تبیان، دستیار زندگی
پدیدار شدن موهای زاید صورت زیر آرایش و کرم‌ پودر برای بسیاری از خانم‌ ها ناراحت ‌کننده و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهکارهایی برای از بین بردن موهای صورت

پدیدار شدن موهای زاید صورت زیر آرایش و کرم‌ پودر برای بسیاری از خانم‌ ها ناراحت ‌کننده و آزار دهنده است. می ‌دانید چگونه می ‌شود از شر موهای زاید صورت خلاص شد؟ سه راه زیر می ‌تواند کمک ‌کننده باشد.

1- موم و مومک صورت

استفاده از موم یکی از قدیمی ‌ترین روش‌ های از بین بردن مو است. ممکن است برای از بین بردن موهای اضافی لب بالایی و چانه موثر باشد اما معایبی نیز دارد.

مومک آماده

موم کردن عبارت از کاربرد لایه نازکی از موم گرم و نرم شده در پوست است. موم با سرد شدن و سفت شدن موها را در خود نگه می ‌دارد. بعد در خلاف جهت خواب موها از روی پوست برداشته می ‌شود و موها را نیز با خود بیرون می ‌کشد. به این ترتیب موم کردن شبیه موچینی در سطحی وسیع است.

موم سرد نیز وجود دارد. وقتی از موم سرد استفاده می ‌شود یک تکه از لباس یا پارچه روی لایه نازکی از موم کشیده شده سپس موم برداشته می ‌شود و موهای فرو رفته در موم و پارچه نیز کنده می ‌شوند.

بسته‌ های موم برای مصرف خانگی نیز موجود است اما این کار اکثرا در سالن‌ های زیبایی انجام می‌ گیرد زیرا روش گذاشتن و برداشتن آن تجربه زیادی لازم دارد. برداشت موم باید با یک حرکت سریع انجام شود، در غیر این صورت، دردناک بوده و تعدادی از موها کنده نمی ‌شوند. ضخامت لایه موم باید آن ‌قدر باشد تا بتواند موها را فرا گیرد اما نه آن اندازه ضخیم که نتوان برداشت. به علاوه موم نباید زیاد گرم باشد وگرنه پوست را سوزانده یا تحریک می‌ کند.

چون موها عمقی ‌تر و از زیر سطح پوست کنده می ‌شوند، اثر این ها، چند هفته دوام می ‌یابد اما بعد باید منتظر رشد مجدد مو شد تا به حد کافی بلند گردیده و موم کردن تکرار شود و این به این معنی است که برای مدتی دارای موی کوتاه خواهید بود که بسیاری از خانم‌ ها این وضع را قابل قبول نمی ‌دانند.

2- کرم ‌های موبر

تا زمانی که شما از فرآورده‌های تهیه شده برای صورت استفاده بکنید، بی ‌خطر است. دقت کنید که فرآورده برای مصرف صورت باشد و هرگز از فرآورده‌ای که برای ساق پا در نظر گرفته شده است، در صورت استفاده نکنید.

کرم موبر

موبرهای شیمیایی حاوی مواد قلیایی هستند که پل‌های شیمیایی مو را تجزیه می‌ کنند و در نتیجه آن ها در سطح پوست شکسته می ‌شوند. ممکن است پس از استفاده از این فرآورده، تحریک پوست رخ دهد زیرا ترکیب پوست و مو تقریبا یکی است و هر ماده‌ای که روی مو اثر تخریبی داشته باشد، در گستره خاصی در پوست نیز تاثیر می ‌گذارد. تحریک پوست را با پیروی دقیق از دستورات بروشور و رعایت کردن زمان قید شده، می ‌توان به حداقل رساند.

عده‌ ای عقیده دارند که اثر روش شیمیایی موبری نسبت به اصلاح کردن، طولانی ‌تر است زیرا مو عمقی‌ تر از بین می ‌رود اما این اختلاف تاثیر، اگر هم موجود باشد بسیار کم است.

بار اول که موبر شیمیایی به کار می‌ برید، برای آشنا شدن با روش کاربرد و نیز برای کسب اطمینان از این که فرآورده، ایجاد تحریک پوست نخواهد کرد، آن را در ناحیه کوچکی از پوست آزمایش کنید. در صورت ایجاد تحریک پوست، استفاده از آن فرآورده را قطع کنید.

به دقت دستورات بسته ‌بندی را به کار ببندید، کارخانجات تولید کننده، در این دستورات نهایت اطمینان و بی‌ خطری و تاثیر را منظور داشته ‌اند. به مدت زمان ماندن فرآورده‌ روی پوست توجه کنید. زمان، به گونه ‌ای محاسبه شده که مو، با حداقل آسیب پوست، از بین برود و این مدت در فرآورده‌ های متفاوت فرق می ‌کند. همچنین دستورات کارخانه را در مورد رعایت فاصله بین استفاده از فرآورده‌ ها، در نظر بگیرید.

3- دکلره

دکلره، ساده‌ ترین و کم‌ خرج ‌ترین روش کنترل موی اضافی صورت است، به‌ خصوص موهای اضافی لب فوقانی یا کناره ‌های صورت. دکلره همچنین می‌ تواند با روش‌ های موقتی موبری مثل موچینی توأم گردد.

پودر دکلره

دکلره نسبت به روش ‌های دیگر دارای مزایایی است زیرا معمولا بی ‌درد و بی‌ ضرر است.

عیب دکلره در این است که هنوز هم مو وجود دارد ولی کمتر پیدا است. اما استفاده مکرر از دکلره به مو آسیب می ‌رساند که بعد باعث شکسته شدن آن می‌ گردد.

دکلره‌ های تجارتی صورت، در داروخانه‌ ها موجود است. مخلوط دکلره را بلافاصله پس از آماده شدن به کار ببرید. اگر سوختگی پیش آمد، همان اول دکلره را بردارید و در غیر این صورت آن را به مدت 15 تا 30 دقیقه نگاه دارید. اگر مو با یک بار استفاده دکلره نشد، یک یا چند روز دیگر آن را تکرار کنید.

هرگاه تحریک موقتی پیش آمد، با محلول رقیق‌تری آزمایش کنید تا ترکیبی که مناسب پوست شما باشد، به دست آورید.

اگر نگران تحریک پوست هستید، مقدار کمی از دکلره را نخست برای آزمایش در قسمت کوچکی از بدن به کار ببرید. چنانچه طی 30 دقیقه تحریک ایجاد شد، غلظت محلول دکلره و مدت زمان باقی ماندن دکلره را کمتر کنید.

نازنین دربندی

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

درباره موکن‌های برقی بیشتر بدانید

اپیلاسیون موها در بارداری

مومک برای پوست خطر دارد؟

هیرسوتیسم‌(پُر مویی)

موهاى زائد و علل آن

رفع موهای زائد(1) و (2)

درمان موهای زائد

ارتباط موچین با رشد مو

چای نعناع برای كنترل پُر مویی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.