درصد معتادهای كشور كراك و هروئین است. این در حالی است كه در گذشته مصرف هروئین حداكثر 30 یا 40 درصد بوده و اكنون در حال افزایش است. صحت این موضوع هم خیلی خطرناك است. به این دلیل كه یكی از امیدواری‌های ما در مورد وضعیت اعتیاد در كشور این بود كه در مقایسه با كشورهای دیگر، ماده كم‌خطرتری الگوی غالب معتادان بود و حالا این اتفاق ناخوشایند در حال وقوع است.

نبود توافق درباره تركیبات مواد مخدر جدید

در مورد تركیبات كراك توافقی وجود ندارد. یك نظریه می‌گوید كه كراك همان هروئین است، اما هروئین خیلی فشرده كه بسیاری از مواد ناخالص را به همراه ندارد. همین درجه خلوص بالاتر خطر بیشتری هم در پی دارد. نظریه دیگری می‌گوید تجزیه كراك حاكی از آن است كه هروئین هم نیست، ‌بلكه ماده‌ای است خطرناك‌تر و به مراتب قوی‌تر از آن. كراك چیزی حدود 10 بار از هروئین قوی‌تر است. ماده‌ای به اسم استیل كدئین دارد كه با استفاده از آسپرین و استامینوفن درست می‌شود و در نتیجه، با مصرف كراك مواد اسیدی و خطرناك وارد بدن می‌شود.

اعتیاد

عوارض مصرف كراك

با مصرف این تركیبات، پدیده‌ای به اسم تجزیه عضلات مخطط در مصرف‌كننده كراك دیده می‌شود. ظاهراً دلیل پیدایش این پدیده این است كه در ساخت كراك از كاربید جوشكاری استفاده می‌شود و نتیجه بالینی این پدیده ضمن اینكه تحلیل عضلات حركتی است، همان چیزی است كه مردم به اصطلاح می‌گویند گوشت تن این افراد خیلی نرم می‌شود. و پس از مرگ قابل شستشو نیستند. همه اینها عواقب تجزیه و گسست و پوسیدگی بافت‌ عضلانی بدن است.

علل گرایش جوانان به مواد مخدر جدید

اعتیاد سیستم زنده است و دائم خودش را نو می‌كند. برای اینكه این كالا را با جلوه‌های تازه‌تری بفروشند. یكی از كارهایی كه می‌كنند این است که  مثلاً اسم را عوض می‌كنند، چون هر چیزی كه كهنه می‌شود به ناچار باید از بازار خارج بشود. از این رو، دائماً تركیبات جدید همراه با اسم‌های جدید و موادی با خواص جدید روانه بازار مواد مخدر می‌شود. جوان‌ها هم بنا به اقتضای جوانی خود، دنبال چیزهای تازه و جدیدند. این اقتضای جوانی است و فی‌نفسه هم چیز بدی نیست، ‌اما یكی از عوامل زمینه‌ساز اعتیاد همین نوجویی است. زمانی كه نوجویی به افراط می‌رسد، از جمله عوارض آن مصرف مواد مخدر است. آن سیستم زنده با علم به این عامل خطا حربه‌های تازه‌تری می‌آفریند و گروه جدیدی را به خود جذب می‌كند.

در ساخت كراك از كاربید جوشكاری استفاده می‌شود و نتیجه بالینی این پدیده ضمن اینكه تحلیل عضلات حركتی است، همان چیزی است كه مردم به اصطلاح می‌گویند گوشت تن این افراد خیلی نرم می‌شود.

تعداد زنان معتاد كمتر شده است

در مقایسه با بسیاری از كشورها، حتی كشورهای پیشرفته، آمار اعتیاد كمتری داریم. مثلاً فرانسه با 60 میلیون جمعیت، 2 میلیون معتاد و 5 میلیون الكلی دارد. آمار سال 86 می‌گوید یك میلیون و دویست معتاد در كشور داریم كه از میانگین جهانی رقم كمتری است. در سال 83، هفت درصد جمعیت معتادان زنان بودند و در سال 86، حدود 5 درصد. این روند كه یكی از نگرانی‌ها بود، خوشبختانه در سال 86 كنترل شده. شاید هم ساز وكارهای بازخوردی اجتماع باعث این كاهش شده. به هر حال، این اتفاق خوب است.

سپیده دانایی

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

واقعیت را بپذیریم، اما...

اعتیادی نو

سرگرم باش تا فکر نکنی...

خشونت و بزهكاری

سیگار : داس مرگ

از خود شده بیگانه

دشمن دیرین عقل

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.