وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ورزشگاه آزادی متهم هستند نظر كارشناسان بازپرسی دراین پرونده با شورای امنیت كشور تفاوت دارد سخنگوی قوه‌ی قضاییه درباره‌ی پرونده‌ی حادثه‌ی ورزشگاه آزادی گفت: در حال حاضر بر اساس بررسی كارشناسان منتخب بازپرسی و شورای امنیت كشو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كریمی‌راد:

مسوولان ورزشگاه ونماینده‌های نیروی انتظامی درحادثه ورزشگاه آزادی متهم هستند
نظر كارشناسان بازپرسی دراین پرونده با شورای امنیت كشور تفاوت دارد


سخنگوی قوه‌ی قضاییه درباره‌ی پرونده‌ی حادثه‌ی ورزشگاه آزادی گفت: در حال حاضر بر اساس بررسی كارشناسان منتخب بازپرسی و شورای امنیت كشور، مسوولان ورزشگاه و نماینده‌های نیروی انتظامی متهم هستند اما در میزان درصد مسوولیت بین نظر كارشناسان منتخب بازپرسی با كارشناسی شورای امنیت كشور تفاوت وجود دارد.

به گزارش (ایسنا) جمال كریمی‌راد در نشست مطبوعاتی این هفته‌ی خود، گفت كه امروز مسوولان استادیوم، حراست‌ها و فرماندهان مأمور در آن استادیوم و بازپرس و نماینده كارشناسان به دادسرا احضار شدند و چه‌بسا نیاز باشد بازپرسی، پرونده را به یك هیأت جدید كارشناسی ارجاع دهد.

سخنگوی قوه‌ی قضاییه با اشاره به حادثه‌ی 5 فروردین ورزشگاه آزادی ادامه داد: در رابطه با این پرونده مراكز مختلفی اعلام‌نظر كردند؛ در این پرونده اتهام به نحوی متوجه افرادی است كه از سازمان‌هایی مانند تربیت بدنی، حراست فدراسیون، استادیوم و مسوولان استادیوم و مسوولان نیروی انتظامی كه در حوزه استادیوم مسؤولیت داشتند، است.

وی گفت: مسوولان نیروی انتظامی و ورزشگاه، هر كسی مقصر شناخته شود، یك مسوولیت كیفری دارد و یك مسوولیت مدنی، كیفری متوجه شخص می‌شود اما مسوولیت مدنی متوجه ورزشگاه آزادی است، برای همین هم تمام افراد را مدت‌ها پیش بیمه كرده كه اگر مسوولیتی متوجه آنها شود، بیمه پرداخت كند.

كریمی‌راد در این نشست مطبوعاتی با تبریك فرا رسیدن سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) به سوالات خبرنگاران درخصوص مسائل روز كشور پاسخ داد و اظهار داشت: دستگاه قضایی به یك پرونده‌ی قاچاق كالا كه مدت 2 ماه و اندی است كه در داسرای ویژه مبارزه با جرایم اقتصادی تشكیل شده، رسیدگی كرده و فردی نیز در این راستا تحت تعقیب قرار گرفته است، این فرد ید طولایی در قاچاق دارد كه در این پرونده به 1 میلیارد و 5 میلیون تومان جزایی نقدی و 74 ضربه شلاق محكوم شده است. همچنین این فرد پرونده دیگری در زمینه قاچاق كالاهایی مانند پودرهای ورزشی نیرو زا، دستگاه‌های فلزیاب و وسایل برقی دارد كه ارزش ریالی آن 28 میلیارد و 100 میلیون تومان است.

وی با بیان این‌كه پرونده‌های مهمی در مجتمع قضایی امور اقتصادی در دست رسیدگی است، در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره‌ی پرونده‌ی فرودگاه پیام، گفت: متهم اصلی این پرونده در بازداشت موقت به سر می‌برد. پرونده‌ی این متهم به سه بخش سال 81،82 و 83 تقسیم می‌شود، كارشناسان 6 ماهه‌ی اول سال 82 را بررسی كردند و بازپرس، منتظر نظر كارشناسان است.

كریمی‌راد ادامه داد: بحثی مطرح شده است كه بتوان پرونده را تفكیك و برای بخش سال 83 رأی صادر كرد اما كارشناسان پیگیر كار هستند، حجم كار زیاد است و تاكنون موفق به اعلام‌نظر نشدند.

