سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همان‏گونه که می‏دانید بازی‏های المپیک هر چهار سال یک بار برگزار می‏شود و تقریباً ورزشکاران تمام کشورهای جهان در آن شرکت می‏کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازی‏های المپیک چیست؟
المپیک

همان‏گونه که می‏دانید بازی‏های المپیک هر چهار سال یک بار برگزار می‏شود و تقریباً ورزشکاران تمام کشورهای جهان در آن شرکت می‏کنند. نخستین بازی المپیک در سال 776 قبل از میلاد در شهر «المپی» واقع در شرق یونان برگزار شد. زمان برگزاری مسابقات، پنج روز بود. بسیاری از مردم یونان برای تماشای مسابقات از سراسر کشور به محل برگزاری آن می‏آمدند.

در ابتدا فقط  ورزشکاران یونانی در این بازی‏ها شرکت می‏کردند. در آن زمان، برگزاری بازی‏های المپیک نوعی جشن و عید مذهبی بود که به افتخار «زئوس»، یکی از بزرگترین خدایان یونان باستان، برگزار می‏شد. هر یک از شرکت‏کنندگان قبل از انجام مسابقه در معبد زئوس به دعا و نیایش می‏پرداخت. جوایز این مسابقات، تاج‏هایی از برگ درخت زیتونی بود که در حیاط  معبد کاشته شده بود. در آن زمان، زنان اجازه شرکت در مسابقات و تماشای آن را نداشتند.

برگزاری بازی‏های المپیک حدود 1100 سال ادامه داشت. در سال 393 میلادی یونان به دست «تئودو سیوس»، امپراتور روم، فتح شد و برگزاری این مسابقات به فرمان وی متوقف گشت.

ایده برگزاری بازی‏های المپیک در سال 1896 میلادی، پس از 1500 سال وقفه، مجدداً زنده شد. مسابقات المپیک 1896 میلادی در آتن، پایتخت یونان برگزار شد. در این مسابقات 311 ورزشکار از 13 کشور مختلف شرکت داشتند. 230 نفر از آنها یونانی بودند.

بازی‏های المپیک از سال 1896 میلادی هر چهار سال یک بار در کشورهای مختلف برگزار شده است. برگزاری این بازی‏ها فقط در سال‏های 1916، 1940، 1944 میلادی به خاطر وقوع جنگ‏های جهانی اول و دوم متوقف شد.

المپیک زمستانی نیز به طور مجزا در کشوری دیگر برگزار می‏شود. نخستین مسابقه المپیک زمستانی در سال 1924 میلادی در فرانسه انجام شد.

مشعل المپیک

امروزه بازی‏های المپیک در رشته‏های مختلفی برگزار می‏شوند. برخی از این رشته‏ها عبارت‏اند از: فوتبال، شنا، کشتی، بسکتبال، دوچرخه سواری، مشت‏زنی، دو و میدانی، قایقرانی، ژیمناستیک و تیراندازی.

انتخاب کشور میزبان بازی‏های المپیک برای دوره بعدی به عهده کمیته بین‏المللی المپیک است. مشعل المپیک از معبد زئوس تا استادیوم اصلی حمل می‏شود و تا پایان مسابقات روشن می‏ماند.

در مراسم افتتاحیه بازی‏های المپیک، ورزشکاران کشورهای شرکت کننده طی مراسم خاصی رژه می‏روند. تیم یونان نخستین تیم و تیم کشور میزبان آخرین تیمی است که رژه می‏رود. تیم‏های سایر کشورها به ترتیب حروف الفبا بین این دو تیم قرار می‏گیرند. بعد از مراسم رژه، بازیکنان سوگند می‏خورند. سپس کبوتران سفید به عنوان سمبل صلح به پرواز در می‏آیند. در مراسم اختتامیه بازی‏ها- که در روز آخر صورت می‏گیرد- مشعل المپیک خاموش می‏شود.

تنظیم:بخش کودک و نوجوان

 

***************************************

 

مطالب مرتبط

ساخت آسمان خراش از چه زمانی آغاز شد؟

قاره ناشناخته

پیدایش جشن نوروزی

آکروپولیس

با اهمیت‌ترین جایزه جهان

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین