تبیان، دستیار زندگی
اگر می خواهید شلوار خود را با اتو خط بیندازید که چشم همه را متحیر کنید، با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفید محل مورد نظر را مرطوب کنید، سپس اتو بزنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چشم همه را متحیر کنید

متحیرانه

1- تمیز کردن چرخ خیاطی

اگر می خواهید چرخ خیاطی شما عمر بهتری داشته باشد، همیشه آن را تمیز کنید. اطراف آن را بافشار ضعیف جاروبرقی تمیز کنید و برای داخل آن از یک قلم مو کمک بگیرید.

2- خط اتو انداختن

اگر می خواهید شلوار خود را با اتو خط بیندازید که چشم همه را متحیر کنید، با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفید محل مورد نظر را مرطوب کنید، سپس اتو بزنید.

3- روان شدن زیپ

اگر زیپ لباس شما سخت حرکت میکند، قطر های روغن خیاطی یا کمی صابون به آن بمالید.

4- تیز کردن سوزن خیاطی

اگر سوزن چرخ خیاطی شما کند شده است. یک ورقه سمباده را زیر دستگاه قرار دهید و یک ردیف روی آن بروید تا سوزن تیز شود.

ابتدا کوسن خود را با پارچه های پلاستیکی و پلی استر رویه کنید تا زمانی که روکش های تنگ و چسبان کوسن را روی آن می کشید این کار، راحت و سریع انجام شود.

5- دوخت دکمه

توصیه می کنیم اگر می خواهید دکمه ی شما راحت کنده نشود، از نخ دندان برای دوخت آن استفاده کنید.

6- تیز کردن قیچی

هیچ چیز بدتر از داشتن یک قیچی کند موقع برش پارچه نیست. قیچی بعد از استفاده ی زیاد، رو به کندی میرود. برای تیز شدن قیچی های کند و قدیمی این راهکار را امتحان کنید. با قیچی چند ورق آلومینیومی یا کاغذ سمباده را ببرید. این کار باعث تیز شدن تیغه های قیچی خواهد شد.

7- تازه کننده ی هوا

چرا پول خود را برای خرید اسپر یهای تاز ه کننده و بوگیر هوا خرج کنید؟ بیایید خودتان در منزل آن را تهیه کنید. چهار پیمانه آب را با چهار قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کرده و در یک اسپری آب بریزید و در هوا اسپری کنید. این محلول بوی هوا را از بین می برد. مخلوط یک قاشق چایخوری جوش شیرین، یک قاشق غذاخوری سرکه و دو پیمانه آب هم برای از بین بردن بو و تازه کردن هوای اتاق توصیه میشود.

اگر می خواهید شلوار خود را با اتو خط بیندازید که چشم همه را متحیر کنید، با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفید محل مورد نظر را مرطوب کنید، سپس اتو بزنید.

8- روکش کردن کوسن ها

کشیدن مجدد رویه ی کوسنها پس از شست و شو یا تعویض کاری است که گاهی خانمها را با مشکل مواجه می کند و اگر آقایان به کمک نیایند، وقت زیادی را از خانمها خواهد گرفت. برای سهولت این کار توصیه می کنیم، ابتدا کوسن خود را با پارچه های پلاستیکی و پلی استر رویه کنید تا زمانی که روکش های تنگ و چسبان کوسن را روی آن می کشید این کار، راحت و سریع انجام شود.

گل مصنوعی

9- تمیز کردن گلهای مصنوعی

برای تمیز کردن گلهای مصنوعی ظرف پاکتی را از نمک آشپرخانه پر کنید و گل را داخل نمک فرو کنید. پاکت را خوب تکان دهید. گل های شما تمیز خواهد شد.

10 - لکه ی شمع بر روی کفپوش پارکت

پارافین ریخته شده را با تکه ای یخ سفت کرده و سپس با نوک جسمی تیز پارافین جامد شده را بردارید. مراقب باشید بر روی کف پوش، خطی ایجاد نشود سپس کمی پولیش مخصوص کف پوش را بر روی آن ناحیه از سطح کف پوش مالیده و پس از آن با پارچه ای نرم، آثار باقی مانده را تمیز کنید.

11 - راهکارهایی در صرفه جویی در مصرف برق

استفاده از لامپ ها با بازده بالاتر مانند لامپ های فلورسنت که نور سفید تولید می کنند، علاوه بر ایجاد نور بیشتر، انرژی الکتریکی کمتری را به گرما تبدیل خواهد کرد. به طور متناوب، وسایل برقی را بررسی کنید و در صورت نیاز، آنها را در اسرع وقت تعمیر کنید. استفاده ی بهینه از لوازم برقی، راه حل مناسب دیگری است. به عنوان مثال، از باز و بسته کردن مکرر در یخچال و فریزر اجتناب کنید و در صورت امکان، مواد غذایی مورد نیاز را در یک نوبت در داخل یخچال قرار داده یا از آن خارج نمایید. فاصله ی مناسب میان وسایل سرمازا و گرمازا را حفظ کنید. به عنوان نمونه، از قراردادن یخچال و اجاق گاز در کنار یکدیگر خودداری کنید. در فصول سرد سال، با استفاده از درزگیرها و پرده از میزان تلفات حرارتی بکاهید و در هر زمان از

پوشش مناسب آن آب و هوا استفاده کنید. می توان به جای گرم کردن بیش از حدّ خانه ازپوشش گرم بهره گرفت. از تابش طبیعی نور خورشید برای گرم کردن خانه و نیز ایجاد روشنایی استفاده کنید. آفتاب مانند یک اتوی برقی شما را در خشک کردن لبا سهای خیس یاری خواهد کرد.

با قیچی چند ورق آلومینیومی یا کاغذ سمباده را ببرید. این کار باعث تیز شدن تیغه های قیچی خواهد شد.

12 - شیوه صحیح کوبیدن میخ

میخ را در قطعه ی کاغذ سخت سمباده یا مقوا فرو کرده و از این کاغذ برای نگه داشتن میخ در محل مورد نظر استفاده کنید. قبل از آنکه میخ کاملاً در سر جایش محکم شود، کاغذ را پاره کنید.

شهرداری تهران

تنظیم: کهتری

مقالات مرتبط

روش های صحیح شستشوی لباس

یاد گرفتنش لازمه

خانه داری فن است یا هنر؟

احتکار نکنید

خانه داری آسان است اگر...

خانه داری مقتصدانه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.