وی درباره‌ی حادثه‌ی آتش‌سوزی در مسجد ارگ تصریح كرد: آن‌گونه كه كارشناسان آتش‌نشانی اعلام كردند عمده حادثه به علت جمع شدن نفت در بخاری و ایجاد سقف كاذب بوده است، با این اوصاف كارشناسان هنوز اعلام‌نظر نكردند؛ در این رابطه افرادی اعلام شكایت كردند كه چند نفر هم به تازگی شكایت كردند.

سخنگوی قوه‌ی قضاییه به انتشار اخباری در مطبوعات مبنی بر ممنوع‌الخروج بودن رجبعلی مزروعی از كشور اشاره كرد و گفت: هیچ مرجع قضایی وی را ممنوع‌الخروج نكرده است.

وی در پاسخ به این سوال كه نتیجه پیگیری هیات تعیین شده برای بررسی صحت ادعای متهمان سایت‌های اینترنتی و وبلاگ‌نویسان چه شد؟ گفت: بررسی جدی شده اما حجم پرونده‌ها بالاست؛ این گونه نیست كه دستگاه قضایی بخواهد دفع‌الوقت كرده و اطلاع‌رسانی نادرست كند.

به گزارش (ایسنا) جمال كریمی‌راد در ادامه نشست این هفته‌ی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری كه پرسید آیا دستگاه قضایی با درخواست وكلا و خانواده‌ی زهرا كاظمی برای تعیین بازپرس ویژه خارج از حیطه اختیارات دادسرا موافقت كرده است یا خیر؟ گفت: پرونده زهرا كاظمی در شعبه 34 دادگاه تجدیدنظر در حال رسیدگی است و وكلای خانواده‌ی وی برای اخذ توضیح آخر اردیبهشت دعوت شدند. خانم كاظمی، شهروند ایرانی است؛ با وجود این كه تابعیت كانادا هم دارد، در نتیجه دستگاه قضایی ایران در مورد وی و خانواده او صلاحیت رسیدگی دارد.

كریمی‌راد در پاسخ به این سوال كه آیا دستگاه قضایی نسبت به اظهارات فردی كه خود را اولین پزشك معاینه‌كننده‌ی زهرا كاظمی معرفی كرده بود، پیگیری‌ خواهد داشت و درخواست استرداد آن فرد را دارد یا خیر؟ خاطرنشان كرد: خیر، این فرد اتهامی را به دستگاه قضایی وارد نكرده است.

سخنگوی قوه‌ی قضاییه درباره‌ی بومی كردن زندانیان گفت: آیین‌نامه زندان‌ها و بخشنامه رییس قوه این است كه سعی شود حتی‌الامكان زندانی در محلی تحمل كیفر كند كه دسترسی و ملاقات با او برای خانواده‌اش آسان باشد اما جهت انتقال هر زندانی باید تشریفاتی طی شود. این آیین‌نامه و بخش‌نامه عمل می‌شود و اگر موردی عمل نشده حتما تنگناهایی وجود داشته است.

وی با بیان این‌كه دستگاه قضایی آمادگی دارد كه درخواست كسی كه بر اثر سهل‌انگاری مسوولی خسارت دیده است را رسیدگی كند، گفت: مواردی هم داریم كه این گونه شده است در این موارد دادگاه‌های حقوقی رسیدگی می‌كنند.

كریمی‌راد خاطرنشان كرد: احیای حقوق عامه از برنامه‌های دستگاه قضایی در سال 84 است.

وی در بخش دیگری از مصاحبه‌ی خود اعلام كرد كه قوه قضاییه از خبرنگاران حمایت كرده و می‌كند و برای آنها جایگاه و ارزش قایل است. رسانه‌ها باید نظارت جدی داشته باشند و تخلفات را مانند آیینه مطرح كنند.

سخنگوی قوه‌ی قضاییه با اشاره به افزایش حقوق قضات از سوی دولت اظهار داشت: قضات در جمهوری اسلامی از حقوق پایینی برخوردارند.

وی درباره‌ی نتیجه محكومیت ماموران نیروی انتظامی در حادثه‌ی پاكدشت، گفت: محكومیت آنها اعمال شده است، در بحث دیه هم تأكید قوه‌ی قضاییه بر این است كه باید پرداخت شود.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین